Dnes již legenda světového filmu, Dustin Hoffman, nás svým talentem baví již od 60. let minulého století. Za tu dobu jsme jej mohli vidět v desítkách nejrůznějších rolí, ať vážných či humorných. Hoffman, který právě oslavil čtyřiaosmdesáté narozeniny, si svými rolemi získal přízeň milionů diváků po celém světě. Jak si dnes tento „Malý velký muž“ vede?

Dustin Lee Hoffman se narodil 8. srpna 1937. Nechybělo mnoho a k herectví by se vůbec nedostal. Tento talentovaný muž totiž původně studoval hudbu. Během studií hrál na klavír, což se promítlo i v mnoha jeho rolích. V průběhu studia si však uvědomil, že hudba není cesta, kterou by chtěl jít. Zajímavé je, že v této době vystřídal opravdu značný počet profesí – prodavač, číšník či pianista v nočním podniku.

Toto osudové rozhodnutí změnilo jeho život navždy. Hoffman vystudoval jednu z nejprestižnějších divadelních škol v USA, Actors‘ Studio v New Yorku. Krátce poté opakovaně vystupoval na divadelních jevištích, kde si jej všiml režisér Mike Nichols, který stojí za mnoha úspěšnými snímky, např. Absolvent (1967), kde Nichols obsadil právě Hoffmana, který touto rolí u filmu debutoval.

Ačkoli se jednalo o Hoffmanovu první práci u filmu, byl za svou roli Benjamina Braddocka nominován na Oscara. Úspěšný start zařídil Hoffmanovi vskutku velkolepou kariéru. Po Absolventovi (1967) následoval poněkud méně úspěšný snímek Madiganovy miliony (1968), na který však vzápětí navázal oscarový snímek Půlnoční kovboj (1969), za který Hoffman rovněž získal nominaci na Oscara.

Hoffmanova kariéra rostla čím dál tím víc. Snímky jako Malý velký muž (1970), Strašáci (1971), Motýlek (1973), Lenny (1974), Všichni prezidentovi muži (1976), Maratónec (1976) a Kramerová versus Kramer (1979) lze považovat za poklady americké kinematografie a za jakousi zlatou éru Hoffmanovy kariéry. To však neznamená, že po těchto úspěšných filmech Hoffman s herectvím skončil, ba naopak.

Získal řadu nominací na Oscara, a to za již zmíněné snímky Absolvent (1967) za roli mladého Benjamina Braddocka, Půlnoční kovboj (1969), kde ztvárnil postavu jménem Enrici ‚Ratso‘ Rizzo, Lenny (1974) za roli Lennyho Bruce, Tootsie (1982) za roli Michaela Dorseye, který se převléká za sympatickou Dorothy Michaels a Vrtěti psem (1997) za roli Stanleyho Motsse. Cenu se mu podařilo získat dvakrát, a to za roli Teda Kramera v dramatickém snímku Kramerová versus Kramer (1979) a za ikonickou a brilantně zahranou roli autisty Raymonda Babbitta ve filmu Rain Man (1988).

Hoffmanova kariéra pochopitelně pokračuje i v dalším století, kde se objeví jako Bernie Jebal v druhém pokračování snímku Fotr je lotr (2000) s názvem Jeho fotr, to je lotr! (2004) a v posledním díle Fotři jsou lotři (2010). V posledních několika letech ztvárňuje Hoffman především vedlejší role. To však nemění nic na jeho autentickém hereckém výkonu. Své role si opravdu užívá a vždy působí velmi energeticky. Není žádné tajemství, že s ním není lehká spolupráce, což potvrdil v mnoha rozhovorech i sám herec. Výsledek jeho práce je však vždy úspěšný a diváky málokdy zklame.

Hoffman se pohybuje i v dabingu. V posledních letech jsme jeho hlas mohli slyšet v několika pohádkách. Svůj hlas propůjčil např. postavě Roscura v animované pohádce Příběh o Zoufálkovi (2008). Jeho hlas patří také postavě mistra Shifu v oblíbené pohádce Kung Fu Panda (2008). Mistra Shifu nadaboval i ve dvou dalších pokračováních a v seriálovém zpracování Kung Fu Panda slaví svátky (2010).

Embed from Getty Images

V dramatickém hudebním snímku Životní šance (2014) si Hoffman střihl roli sbormistra Carvellea. Jedná se o jednu z novějších rolí, kde uplatnil své zkušenosti z hudební školy. V posledních letech jsme jej mohli také vidět v seriálu Medicejové: Vládci Florencie (2016), kde se objevil jako Giovanni nebo ve filmech The Program: Pád legendy (2015), The Meyerowitz Stories (New and Selected) (2017) a L’uomo del labirinto (2019).

O osobním životě Dustina Hoffmana je toho známo jen velmi málo. Víme, že byl dvakrát ženatý. S druhou ženou Lisou Hoffman má celkem čtyři děti, z nichž nejznámějším je syn Jacob Edward „Jake“ Hoffman, který se rovněž věnuje herectví. V roce 2013 bylo uveřejněno, že Dustin Hoffman trpí rakovinou, ještě v téže roce bylo však oznámeno, že herec podstoupil operativní léčbu a úspěšně se zotavuje.

Kolem roku 2017 čelil několika obviněním ze sexuálního obtěžování. Tato obvinění nebyla však nikterak potvrzena a sám herec většinu z nich nekomentoval. Oblíbeného herce brzy uvidíme ve filmu As Sick as They Made Us, který napsala a režírovala Mayim Bialik, představitelka Amy Farrah Fowler ze seriálu Teorie velkého třesku. Zahraje si také v komedii Sam & Kate. Ani po osmdesátce tedy Hoffmana láska k herectví neopustila a my se můžeme těšit na další jeho zajímavé projekty.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR