Tři týdny, zbývající do voleb, budou plné nejrůznějších předvolebních debat na všech celoplošných stanicích. Zatímco například CNN Prima News s nimi začala s předstihem, Česká televize první z nich odstartovala až toto pondělí. A hned první souboj, v němž se utkali lídři kandidátek v Karlovarském kraji, ukázal, jak zásadní roli hrají ve volbách výzkumy veřejného mínění.

Podle pravidel České televize budou totiž do čtrnácti krajských debat pozváni pouze lídři těch kandidátek, které se umístily v celostátním reprezentativním sociologickém průzkumu volebního potenciálu, realizovaného na přelomu srpna a září 2021, na prvním až sedmém místě. Volební potenciál signalizuje, jaký možný zisk by mohl dosáhnout ten či onen politický subjekt, pokud by se k němu přiklonili všichni voliči, kteří uvažují, že jej budou volit. Platí přitom, že v rámci tohoto potenciálu mohou uvést více stran.

Komunisté versus zelení

Podle průzkumu, realizovaného společnostmi Kantar a Data Collect, měly začátkem září největší volební potenciál koalice SPOLU (31,5%), hnutí ANO (30%), Piráti a Starostové (27,5%), SPD (13,5%), ČSSD (10%), hnutí Přísaha (9,5%), KSČM (8%) a Strana zelených (7%). Ta se ovšem coby osmá v pořadí do debaty nakonec nedostala, i když statistická chyba představuje odchylku plus mínus 1,9%. A právě kvůli této odchylce se rozhodlo vedení Strany zelených podat k soudu návrh na předběžné opatření, protože s ohledem na možnou statistickou chybu mají stejný volební potenciál jako KSČM. Podle nich Česká televize vybrala svévolně jen sedm nejsilnějších politických celků, jejichž lídři se debat zúčastní. Zelení skončili až osmí za komunisty, přestože po započtení statistické odchylky s nimi sdílí sedmé místo.

tady bude v clanku

Veřejnoprávní selhání?

Zelení rovněž připomínají, že před minulými sněmovními volbami pozvala ČT do předvolebních debat zástupce deseti stran, které měly dle průzkumů volební potenciál nad pět procent. „Nerozumím tomu, proč ČT neposkytne prostor všem stranám, které mají volební potenciál nad pět procent, což koresponduje s volební klauzulí pro vstup do Sněmovny. Vyloučení několika stran, včetně Zelených, z předvolebních debat, vnímám jako selhání veřejnoprávního média a apeluji na Českou televizi, aby tuto nešťastnou situaci napravila,” stěžuje si lídryně Zelených Magdalena Davis. Ta také posílá otevřený dopis, apelující na ostatní stranické lídry, aby jej podpořili.

Ekologie ne!

Dopad svévolného rozhodnutí České televize se velmi negativně projevil právě v první debatě z Karlovarského kraje. Je stěží uvěřitelné, že v případě regionu, fatálně poznamenaného těžbou uhlí a moha dalšími vážnými problémy (viz například skandální spalování toxických kalů v blízkosti zdejších lázeňských měst), vůbec nedošlo na ekologii, což by se při účasti zástupce strany Zelených s velkou mírou pravděpodobnosti nestalo. Namísto otázek, týkajících se nejpalčivějších témat, tak ČT divákům naservírovala dvě hodiny převážně jalových řečí. Navíc se opět potvrdilo, že politici z centra tento kraj často ignorují. Do čela kandidátek totiž nenavrhli ani jednoho zástupce politické „elity“, možná právě ze strachu, že by mohl čelit velmi nepříjemné konfrontaci. Třeba faktu, že podle nejnovějších statistik je Česká republika nejhorší v tempu snižování emisí CO2 v celé Evropské unii nebo, že u nás dle serveru HlídacíPes.org kvůli špatnému vzduchu v roce 2019 zemřelo 4700 osob.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz