(UPOZORNĚNÍ! Článek obsahuje spoilery.)

V seriálu TWD není postava, která by si neprošla krušnými časy. Ať už se jedná o sežrání zaživa nenasytnými chodci, nebo jednoduše o hrozbu, že vás zabije přeživší kamarád pro poslední kousek tyčinky Snickers – je třeba se mít v takovém světě neustále na pozoru.
Kupříkladu Rick (Andrew Lincoln) se do takového světa doslova probudil. Probudil se do své největší noční můry. Bez nějakého kontextu, co se stalo a nestalo, se musel sám instinktivně v post apokalyptickém světě zorientovat a pokusit se najít svoji rodinu. Od té doby už uplynula dlouhá doba a stalo se hodně věcí. Zabil svého nejlepšího přítele, zemřela mu žena, jeho syn přišel o oko a on sám se stal chladnokrevným zabijákem. Jakožto lídr skupiny přeživších, kteří už, co se týče důvěry, několikrát tvrdě narazili, je jeho nevraživost a nedůvěra vůči lidem zvenčí poměrně pochopitelná. Rick je zkrátka v přizpůsobování se post apokalyptické realitě jedinečný.

the-walking-dead-postura-atitudes-de-rick-grimes-analise

A potom je tu Daryl…

Daryl Dixon (Norman Reedus) je jednou z nejoblíbenějších postav v seriálu vůbec, a to nejen díky své pragmatické, neotřelé, leč dobrácké povaze. Srdce diváků si dobyl především tím, jak dynamicky se jeho postava během seriálu vyvíjela. Z uzavřeného, neurotického samotáře se sice neproměnil ve vtipem sršícího extroverta, vydal se ale správným směrem – začal věřit lidem a hlavně sám sobě.
Od jeho prvního výstupu v seriálu, kdy se vrací z lovení srnců a následně zjišťuje, že jeho bratr Merle byl zanechán svému osudu na střeše budovy v Atlantě, až do jeho únosu, který zosnoval psychopatický Negan, se mu přihodilo mnohé. Vyvíjel se, miloval, zažil mnoho ztrát, byl zrazen a byl vystaven více bolesti a frustracím než kdokoli jiný z celého seriálu.
Takže se pojďme podívat, co všechno předcházelo jeho únosu a následnými Neganovými pokusy Daryla zlomit a přetáhnout na svou stranu.

twd_6-6_daryl

Sophiin osud

 Mnoho fanoušků spolu s druhou sérií sotva pletlo nohama. První polovina druhé série, v níž jde především o nalezení Sophie, ztracené dcery Carol, absolutně postrádá jakoukoli dynamiku. Až tedy na postavu Daryla a jeho změny k lepšímu, starostlivému a otevřenějšímu já. Vzhledem k tomu, že první série TWD měla jen šest dílů, z nichž se Daryl objevil jen ve čtyřech, nebyl mu úplně dán prostor k něčemu hlubšímu. Druhá série ale byla pro jeho postavu veliký boom. Jeho sblížení s Carol, které mu pomohlo dostat se blíž i k ostatním členům skupiny, nasazení života za nalezení Caroliny dcery a následný šok, který ho přiměl se opět od skupiny stáhnout. Když Sophia vyšla ze stodoly plné chodců, sama již přeměněná, nejvíce to pochopitelně zasáhlo Carol, nicméně Daryl utrpěl velké zklamání sám ze sebe. Po tom, co se opět od skupiny distancoval, bylo jasné, že trpí výčitkami svědomí. To on přeci Carol sliboval, že všechno bude dobré a že Sophii najde. Našel ji, ale bylo už příliš pozdě. Ke skupině se vrátil, když došlo k dalšímu tragickému úmrtí. Dale, který byl zrovna na stráži, byl ošklivě napaden chodcem a Daryl jej nakonec sám zbavil trápení a stiskl spoušť.

sophia-zombie-ep-2-07-208908

Merlův návrat a následná smrt

Merle Dixon byl prvotřídní násilnický mizera. Daryla, svého mladšího bratra, neustále shazoval a až když Merle ze skupiny zmizel, tak byl Daryl konečně schopný ukázat, jaký vlastně je. To se ale na okamžik změnilo v druhé polovině třetí série, kdy se mu Merle opět připletl do života. Skupina, tehdy obývající prázdné vězení, odmítla Merla přijmout zpátky, a tak se Daryl rozhodl, že se svým starším bratrem odejde. Zanedlouho ale Daryl sám pochopil, že k němu nepatří. Věděl, že je teď někým jiným a že patří k lidem ve skupině v čele s Rickem, se kterými se tak sblížil. Merle byl ale jeho rodina, jeho krev. Uvědomil si sice, že je lepší člověk než Merle, to ale neznamenalo, že ho ve svém životě nepotřeboval. O to bylo smutnější, když plačící Daryl našel Merla již přeměněného, přiživujícího se na ostatcích jiného člověka, a následně jej sám sprovodil ze světa.

thorne-twd-zombie-merle-and-daryl

Beth

První polovina čtvrté série měla své klasické výšky a pády. Skupina, stále sídlící v prostorách věznice, byla napadena agresivní formou prasečí chřipky, která silně zredukovala počet lidí ve skupině, což, jak víme, nakonec vzala do rukou Carol.

ce8162868ce561fcb7001014bb8bc672

Co bylo ale horší, z ničeho nic objevil pomstychtivý Guvernér se svou skupinou, který brutálním způsobem zabil Hershela, otce Maggie a Beth, což vedlo k bitvě, při které vězení padlo. Skupina se nezáměrně rozdělila a Daryl utekl s Beth do bezpečí. Byl to zase Daryl, koho to zasáhlo nejvíc, přestože to byla Beth, komu před očima zabili otce. Zase se uzavřel do sebe a byla to právě Beth, kdo mu ukázal záblesk naděje. Její nekonečný optimismus ho vytáhl z chmur, a dokonce to vypadalo na začátek romantického vztahu. Beth ale byla unesena, a když ji Daryl, který po ní týdny neúnavně pátral, konečně našel, byla přímo před ním zavražděna.

rs_1024x576-150205125159-1024-walking-dead-death-beth

Denise

Daryl a Denise se moc dobře neznali. Denise byla doktorka v Alexandrii, která se s Darylem sice znala, ale nikdy neměli možnost se sblížit. Nicméně když jeho a Rositu přemluvila, aby se s ní šli ven podívat po lécích, které v Alexandrii scházely, a nedlouho poté byla zabita šípem do oka, bylo naprosto zřejmé, že to Daryla hodně zasáhlo. A to nejen pro svou autentickou promluvu, kterou k nim měla těsně předtím, než ji zabili.
Šlo o to, že šíp, který ji zasáhl, byl vystřelen z Darylovy vlastní kuše, kterou mu spolu s motorkou ukradl Dwight, muž, kterého chtěl sám dříve přibrat do skupiny. Šíp měl navíc zasáhnout samotného Daryla, Dwight poté totiž prohlásil, že se naneštěstí netrefil.

the-walking-dead-0107-rt_0

Glenn

Když se Daryl s Rositou vrátili zpět do Alexandrie, bylo jasné, že Daryl nebude mít chladnou hlavu. A skutečně. Po chvilce nasedl na motorku a bez nějakého vysvětlování ujížděl směrem, kde Dwight se svou skupinou zmizel v lese. Glenn a Rosita se vydali hned za ním, aby ho přivedli zpátky. Všichni tři nakonec skončili v zajetí Dwightovy skupiny, přičemž Daryl byl ještě postřelen do ramene. A pak už přichází Negan s Lucille, rozhodující o životech celé Rickovy skupiny hloupou říkankou, která padne na Abrahama. Negan mu, v teď už notoricky známé scéně, rozmlátí hlavu na maděru, na což Daryl reaguje klasicky – dá Neganovi pořádnou ránu pěstí. Ačkoli je to právě Daryl, koho měl Negan následně zabít, rozhodne se ho ušetřit, vidí v něm potenciál, a tak zabije nevinného Glenna. To je pro Daryla naprosto devastující moment, nejen protože to byl jeho blízký přítel, ale hlavně proto, že si uvědomuje, že za jeho smrt nepřímo může on. To on jednal neuváženě, chtěl se mstít a Glenn ho chtěl přivést zpátky. Glenn byl esencí seriálu už od úplného začátku a teď, když se měl stát otcem, byl na základě Darylova zbrklého rozhodnutí brutálně zabit. A Daryl s tím bude muset žít. Nebo nebude?

maxresdefault-1

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz