Snad každému filmovému nadšenci je jasné, že bez dobrého režiséra zkrátka nemůže vzniknout dobrý film. Dobrý režisér však automaticky nezaručuje, že jeho film bude mít u diváků úspěch. Existují ale i takoví režiséři, kteří dovedou vytvořit mistrovské dílo téměř z ničeho. A v tomto článku se podíváme na kariéru jednoho z nich, Quentina Tarantina, který právě slaví 57. narozeniny. 

Quentin Tarantino se narodil 27. března 1963 v americkém městě Knoxville ve státě Tennessee. Jeho matka měla teprve 16 let a jeho otec rodinu opustil krátce po narození malého Quentina, takže dětství pro něj a jeho matku rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Ale možná právě díky tomu začala jeho fascinace kinematografií a americkou pop-kulturou, protože filmy a komiksy byly jeho útočištěm a únikem před krutou realitou. Často také se svou matkou

Poté, co předčasně ukončil svá studia na Narbonne High School, jeho vášeň pro filmový průmysl s věkem jen rostla, a tak nakonec začal navštěvovat lekce herectví, které poskytovala James Best Theatre Company v Los Angeles. Několik let se živil jako vyhazovač v porno-kině a v hlavě si dával dohromady nesmělé plány na velkou režisérskou kariéru. Studium se mu podařilo úspěšně dokončit a tak si v roce 1985 našel práci ve videopůjčovně, kde ve volných chvílích sledoval filmy všech žánrů, díky čemuž si získal obrovský rozhled v kinematografii. Také se v této videopůjčovně seznámil s jistým Rogerem Avarym, se kterým začal psát scénáře.

I když ze začátku žádné větší studio neprojevovalo o jejich scénáře zájem, tak to nevzdávali a rozhodli se svou tvorbu zrealizovat sami. Jejich společné filmové dílo neslo název My Best Friend’s Birthday, jenže než jej Tarantino dokázal sestříhat, tak studio zachvátil požár a většina materiálu byla ztracena. Avšak ani tato událost jej neodradila a později dal dohromady nový scénář, ve kterém využil pár nápadů ze ztraceného My Best Friend’s Birthday, který následně prodal. Vznikl z toho film Pravdivá romance (1993) a režíroval jej Tony Scott.

O rok později Quentinovi přišla lukrativní nabídka od Roberta Kurtzmana, který po něm chtěl, aby napsal scénář k filmu Od soumraku do úsvitu (1996). Tuto nabídku samozřejmě přijal a dokonce si ve filmu i zahrál. Velký průlom v jeho kariéře však přišel již v roce 1992, když byl jeho vlastní film (režie, scénář i herecká role) Gauneři promítán na Sundance Film Festival, což je jeden z nejprestižnějších filmových festivalů všech dob, po čemž také získal mnohá pozitivní hodnocení od kritiků a sklidil obrovský úspěch. Když v roce 1994 vydal film Pulp Fiction: Historky z podsvětí, okamžitě se zařadil mezi nejžádanější režiséry Hollywoodu.

Tarantino je režisér se svým vlastním originálním způsobem vyprávění příběhů a svými velmi kreativními záběry, což jsou hlavní aspekty jeho tvorby, které jej dostaly tak daleko. Avšak to neznamená, že vše pochází čistě z jeho hlavy. Například fanoušky velmi oblíbená animovaná sekvence z Kill Bill (2003) byla inspirována 2D animovanou sekvencí z indického filmu Alavandhan (2001). Tarantino se často snaží do svých filmů přenést nádech a vizualizaci kreslených a animovaných prací. Přesněji usiluje o kombinaci filmu a komiksu, například zakomponováním komiksových „rámečků“ do akčních sekvencí, jako v Kill Bill, nebo doslova kombinací kreslených aspektů a natáčených záběrů.

View this post on Instagram

Hollywood 2019

A post shared by Quentin Tarantino (@tarantinoxx) on

V posledním desetiletí si dává se svými filmy načas, divákům chce přinést vždy nezapomenutelnou podívanou, proto produkci věnuje ne měsíce, ale roky. V roce 2009 diváci obdivovali válečné drama Hanebný pancharti, o dva roky později netradiční western Nespoutaný Django, v roce 2015 přišel další western Osm hrozných a o dlouhé čtyři roky později film Tenkrát v Hollywoodu. Aktuálně pracuje jako producent na filmech Django/Zorro (2022) a Kill Bill: Vol. 3. Do budoucna se rozhodně máme na co těšit.

-reklama-