Film Hobit: Neočekávaná cesta z roku 2012 je prvním dílem nové trilogie, jejíž vznik inspiroval fenomenální úspěch Pána prstenů. Druhý díl s podtitulem Šmakova dračí poušť měl premiéru v roce 2013 a třetí díl Bitva pěti armád byla v kinech v prosinci 2014. Vznik celé hobití trilogie inspirovala dětská knížka Hobit od spisovatele J. R. R. Tolkiena, který je zároveň autorem Pána prstenů. První tři srpnové středy si diváci budou moci toto skvělé fantasy vychutnat na obrazovkách TV Prima, vždy ve 20:15.

Děj filmu Hobit: Neočekávaná cesta se odehrává 60 let před událostmi z trilogie Pán prstenů. Zdomácnělý hobit Bilbo Pytlík váhavě přijímá nabídku čaroděje Gandalfa Šedého, aby se s halekavou partou trpaslíků vydal na dlouhou cestu přes fantastickou Středozemi. Na jejím konci čeká nejen pohádkový poklad, ale i obávaný drak Šmak. Začíná velké dobrodružství plné zvláštních nebezpečí, osudových rozhodnutí a tajemných sil číhajících v temnotě.

FOTO: FTV Prima, Warner Bros.

Hobit: Neočekávaná cesta a jeho pokračování nejsou první adaptací Tolkienovy knížky. V roce 1977 vznikl animovaný film od slavné dvojice výtvarníků a režisérů Julese Basse a Arthur Rankin Jr. A v roce 1966 se dokonce v Praze natáčel krátký animovaný film, na kterém se podílel slavný československý výtvarník Adolf Born, tvůrce příběhů Macha a Šebestové.

V hlavní roli Hobita se objevuje Martin Freeman, známý také jako doktor Watson z britského televizního seriálu Sherlock, hlavní hrdina mini série Fargo nebo Tim z Kanclu. Pro roli Bilba Pytlíka se uvažovalo o několika herci. Byli mezi nimi Daniel Radcliffe (série Harry Potter), Shia LaBeouf (série Transformers), James McAvoy (série X-Men) nebo Tobey Maguire (série Spider-Man z let 2002 až 2007). Peter Jackson ovšem prohlásil, že měl od začátku vybraného Martina Freemana – a také mu umožnil připojit se k natáčení později, aby mezitím stihl splnit své dřívější závazky jako doktor Watson v seriálu Sherlock.

FOTO: FTV Prima, Warner Bros.

Vůdce trpaslíku Thorina Pavézu si zahrál Richard Armitage alias seržant John Porter z akčního seriálu Protiúder nebo záporák Guy z Gisborne z nového seriálu Robin Hood. Čaroděje Radagasta si zahrál Sylvester McCoy (Doctor Who, Drákula). Radagast se přitom v knižním Hobitovi neobjevuje (jenom o něm padne zmínka). Naopak zatímco v knižním Pánovi prstenů se setká s Gandalfem, ve filmové verzi úplně chybí.

FOTO: FTV Prima, Warner Bros.

Ian McKellen (Pán prstenů, X-Men), Cate Blanchetová (Pán prstenů, Jasmíniny slzy), Hugo Weaving (Pán prstenů, Matrix), Christopher Lee (Pán prstenů, Dracula), Elijah Wood (Pán prstenů, Hooligans) a Ian Holm (Pán prstenů, Vetřelec) si zopakovali role Gandalfa Šedého, Galadriel, Elronda a Sarumana Bílého, které si zahráli v Pánu prstenů. Orlando Bloom se jako elfí lučištník Legolas objevuje až v pokračováních Šmakova dračí poušť a Bitva pěti armád. Trpaslík Glóin, kterého hraje Peter Hambleton, je otcem trpaslíka Gimliho z Pána prstenů. Trpaslík Bombur, kterého hraje Stephen Hunter, neřekne v celém filmu jediné slovo.

FOTO: FTV Prima, Warner Bros.

Režie Hobita se ujal Peter Jackson, který se posléze rozhodl rozvést projekt do podoby trilogie místo do té doby plánovaných dvou filmů. Díky tomu dostaly více prostoru postavy, které jsou v knižním Hobitovi pouze zmíněny v pozadí – Jackson a jeho spoluscenáristky mimo jiné zvýraznili úlohu Nekromanta, který je ve skutečnosti zloduchem Sauronem dobře známým z trilogie Pán prstenů.

Peter Jackson si jako druhého pomocného režiséra všech tří dílů přizval herce Andyho Serkise, který si navlečený ve speciálním obleku v Pánu prstenů zahrál zákeřného Gluma. Ikonickou roli si zopakoval i v Hobitovi: Neočekávané cestě. Vzhledem k tomu, že se Glum objevuje v knižní předloze v jediné scéně, Serkis měl hereckou část práce hotovou za týden.

Scéna setkání Bilba Pytlíka s Glumem byla první, které se účastnil představitel hlavní role Martin Freeman. Režisér Peter Jackson mu chtěl dát šanci, aby se v relativně úzkém prostředí filmařů soustředěných v poměrně malých kulisách mohl rychleji aklimatizovat. Andy Serkis a Martin Freeman navíc přehrávali celou scénu od začátku do konce. A pak znovu a znovu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz