V překvapivé zápletce se Rollo znovu připojil ke své vikingské rodině při nájezdech ve Středozemí. I přes menší počáteční problémy, kdy ho severští druhové málem utopili, byl přijat zpět do jejich pohanské flotily a umožnili mu, aby plul po jejich boku, stejně jako za starých časů. Samozřejmě je tu pak ale Floki, který zrádcem stále silně pohrdá. Jeho odpor je stále stejný, ne-li větší, od té doby, co se Rollo nechal pokřtít od křesťanského kněze, což Floki bere jako obrovskou urážku jejich bohů a kultury obecně.

Nejsou to ale jen náboženské odlišnosti, kvůli kterým Floki normanského vévodu tak nenávidí. V sedmnáctém dílu čtvrté řady měl Floki vnuknutí, o které se hned podělil s Björnem. Floki, o kterém se traduje, že bude dalším prorokem, si z Björna rozhodně nedělal legraci, když mu vyčetl, že nechal svého strýce naživu:

„Měl jsi ho zabít, když jsi měl ještě šanci… Protože mám takový pocit, že dosáhne daleko větší slávy než kterýkoli z vás.“

Je zvláštní, že se Floki znepokojuje zrovna tím, že byl měl být Rollo slavnější než oni. Pravděpodobně bere v potaz fakt, že Björn vzal své lidi včetně Rolla dál, než kam se kdy předtím dostali, čehož může Rollo patřičně využít, a to je pro Vikingy reálná hrozba. A nezapomínejme na třetí řadu, kdy Prorok řekl tehdy nešťastnému Rollovi, že kdyby věděl, co pro něj bohové nachystali, radostí by tancoval nahý na pláži. My navíc dobře víme, jak přesná zatím byla jeho proroctví. Jak vysoko ale Rollo může ještě postoupit, když už mu byl udělen i císařský titul?

Jednou Vikingem, navždy Vikingem

Možná je z něj teď franský šlechtic, ale své vikingské identity se Rollo nikdy nezbaví – ať si jeho žena Gisla myslí, co chce. Dokonce své vikingské bratry pozval, aby přišli žít do jeho bohaté země. Přestože Floki prohodil, že Rollo už není jejich součástí, Rollo trval na tom, že pojetí slova „my“ a „naše“ se mění. A podle historických pramenů měl naprostou pravdu.

Nejprve si ujasníme, co ve Vikinzích lze považovat za historicky přesné, a co ne. Ano, Rollo je faktická historická postava, která ale nebyla spřízněna s Ragnarem Lothbrokem. Tihle dva se ve skutečnosti nejspíš vůbec nesetkali. To znamená, že skutečný, historický Rollo je v podstatě vodítkem, kam se seriál bude dál ubírat. Tak co nám tady historie říká?

I přes reakce, které se Rollovi dostalo od Flokiho a Björna, nabídka hospodaření na cizím území není něco, o čem bychom v seriálu ještě neslyšeli. Jistě se k nabídce stavěli odmítavě i z důvodu masakru vikingských osadníků ve Wessexu. Další vikingská osada na cizím území jim zatím moc pod nos nejde. Ale farmáři zkrátka musí farmařit, a to je to, co Vikingové ve svém jádru jsou – farmáři.

Rollovo přesídlení ze Skandinávie do Franské říše s sebou přineslo mnoho horlivých vikingských osadníků, kteří chtěli hospodařit na úrodnější půdě. Jejich potomkům se poté začalo říkat Normané. Asimilovali se do nové kultury, a dokonce konvertovali ke křesťanství. Byla to pro Vikingy docela nová éra a zároveň začátek zapomínání své vlastní víry. Rollo zahrál v přetváření vikingské kultury rozhodující roli, stejně jako v ovlivnění vývoje většiny tehdejší Evropy.
Rollův vliv přežil nejen jeho samotného, ale i celou vikingskou kulturu, která byla časem vymýcena křesťanstvím. Floki má přece jen nejspíš vždycky pravdu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz