Dlouhá herecká kariéra Robina Williamse byla náhle ukončena v roce 2014, kdy tento herec, komik a zpěvák spáchal sebevraždu. Co vždy usměvavého herce donutilo sáhnout si na život?

Herecká kariéra Robina Williamse odstartovala na konci 70. let, kdy ho po jeho účasti v zábavné show Richarda Pryora začali oslovovat režiséři televizních filmů a on dostal šanci se poprvé objevit na televizních obrazovkách. K herectví měl velmi blízko jíž od dětství, kdy jako dítě byl spíše samotář žijící ve svém imaginativním světě a hraní ho chytlo právě z toho důvodu, že tyto své představy a sny mohl převádět do reality.

Už ale právě v 70. a 80. letech měl problémy s kokainem a v roce 2006 i s alkoholem, nicméně o těchto svých potížích často s oblibou žertoval. Kamarádil se s Johnem Belushim, což byl komik ze Saturday Night Live, a ráno poté, co si John a Robin společně užívali na party, John zemřel na předávkování drogami. Williamsovi tato zkušenost (spojená ještě s narozením jeho syna Zaka) pomohla vymanit se z drogové závislosti a depresí, v čemž mu pomohlo i cvičení a jízda na kole.

V roce 2003 začal Williams znovu pít alkohol a spadl do této závislosti tak moc, že se v roce 2006 zapsal na odvykací kúru jako alkoholik. Ačkoliv mu závislost na alkoholu vydržela až do poloviny roku 2014, kdy se opět léčil v odvykacím centru s alkoholismem, ke kokainu se už naštěstí nevrátil.

Herec měl celý život problém s těžkými depresemi, ke kterým nejdříve přispívalo to, že musel platit vysoké alimenty, poté mu psychiku zhoršovaly zdravotní problémy. Měl návaly strachu a úzkosti, nespavost, stres a mírný třes v levé ruce, což mu lékaři nepřesně diagnostikovali jako Parkinsonovu chorobu. Po pitvě se však ukázalo, že ve skutečnosti trpěl intenzivní formou difúzní choroby s Lewyho tělísky.

Robin Williams 11. srpna 2014 ve svém domě v Kalifornii spáchal sebevraždu oběšením. Dá se říct, že k tomuto rozhodnutí přispěla jeho choroba s Lewyho tělísky, protože k výše zmíněným příznakům se přidala ztráta paměti, paranoia a halucinace – Robin prodělával mentální regres a moc dobře si to uvědomoval.

Williams před spácháním sebevraždy však nepožil alkohol ani drogy, v jeho těle byly nalezeny jen doporučené dávky léků na předpis. Pitva prokázala, že trpěl demencí s Lewyho tělísky, a jeho manželka o nich tvrdila, že to jsou „teroristi v mozku mého manžela“ a že právě přítomnost Lewyho tělísek mu vzala život.

O Robinově strádání s Lewyho tělísky byl natočen dokumentární film Robin’s Wish, který se dočkal velmi dobrého hodnocení, a jeho památku uctili jak fanoušci, tak herci, moderátoři televizních pořadů, ale i například Barack Obama.

Robin Williams za svůj život natočil spoustu kvalitních filmů a vychoval tři děti, svou dceru dokonce pojmenoval Zelda po videoherní sérii The Legend of Zelda. Věnoval se také filantropii, kdy se snažil pomáhat bezdomovcům, podporovat vzdělanost, veterány a práva žen. Se svou druhou manželkou založili dobročinnou organizaci, která sbírala peníze pro několik charit.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.