Superhrdinské filmy jen tak hitem být nepřestanou, to je čistý fakt. Obzvlášť teď, když Marvel vypustil do světa Avengers: Infinity War, který po celém světě lámal rekordy. Avšak MCU není jediný filmový superhrdinský plný superhrdinů. Je tady ještě DCEU s Batmanem, Supermanem, Wonder Woman a dalšími členy Justice League. Avšak filmy z tohoto světa za posledních pár let příliš úspěchu nesklidily. Proč Marvel vydělává miliardy a láme rekordy, zatímco DC se marně snaží stvořit něco, co by jim mohlo konkurovat? 

Než se pustíme do této analýzy, tak je nutno, abychom k sobě byli upřímní. Poslední vážně dobrý film od DC byl film The Dark Knight Rises, ve kterém si roli Batmana střihl Christian Bale. Avšak tato Batman trilogie ani není součástí DCEU, takže je ani nemůžu do tohoto článku zahrnout. Každopádně, pak v roce 2013 přišel Supermanův sólo Man of Steel, který DCEU odstartoval. Nebyl to vyloženě špatný film, ale taky ničím neohromil. Pak byl skoro 3 roky klid, než spatřil světlo světa ten film, po kterém to začalo jít z kopce. Nemám na mysli samozřejmě nic jiného, než Batman v Superman. Ale proč? Co je na těch filmech tak špatného? Co je jejich hlavní problém? Pojďme si to v bodech probrat.

Zack Snyder

Je to tak. Prvním problémem už je samotný režisér, který režíruje tyto filmy. Teda kromě Wonder Woman, a taky to jde na tom filmu poznat. Každopádně, já se tady nesnažím říct, že by Zack Snyder byl špatný režisér, nebo že bych proti němu vůbec něco měl. To ani náhodou. Je to jen jeho styl, který by podle mě potřeboval pár malých změn. Zkuste se podívat na jeden z jeho filmů, až si tohle přečtete, a hned budete vědět, o čem mluvím. Jeho hlavním problémem je to, že příliš času věnuje „epickým momentům“. Opravdu dobrý režisér je takový, který utváří scény tak, aby každý jejich aspekt, každý snímek, vyprávěl svůj vlastní příběh, a aby zároveň dohromady utvářeli plynulý celek. Tím se Snyder většinou netrápí. Jeho prioritou je, aby daný moment vypadal vizuálně úchvatně, ale už pro něj není tak důležité, jestli to v rámci určité scény, potažmo i celého filmu, dává smysl. To je taky jeden z důvodů, proč například trailer na Batman v Superman vypadal tak zatraceně dobře a lákavě, ale samotný film je ve skutečnosti při nejlepším decentní. Je mi jasné, že mnozí se mnou nebudou souhlasit, protože si filmy, které tady zmiňuju, užili. A to je v pořádku. Já si jen myslím, že to DCEU prospěje, když nadcházející filmy nebude mít na starost Zack Snyder.

Zdroj: Warner Bros.

Nerozhodnost a nevyrovnanost

Režisér je jen základní problém. Zbývající, a mnohem větší, problémy vznikají v postprodukci. Toho je skvělým příkladem Suicide Squad. Tento film byl natočen původně jako drsný a ambiciózní film s vážně temnou atmosférou. Jenže když vedení Warner Bros. spatřilo ten úžasný trailer, který pro ně sestříhala marketingová společnost Trailer Park, tak v podstatě úplně zahodili to, co měl v úmyslu režisér a rozhodli se místo toho najmout tuto společnost na střih celého filmu. Připadá vám první polovina filmu spíš jako příliš dlouhý hudební klip? Za to můžete poděkovat té marketingové společnosti. Ve finále to dopadlo tak, že z důsledku neshod Warner Bros. a režiséra Davida Ayera tento film prošel tolika úpravami ve střižně a tolik scén bylo natočeno znovu, že to, co bylo nakonec k vidění v kinech, bylo tak trochu Frankensteinovo monstrum. A i když se tohle stalo jen u Suicide Squad, tak je to stejně problém celého DCEU. Proč? Protože vedení Warner Bros. je nerozhodné a nechá se velmi snadno ovlivnit a to má za následek velkou nevyrovnanost filmů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz