Americký autor Neal Schusterman má na svém kontě již několik knih pro děti a mládež a o jeho úspěšnosti vypovídají i notná ocenění, jímž se Schusterman může pyšnit. Bez šance je jeho první kniha, která vyšla v českém překladu, ale rozhodně není poslední. Tento rok jsme se dočkali i jeho dalšího díla a to Smrtky, o které se říká, že je snad ještě lepší než Bez šance.

Nikdo vlastně neví, co se s duší děje po smrti. Můžeme se domnívat, ale to je tak vše. Ještě zapeklitější otázkou je, co se s duší děje, když jste po smrti, ale zároveň jste ještě neumřeli. Že to vůbec nedává smysl? V tomhle případě dává.

Po válce ve vnitrozemí vznikl Zákon na ochranu života, který říká, že je každý život nedotknutelný a žádnému dítěti toto právo nesmí být upřeno, potraty se stávají automaticky ilegálními a jsou zcela potlačeny především díky existenci instituce zvané čápnutí dítěte – matka, která o dítě nestojí, jej může krátce po narození odložit před libovolným domem a jeho obyvatelé jsou povinni přijmout zodpovědnost za osud malého nalezence.

To zní sice moc pěkně, ale i tohle se dá obejít. Přesněji řečeno Rozpojením. V budoucnosti, ve které se příběh odehrává, totiž lékařská věda už dosáhla úrovně, která umožňuje využít lidské tělo na transplantace ze sta procent. Což také nevypadá jako špatná vyhlídka. Problém ovšem nastává, když dítě dovrší třinácti let. Tehdy totiž nastává pětileté období, kdy jej rodiče mohou poslat „zpětně na potrat“, nebo-li na Rozpojení. Každá část jeho těla se použije při transplataci, tudíž čistě teoreticky dítě není zabito a pokračuje dál. Jen
v poněkud jiném stavu.

A přesně tohle hrozí i našim třem hrdinům: Connorovi, Rise a Levovi. Connor byl vždy horkokrevný, výbušný a notně problémový, nikdy by ho ale nenapadlo, že by se ho rodiče chtěli opravdu zbavit, a když doma čistou náhodou nalezne příkaz k Rozpojení, dojde mu, že jediná možnost, jak přežít, je utéct. Risa žila v dětském domově a nikdy neudělala nic špatného. Učila se celkem dobře a hrála obstojně na klavír. Ale v ničem nevynikala, což je důvod, proč byla po škrtech v rozpočtu vybrána k Rozpojení. Lev je desátek, to znamená, že byl již od malička připravován na Rozdělení a je s tím smířen. To se ale po setkání
s Connorem a Risou změní.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz