Čtyřiadevadesátiletý Ralf Wolter, představitel komického zálesáka Sama Hawkense z filmů s Vinnetouem a Old Shatterhandem, je českému divákovi díky slavným westernům důvěrně znám. Tento sympatický Němec v nich sice ztvárnil postavu prošedivělého postaršího stopaře, nicméně v době natáčení mu bylo pouhých šestatřicet let.

Ralf Wolter se narodil 26. listopadu 1926 v Berlíně. Jeho otcem byl komik, akrobat a zpěvák, umělecké vlohy tedy zdědil po tatínkovi. Vystudoval hereckou školu v hlavním městě Německa a v témže městě zahájil svou hereckou kariéru. Nejprve se snažil uchytit v divadle a kabaretu, účinkoval například v Schall und Rauch.

Svou první filmovou roli získal v roce 1951. Jednalo se o veselohru, českému divákovi spíše neznámou, Die Frauen des Herrn. Po tomto snímku následovaly i další role, převážně komického rázu. Zahrál si například bláznivého sluhu v anglickém domě či prostého podivína. Ostatně i jeho pozdější Sam Hawkens byl v jeho podání pojat spíše odlehčeně a hrál na tu veselejší notu.

Nejvýznamnější filmová postava přišla v šedesátých letech se sérií „mayovek“, čili snímků na motivy románů Karla Maye. Zahrál si ve filmech s Vinnetouem a Old Shatterhandem (kromě Rudého Gentlemana) a nejednomu se vybaví jeho pověstné „jestli se nemýlím, hihihi“. V dílech s Old Surehandem či Old Firehandem se pak neobjevil ani jednou.

Jak již bylo řečeno výše, Ralfu Wolterovi bylo v době natáčení přes třicet let, zatímco postava protřelého a neustále veselého zálesáka byla o generaci starší. Filmařům se však líbil, a tak Woltera namaskovali, aby vysoký věkový rozdíl nešel poznat. Nicméně pozornějšímu divákovi i tak neunikne jeho tvář bez jediné vrásky.

Embed from Getty Images

Kromě filmů z Divokého západu se objevil jako Halef Omar v orientálních odnožích, kde se rovněž potkal s Lexem Barkerem, představitelem Old Shatterhanda. Svého největšího televizního úspěchu dosáhl v krimi seriálu Ein Fall für Titus Bunge. Vyzkoušel si rovněž roli dabéra v Asterixovi či WinneToons, kde se pochopitelně zhostil role svého Sama Hawkense.

Embed from Getty Images

Českému divákovi však může být známý ještě z několika dalších filmů, převážně německých westernů jako Hledá se Johnny R. nebo Zlatokopové z Arkansasu. V prvním jmenovaném se do opět potkal s Lexem Barkerem. Objevil se také v komedii Dva Nosáči a rádio nebo v seriálu Wolffův revír. S herectvím skončil v roce 2013 a se svou manželkou Edith, kterou si vzal v roce 1959, si užívá herecký důchod.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR