Vynikající herec a velmi skromný člověk Josef Somr se v posledních letech kvůli špatnému zdraví stáhl z veřejného života. Divadelní představení a filmová obsazení vystřídaly časté návštěvy lékařů a nemocnic. Před kamerou stál naposledy v roce 2015 ve filmu Jak básníci čekají na zázrak

Co pro něj i po tolika letech znamená potlesk? V rozhovoru pro pořad GEN České televize řekl, že je to jako když si bouchne šampaňské a je to i cennější než jakýkoliv honorář. A když vidí, že se lidé ještě usmívají nebo dokonce pláčou štěstím a radostí, tak co si může více přát.

Rodák z Moravy, konkrétně Vracova, oslaví letos v dubnu již své 88. narozeniny. Jako malý se staral s rodiči o rodinný vinohrad a ministroval v místním kostele sv. Vavřince. Jeho otec byl výpravčím vlaku a protože za ním rád chodíval na dráhu, tak se už jako malý naučil přehazovat hradla i výhybky a bavilo ho to. Dokonce prý jako kluk pošilhával po profesi strojvedoucího. Nejvíce jej fascinovala parní lokomotiva.

Jeho další kroky z Obecné školy v rodném Vracově vedly v roce 1944 o kousek dál do Kyjova na tamní gymnázium. V pořad GEN vzpomínal, jak se často ozývalo houkání sirén a dle jeho slov je „vyštvali“ na nedaleký kopec a všichni se dívali, jak letadla bombardují Hodonín. Po únorovém převratu byl jeho bratr zatčen za „letákovou činnost“ a odseděl si jako mladistvý sedm měsíců. Tímto tehdy pokazil „kádrový profil“ i jemu.

Jak se dostal na JAMU? Dá se říci, že trochu kuriózně. Po maturitě si zajel s kamarádem do Brna a když procházeli kolem budovy Janáčkovy akademie múzických umění, dle svých slov se tam lehce zasnil a po chvíli se vrátil jeho kamarád s papíry, které oba vyplnili a po příjezdu domů již Josef Somr pouze oznámil rodičům, že z něj bude herec. Ti nebyli nadšení, doprovázelo to pláč a skřípění zubů. Otec ho poté vzal a odvezl jej na poradu za panem farářem doufajíc, že mu to rozmluví. Viděl totiž za tím jen to, že bude hrát divadlo s lehkými ženštinami. Farář ale budoucího herce podpořil a ještě mu přidal stokorunu.

Jeho první filmová role mu doma způsobila značné dusno. Jedná se legendární razítkovací scénu v Oscarem oceněném filmu Ostře sledované vlaky. Jeho otec se totiž jako výpravčí cítil dotčen, že něco takového by se přece na dráze stát nemohlo.

Nikdy nehrál milovníky a dle jeho slov je to dobře. „Vrahové a nabouraní jedinci se hrají daleko líp, vždycky říkám. A s tím ksichtem přece nemůžu hrát nějakého dobráka, do kterého by se někdo snad zamiloval, to ne.„, řekl v pořadu GEN s lehkým úsměvem.

Jeho talent nemohl chybět ani v Národním divadle a když tam poprvé přišel a všem se jednotlivě představoval, nikdy údajně nezapomene na uvítání Jiřího Sováka, který mu řekl: „Tak tě vítám do údolí umírajících slonů.”

Za svůj život ztvárnil desítky nezapomenutelných rolí, ať už filmových, seriálových či divadelních. Také získal několik ocenění, a to Thálie, Českého lva, medaili Za zásluhy a mnohé další. V roce 2015 se stal čestným občanem města Kyjova.

Vzácná návštěva letošního ročníku, pan Josef Somr, který s účastníky zavzpomínal na natáčení filmu Žert. Věděli jste, že se natáčel právě v Uherském Hradišti?

Posted by Letní filmová škola Uherské Hradiště on Sunday, July 29, 2018

 

A kde se cítí doma? Podle něj se tak cítí tam, kde mu bylo dobře. Ale zároveň dodal, že domov je tam, kde měl své rodiče, bratry a spoustu dobrých přátel. Na Moravu se tak chce vracet, dokud bude živ. Dodnes má doma pověšené hodiny svých rodičů, které dostali v roce 1930 jako svatební dar. Říká, že z nich stále cítí srdce „tatíčka a mamičky“, jak je s láskou stále oslovuje. Nyní bydlí na Vinohradech a dokonce na ulici Moravská, což sám považuje za skvělou souhru, vzhledem k tomu, odkud pochází. 

Dlouhá léta žil s partnerkou Zuzanou Šavrdovou, kterou mu ale v roce 2011 vzala rakovina. O rok později se oženil s bývalou rekvizitářkou Národního divadla, se kterou se zná již více jak 20 let. Herec již delší dobu bojuje s onemocněním srdce, plic, slinivky a mozku.

Zdroje: ahaonline.cz, pořad GEN ceskatelevize.cz, ahaonline.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA