Když se řekne slovo Hollywood, téměř nikdo si nevybaví obyčejnou čtvrť města Los Angeles na západě Spojených států amerických, ale místo, kde se rodí filmové hvězdy a sny filmových nadšenců se stávají skutečností. Proč si ale filmaři vybrali právě Hollywood? 

„VÍTEJTE V HOLLYWOODU, PANE GRIFFITHE.“

V 50. letech 19. století zde bylo jen pár domků a hodně kaktusů. V roce 1870 se do vyprahlého kalifornského města začali sjíždět farmáři ze všech států, hlavně kvůli teplému počasí, ve kterém se dobře dařilo ovocným stromům, především pomerančovníkům. Oblast se v tu dobu nazývala Cahuenga Valley. Jak dostalo místo název Hollywood?

Muž jménem Harvey Wilcox a jeho manželka si Cahuengu Valley oblíbili natolik, že koupili velký pozemek. Kamarádka manželky Daeidy se několikrát zmínila o místě poblíž Chicaga, kde bydlela, jenž se jmenovalo Hollywood. Daeida na místo neustále myslela a řekla o něm Harveymu, tomu se jméno líbilo a pojmenoval tak svou půdu. Mnozí lidé věří, že právě takhle populární čtvrť získala své jméno.

Hollywood v roce 1902 / waterandpower.com

Na začátku 20. století se stával Hollywood stále známějším místem, které navštěvovalo spoustu bohatých lidí, již skupovali pozemky a stavěli luxusní domy s krásnými zahradami. Jejich zahrady ale potřebovali vodu, tak se v roce 1910 Hollywood stal součástí města Los Angeles a začal brát vodu z města.

Hlavním důvodem, proč si filmaři oblíbili toto místo ale nebylo hezké počasí. Na začátku 90. let 19. století byli v New Yorku vynalezeny filmová kamera kinetograf a promítací stroj kinetoskop. Jedním z vynálezců byl Thomas Edison. Brzo na to bratři Lumiérové předvedli nový vynález – kinematograf. Stroj nahrával i přehrával videa a video mohlo sledovat více lidí najednou.

Kinetoskop z roku 1890 / theasc.com

Aby mohli lidé natočit nějaký snímek a použít techniku, kterou vynalezl Edison, museli zaplatit společnosti New York Edison Company. Když filmaři natáčeli v okolí New Yorku a nezaplatili, lidé ze společnosti přijeli na natáčení a techniku jim sebrali. Proto se tvůrci začali stěhovat daleko od New Yorku, například právě do Kalifornie.

V únoru 1910 byl v Hollywoodu natočen první film – In Old California. Jednalo se o 17minutový film bez zvuku. Snímek zrežíroval D. W. Griffith. Poté se o Hollywoodu dozvěděli i ostatní filmaři, a tak bylo v roce 1911 postaveno první filmové studio. Postupem času do této čtvrti přicházelo stále více filmových tvůrců a herců. Jedním z nich byl například i legendární Charlie Chaplin.

D. W. Griffith kolem roku 1910 / hollywoodphotographs.com

V roce 1920 bylo v centru filmového průmysl přes 20 filmových studií, některé známe dodnes, například Twentieth Century Fox, Warner Bros., nebo MGM. Lidé ze všech koutů světa přicházeli do Hollywoodu s jediným cílem – stát se filmovou hvězdou. Později byly natáčeny filmy se zvukem, přechod z němých filmů k těm mluvícím je vidět například ve filmu Zpívání v dešti z roku 1952.

Premiéra filmu Don Juan v roce 1926 / alamy.com

V současnosti se většina filmových studií přesunula do okolních měst, ale podpůrné a technické služby zůstávají v Hollywoodu. Mnoho hollywoodských kin hostí premiéry velkorozpočtových filmů, nebo hostí slavností udílení filmových cen. Pokud se na jih Kalifornie vydáte, zvažte návštěvu Hollywoodského chodníku slávy, nebo zábavního parku Universal Studios, kde najdete atrakce inspirované známými hollywoodskými filmy.

Hollywood v současnosti / marriotttraveler.com
-reklama-