Jean-Paul Belmondo proslul převážně ve ztřeštěných či přemrštěných francouzských komediích, kdy doslova lítal na filmovém plátně a svým rošťáckým úsměvem i chováním posílal do kolen miliony diváků v kinech. Ať už se jednalo o deprimovaného spisovatele v Muži z Acapulca nebo chudého kaskadéra ve Zvířeti, vždy nás odzbrojil svou přirozeností. Belmondo však nebyl herec jedné specifické role, což dokazuje mrazivý thriller Profesionál, kde francouzský umělec ztvárnil zrazeného tajného agenta.

Joss Beaumont je jedním z nejlepších mužů ve svém oboru. Právě proto je vyslán na přísně tajnou misi do neznámé africké země, kde má zlikvidovat nepohodlného diktátora. Nicméně sotva dorazí na místo, změní se politická situace a francouzská vláda potřebuje pohlavára udržet naživu. Místo toho, aby svého agenta evakuovala, předhodí ho vládnoucí straně.

Beaumont je odsouzen a uvězněn, nicméně ze zajetí prchá a rozhodne se svým bývalým nadřízeným pomstít. Shodou okolností do Francie zavítá zmiňovaný diktátor, čímž se Jossovi naskýtá ideální šance, aby dokončil svůj původní úkol.

Bravurně napsaný a zrežírovaný thriller z roku 1981 naplno odhaluje Belmondovi všestranné herecké schopnosti. V roli zlomeného, přesto odhodlaného agenta je přesvědčivý a divák s ním soucítí, neboť se nesnaží za každou cenu vraždit a zabíjet jako utržený ze řetězu, nýbrž dát ostatním najevo, že hodit ho přes palubu nebyl zrovna ideální nápad a pokud ho zatlačíte do kouta, bude kousat. K tomu si pomáhá různými triky a lstmi, takže jeho bývalým nadřízeným se nedaří odstranit ho z cesty.

Roli jednoho z padouchů si střihl Robert Hossein, českému divákovi známý především ze série o Angelice nebo z odměřeného westernu Provaz a kolt. Ve skutečnosti velký Belmondův kamarád tu jde svému bývalému parťákovi po krku s neústupností a razancí a jejich vzájemné setkání vyústí v Leonovsky natočený westernovský duel.

Beaumont krůček po krůčku směřuje k cíli za zvuků magické, dojemné a intimní Morriconeho melodie Chi Mai, poprvé sice použité ve snímku Come Maddalena, nicméně proslavené právě tímto francouzským thrillerem. Ve skladbě se odráží veškerá Belmondova bolest ze zrady a ztráty důvěry, překročení všech možných hranic a nemožnosti návratu zpátky na správnou stranu barikády. Film tak pomalu, nenuceně kráčí k finálovému rozřešení a divák odtuší předzvěst hrozící tragédie.

Unikátní autorská poetika, s jakou je film napsán, natočen i zahrán tvoří dohromady celek, vymykající se všem normám i náladám žánru, takže divák odpustí i drobné rozpory v logice, protože má pocit, že přesně takhle by se to mělo stát a vše jiné by narušovalo atmosféru či chod filmu. Je to podobné jako byste zírali na jeden z divů světa, a i když se na něj díváte každý rok a znáte ho podrobněji než obsah svého psacího stolu, stejně nechápete, kdo ho stvořil.

Profesionál se hřeje na výsluní popularity i kvality přesně čtyřicet let a stále se nenašel sok, který by ho vytlačil z první desítky. Belmondův herecký um, Morriconeho životní hudba i fantastický příběh, to jsou tři body tohoto úspěšného filmového trojúhelníku.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:CSFD.cz
Filmový nadšenec, nekritický obdivovatel westernů, miláček seriálů, vášnivý čtenář a zapálený autor všemožných příběhů. Umění je mým hobby, životní cestou, směrem i filozofií. Kromě toho se věnuju fotbalu, občas si jdu zaběhat nebo si zajdu na dobrou večeři.