Ve slavném fantasy seriálu Čarodějky z přelomu 21. století tři sestry zjišťují, že mají magickou moc, a musí bojovat proti zlým démonům. Jenže ani magické schopnosti jim neulehčí jejich obyčejné životy v rušném San Francisku, které jsou plné každodenních problémů. Nepomůžou ani v komplikovaných vztazích s ostatními lidmi… Spíše naopak! Herečky Shannen Dohertyová a Alyssa Milano v legendárních Čarodějkách vyloženě zazářily a seriál se stal oceňovaným televizním symbolem feminismu. Diváci mohou seriál sledovat každé odpoledne na Prima LOVE.

Slavný a úspěšný americký fantasy seriál Čarodějky měl premiéru 7. října 1998 a původně se vysílal až do 21. května 2006. Postupně vzniklo osm sérií a celkem 178 epizod. V hlavních rolích Čarodějek hrají Shannen Dohertyová (Beverly Hills 90210, BH90210, Flákači), Holly Marie Combsová (Prolhané krásky, Picket Fencies, Narozen 4. července) a Alyssa Milano (Melrose Place, Jmenuju se Earl, Nenasytná).

Čarodějky, FOTO: Distribuce FTV Prima

Shannen Dohertyová a Holly Marie Combsová byly v době natáčení seriálu nejlepšími přítelkyněmi, zatímco Shannen Dohertyová a Alyssa Milano se v době natáčení seriálu údajně nesnesly. Dohertyová si nakonec zahrála pouze v první, druhé a třetí sérii Čarodějek. Šéfproducent Aaron Spelling herečku údajně vyhodil poté, co dostal ultimátum od Alyssy Milano. Faktem je, že v době natáčení Čarodějek a předtím seriálu Beverly Hills 90210 měla Shannen Doherty pověst zlobivé holky, se kterou je obtížné pracovat – kvůli tomu, jak se chová ke kolegům. Bulvární tisk psal o tom, že se Shannen Dohertyová nesnáší s Alyssou Milano (během natáčení Beverly Hills 90210 se měla nesnášet s herečkou Jenny Garthovou).

Producenti Darren Star a Charles Rosin později potvrdili, že se s Shannen Dohertyovou pracovalo dost těžko především proto, že měla často zpoždění a nejevila o nic zájem. Jenny Garthová přiznala, že si „chtěly navzájem vyškrábat oči“. Shannen Dohertyová po letech sama uznala, že má špatnou pověst kvůli chybám, které připisuje tehdejšímu mládí a narůstajícímu tlaku okolí vyplývajícího z toho, že je slavná.

Shannen Dohertyovou od čtvrté série nahradila Rose McGowan, která si zahrála Paige, nevlastní sestru Halliwellových, jež byla vychována adoptivními rodiči. Umí teleportovat věci z jednoho místa na druhé. Postupně také získává nové schopnosti související s jejím zvláštním původem… Je nejmladší ze sester a po smrti Prue (Shannen Doherty) pomůže obnovit sílu tří.

Holly Marie Combs, Alyssa Milano a Rose McGowan, FOTO: Distribuce FTV Prima

Čarodějky vymyslela producentka a scenáristka Constance M. Burgeová, která pracovala na takových pořadech jako Milionový lékař, Ally McBealová, Kauzy z Bostonu nebo Soudkyně Amy. Seriál vznikl v produkci hvězdného televizního producenta Aarona Spellinga, který pracoval na takových hitech jako Beverly Hills 90210, Dynastie, Melrose Place nebo Sedmé nebe. Produkční společnost Spelling Television se během příprav seriálu Čarodějky zaměřila na různé postavy z mytologie ve snaze zjistit, které z nich a jakým způsobem by mohly vystupovat v příbězích zasazených do současnosti.

Čarodějky vznikly díky popularitě filmu Čarodějky (společný je pouze český název) z roku 1996 o čtveřici teenagerek a romantické komedie Magická posedlost s Nicole Kidmanovou a Sandrou Bullockovou. Producentka a scenáristka Constance M. Burgeová se chtěla za každou cenu vyhnout okoukaným čarodějnickým stereotypům, jako jsou létající koště, černý kocour nebo bradavice. Místo toho se inspirovala moderním čarodějnickým hnutím Wicca a rozhodla se zaměřit na příběhy tří čarodějnic, které vypadají a žijí jako obyčejní lidé.

Původní název seriálu, který vymyslel Aaron Spelling, měl být House of Sister (Domov sester nebo Rod sester). Ale ten se během prvotních příprav změnil na Charmed (Okouzlení) – český název seriálu zní jednoznačně: Čarodějky.

Před začátkem prací na třetí sérii se scenáristka Constance M. Burgeová rozhodla odejít z pozice hlavní producentky seriálu. Důvodem bylo to, že nesouhlasila se záměrem výkonného producenta Brada Kerna zaměřit se více na milostné než sesterské vztahy hlavních hrdinek. Nesouhlasila například s tím, aby se v seriálu objevila nová postava Colea Turnera (v podání herce Juliana McMahona), která se měla stát milencem nejmladší sestry Phoebe. Důvodem bylo to, že seriál se už zaměřoval na milostný vztah mezi prostřední sestrou Piper a postavou Lea Wyatta (v podání Briana Krauseho).

Odchod scenáristky Constance M. Burgeové z místa producentky změnil strukturu seriálu. Místo toho, aby se v každé epizodě objevil nějaký démon a všechno bylo vyřešeno, než díl skončí, se ve třetí sérii začal klást větší důraz na příběh na pokračování.

Robert Masello, který se podílel na scénářích, o sobě tvrdí, že je jediným démonologem, který na seriálu pracoval. Masello říká, že zodpovídal otázky kolegů, jak by se který démon choval v určité situaci. Masello je autorem několika knih o démonologii, okultismu a čarodějnictví. Příznivci novopohanského náboženského hnutí Wicca, které je moderní formou náboženství, chválili seriál Čarodějky za to, že věrně zobrazuje některé prvky jejich víry – ale zároveň měli výhrady k tomu, že dochází k jejich kombinování s motivy z křesťanství.

V roce 2006 se Čarodějky staly nejdéle vysílaným televizním seriálem, jehož epizody mají hodinovou stopáž a který má výhradně ženské obsazení hlavních rolí. V roce 2012 byly Čarodějky překonány jiným slavným televizním hitem – Zoufalými manželkami. Čarodějky jsou považovány za televizní kult a dodnes je obdivuje armáda věrných fanoušků. Díky úspěchu Čarodějek později vznikla řada dalších podobně zaměřených pořadů jako American Horror Story: Coven, Městečko Eastwick, Tajemství kruhu, Salem, The Originals nebo The Witches of East End. Díky úspěchu seriálu vznikly také romány, komiksové série, stolní hry a videohra na jeho motivy.

Píseň v úvodní znělce je cover verze songu How Soon Is Now? původně od legendární anglické rockové skupiny The Smith, předělaná americkou alternativní rockovou skupinou Love Spit Love. Stejná písnička zazněla také ve filmu Čarodějky z roku 1996.

Seriálu Čarodějky je věnováno velké množství seriózních akademických prací zaměřených na feminismus nebo genderovou problematiku. V roce 2018 měla premiéru nová verze Čarodějek s jinými hrdinkami a herečkami v hlavních rolích. Momentálně se připravuje její čtvrtá série. Nová verze Čarodějek se chystala už v roce 2013 – pouhých sedm let po konci původního seriálu. Ale nakonec nevznikla.

V roce 2013 reagovaly herečky z obsazení původního seriálu na zprávy o nové verzi Čarodějek poměrně rozpačitě: Shannen Doherty odpověděla na dotaz jednoho z fanoušků na Twitteru, že „je zvláštní o tom přemýšlet“. A dodala, že se nejspíše ještě stále snaží s touto zprávou vyrovnat. Alyssa Milano se nechala slyšet, že má pocit, jako by Čarodějky skončily teprve včera, takže na novou verzi je ještě moc brzy. Holly Marie Combsová reagovala smířlivěji slovy: „Jde o to, že všechno je nějaká předělávka. Jestli si myslíte, že ne, čtete málo Shakespeara. Aspoň že mají tu slušnost nazývat věci pravými jmény. Místo toho, aby to jen vykradli, a pak se tvářili, že to tak není.“ Rose McGowanová, která hrála hlavní roli v původních Čarodějkách až od čtvrté série, napsala na Twitteru, že „Hollywoodu už vážně docházejí nápady.“ A v následujícím tweetu pokračovala slovy: „Trapní, trapní, trapní trapáci.“

Nová verze seriálu Čarodějky z roku 2018 vznikla jako úplně nový projekt – od nuly. Tato verze nemá s předchozím pokusem o předělávku prakticky nic společného.

Herečky z obsazení původního seriálu se později vyjádřily také k novým Čarodějkám z roku 2018:

Holly Marie Combs na Twitteru kritizovala rozhodnutí natočit novou verzi seriálu bez přispění kohokoli, kdo se podílel na původních Čarodějkách. Podle ní jde o pouhou snahu vydělat na známém jméně a konceptu seriálu na úkor dřiny, kterou odvedli tvůrci původního pořadu. Zároveň ji vadilo, že nové Čarodějky jsou propagovány jako feministický seriál, jako by nebyla pravda, že si původní seriál vydobyl stejné renomé. Holly Marie Combsová také kritizovala rozhodnutí obsadit hlavní role mladšími herečkami. Poukázala na to, že když se původní herečky nemůžou vrátit jako Čarodějky o dvanáct let později, není na tom „nic feministického“.

Alyssa Milano uvedla, že by chtěla, aby nová verze vznikla s přispěním původního hereckého obsazení. Ale že si opravdu přeje, aby nové Čarodějky oslovily novější generaci a ovlivnily ji natolik, jak se to povedlo původnímu seriálu. Ale o něco později se Alyssa Milano nechala slyšet, že nová verze zřejmě překazila i sebemenší možnost, že se původní herečky znovu sejdou před kamerou. Přesto stále doufá, že k tomu dojde.

Shannen Dohertyová uvedla, že fakt, že vzniká nová verze Čarodějek, svědčí o kvalitách původního seriálu. Ale ohradila se proti tvrzení, že nová verze je „feministická“. Herečka právě bojuje s rakovinou ve čtvrtém stádiu.

Rose McGowanová podpořila herečky v hlavních rolích nové verze.

Zdroje informací: csfd.cz, imdb.com, distribuce FTV Prima, twitter.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR