První světová válka, Velká válka, Zákopová válka. Ať ji nazýváme jakkoliv, je to nepochybně strašná událost, kterou naše historie nikdy nezapomene. I tak si lidé ve stísněnosti zákopů dokázali zachovat svou lidskost a dnes Vám představím film, který toto vše dokázal zachytit.

Než se vrhneme na recenzi, chtěl bych nejdříve poděkovat Klubu vojenské historie a důdákům, kteří obohatili předpremiéru svými kostýmy, hudbou a krátkým povídáním a naladili tak filmu perfektní atmosféru.

Film 1917 sledoval příběh dvou vojáků vyslaných na téměř nemožnou misi zastavit útok na Němce, kteří je vedou do pasti. Snímek ale není zaměřen čistě na přestřelky a výbuchy. Sledujete cestu, při které každá malá chyba může znamenat smrt, uvidíte válkou zpustošenou zemi a díky dokonalé práci kamery a efektů uvidíte každou emoci a pohyb, doplněné hudbou skvělého Thomase Newmana, který tvořil hudbu například pro film Skyfall.

Díky práci režiséra Sama Mendese a slavného Rogera Deakinse byl film natočen tak, aby vypadal jako jeden dlouhý záběr. Střihy byly dokonale zamaskovány světlem, předměty zakrývajícími objektiv, nebo šikovnými efekty. Každá kulisa byla nejdříve vytvořena jako malý model, na kterém se mohlo testovat vše od světla až po dobu průchodu scénou, což bylo pro film kritické. Díky tomu dokázali bezchybně zachytit klaustrofobické prostředí zákopů, bunkrů, tzv. No man´s land, či obyčejné farmy. Každý člen štábu opravdu překonal sám sebe.

FOTO: (zleva) Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) ve filmu 1917, zdroj: Vertical Ent.

Za toto vše si film vysloužil 10 nominací na Oscara, z nichž 3 vyhrál. Mezi další ocenění patří 2 Zlaté Glóby, 7 ocenění BAFTA a 3 ocenění Critics´Choice Awards

Stejně tak chci poukázat na herecké výkony, bez kterých by snímek také nedosáhl své kvality. Dean-Charles Chapman a George MacKay, kteří dali svým rolím hlavních hrdinů vše.

Pokud bych měl vše shrnout, tak to, co film 1917 předvedl, bylo nevídané. Nebudu přehánět, když ho zařadím mezi jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Film vřele doporučuji, nikdo by si jej neměl nechat ujít. Zde se můžete podívat na trailer:

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Student, redaktor a fanoušek seriálů/anime.