Letošní krajské volby skončily v mnoha případech velkým překvapením. Do propadliště dějin odsunuly komunisty a šanci naopak dostaly nové, neokoukané tváře. Mezi ně bezesporu patří i Jan Grolich (KDU-ČSL), jehož jméno dobře znají fanoušci žánru Stand-up komedií. Voliče tento úspěšný starosta Velatic zaujal natolik, že společně s Martinem Kupkou z ODS a Vítem Rakušanem (STAN) získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů a vybojoval tak nečekaně post hejtmana Jihomoravského kraje.

Navíc se díky této „nové tváři“ KDU-ČSL podařilo oslovit mladší voliče. Po úspěchu v krajských volbách se dokonce chlubili „Oslovujeme mladé, a to více než Piráti“. Sám Jan Grolich však přiznal, že ho takový počet hlasů překvapil a spíše tipoval, že lidovci skončí až čtvrtí. Na neuvěřitelném úspěchu má obrovskou zásluhu především on sám. Mladé voliče totiž oslovil vskutku neformálně a vsadil na neobvyklou, svěží a vtipnou kampaň. Nutno ovšem zdůraznit, že není žádný marketingový produkt.

Lidé ho znají již tři volební období jako starostu obce Velatice, jemuž leží na srdci spokojenost občanů i péče o životní prostředí. Tu rozhodně nedeklaruje frázemi, ale konkrétními činy, a díky tomu se Velaticím podařilo získat titul Vesnice roku za veřejnou zeleň a životní prostředí.

Recept na úspěch

Na svých stránkách prozrazuje i svůj recept na úspěch: „Nejlepší je, když se podaří venkovský život pořádně rozproudit. Uděláme akci, lidi pokecají, popijí a jsou spokojeni. A já taky. Nejhorší je to papírování, papírování, papírování.“ V tom se mu naštěstí daří vyznat díky tomu, že během starostování vystudoval práva, nicméně, právničinu brzy pověsil na hřebík. Naopak se netají tím, že je dodnes komikem.

Vzhledem k tomu, že prý neuměl zpívat, ani hrát na kytaru a nechtěl být úplně odepsaný u holek, začal hrát alespoň divadlo. „Od té doby jsem byl díky ochotničení policajtem, novinářem, kosmonautem, převlečeným za ženskou i spermií. Takže teď se dokážu vžít opravdu do každého. Zůstal jsem u toho do dneška, protože se potřebuju občas vyblbnout a lidi to snad baví.“ Svůj smysl pro humor naznačuje i v informacích o svém soukromí. Ano řekl své „supr ženě“ Madlence, která je podle něj určitě nejlepší první dáma Velatice.

Grolich jede

Svoje zkušenosti s divadlem bohatě využil ve své předvolební kampani. Natočil sérii videoklipů, nazvaných Grolich jede. V nich například v tričku s nápisem „Příroda má číslo na můj mobil“ navštívil různé obce Jihomoravského kraje a povídal si s voliči i se zajímavými hosty.

Spousta mladých voličů ho zná také z jeho vystoupení v žánru Stand-up komedií, například v Comedy Clubu televize Prima. V jednom z nich si například vzal na mušku speciální slovník současných matek. Názorně předvedl, že spolu komunikují s pomocí různých novotvarů. Třeba, že mají po „tuleníčku s manžou mimíska“. A boduje také na YouTube, kde jeho výstupy na stojáka zhlédly již tisíce diváků.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz