Harley Quinn je zpět. Nic víc tvůrci k propagaci nového filmu z DC Univerza, Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn), v podstatě nepotřebovali. A to hlavně díky herečce Margot Robbie, která tuto bláznivou holku už jednou ztvárnila v Sebevražedném oddílu (Suicidal squad) z roku 2015. Bude ale Harleyin šarm stačit k tomu, aby film obstál? Birds of Prey má v českých kinech premiéru 6. února a my Vám přinášíme recenzi na tento očekávaný hollywoodský kousek.

Hollywood a GIRLPOWER

S tématem „holčičí síly“ si hollywoodská produkce zahrává stále víc a víc. Jako úplně první tady byli Charlieho andílci, potom jsme mohli postupně sledovat její záblesky například v divácky oblíbených „marvelovkách“. Plně holčičí tým se objevil také v minulém roce ve filmu Debbiiny parťačky (Ocean’s eight), kdy všemi oblíbeného Dannyho v podání George Clooneyho nahradila Debbie (Sandra Bullock). Zda je tato ženská filmová emancipace dobrá nebo ne, necháme na odbornících. Jedna věc je však jistá, a to že tyto holky se dokáží postarat o pořádnou jízdu a pro mě jako pro ženskou to byl určitě zážitek. Navíc, i filmový průmysl se musí rozvíjet a nové směřování otevírá nové možnosti. Film ženskost jako takovou nikomu nevnucuje, krásně si s ní hraje a dává ji na obdiv v celé své kráse a ladnosti. A sem tam si z ní dělá i legraci, což je v kontextu celého filmu jen dobře. Protože i my ženy umíme občas přiznat, že nejsme ve všech věcech úplně normální. Za mě si v tomto ohledu film zaslouží jedničku s hvězdičkou.

FOTO: Vertical Ent.

Margot Robbie a Harley Quinn se hledaly tak dlouho, až se našly

Asi budu opakovat to, co je zřejmé už z předchůdce Birds of Prey, a to Suicide squad. Margot a Harley si prostě sedly. Herečka dodává postavě antihrdinky neuvěřitelný sex-appeal a její šílenství vyjadřuje s neuvěřitelnou lehkostí. Ačkoliv se to nemusí zdát, i v těch pro Harley nejhorších scénách dokáže Margot udržet hladinu elegance hodně vysoko. To, že Margot Robbie je skvělá herečka, dokazuje i v dalších vrcholných hollywoodských filmech, jako jsou například Vlk z Wall Street, Tenkrát v Hollywoodu nebo Já, Tonya.

Už ze zveřejněného obsazení vidíme, že se produkce inspirovala při výběrů dalších postav právě Margot Robbie a jejím výkonem. Do role Huntress byla obsazena Mary Elizabeth Winstead, která je známá z hororů Ulice Cloverfield nebo Abraham Lincoln: Lovec upírů. Další postavou je potom Black Canary, kterou si zahrála Jurnee Smolle-Bell. Tu jsme mohli vidět v seriálu True Blood: Pravá krev. Poslední z týmu je detektiv Renée Montoya, kterou si zahrála Rosie Perez. Každá z hereček dodává své postavě vše, co je třeba, a tak před sebou najednou máme tým, který je složen ze čtyř úplně rozdílných ženských povah.

FOTO: Vertical Ent.

Co je dle mého velkým průšvihem filmu, je obsazení Ewana McGregora do role hlavní záporné postavy. McGregor chtěl svým výkonem pravděpodobně vyjádřit nějakou paralelu mezi Black Mask, nebo-li Romanem Sionisem, kterého hraje, a Jokerem. Chtěl také dávat na odiv šílenství a strach. Na mě ale po celý film působil jako hodný a neškodný méďa, který sice lidem může nahnat strach, ale za zády se mu potom tajně smějí. Například scéna, kdy Sionis svolává své nohsledy, nepůsobila vůbec epicky, jak byla původně zamýšlena, právě naopak. Což byla určitě velká škoda. Možná by neškodilo postavě dodat trochu více „obi-wanské“ moudrosti, aby naháněl hrůzu a nevypadal spíš jako šašek v černém.

Kamera, klapka

K filmu mám už jen jednu výtku, zbytek vychválím, přísahám. V bojových scénách (a že jich tam je) se dá sledovat určitý vzorec, jinak řečeno, když přišlo asi šesté kopnutí do pánského rozkroku, tak mě to přece jen přestalo bavit a udělalo to celou závěrečnou scénu poměrně suchou. Prostě tyto záběry v konečném důsledku neměly koule. Holky mají i jiné zbraně a škoda, že je nepoužily. Ovšem jedna další ze scén, kdy Harley předvádí své bojové umění, se mi vryla do paměti a ještě dlouho tam zůstane. Víc vám ale říct nemůžu, nechci nic prozradit. Snad jen jediné: Harley Quinn a Gothamská policejní stanice.

Na druhou stranu, co bylo velmi příjemné překvapení, ani malou chvíli jsem se nenudila. Film volně přecházel z akce do akce, nic nebylo nucené a celý děj svižně plynul. Příjemný byl také úplný začátek filmu, který byl animovaný. Ale zase, víc nechci prozradit, ať nikdo nepřijde o překvapení.

FOTO: Vertical Ent.

Hyena a hudba

Takové dvě třešničky na závěr, které se prostě musí ocenit. Mazlíčka Harley hyenu Bruce, ano, podle TOHO Bruce, už jsme mohli vidět v traileru, a přísahám, ve filmu je ještě lepší. A potom je třeba zmínit soundtrack. Ten je dle mého názoru k filmu doopravdy perfektně doladěný a dodává celému snímku na neuvěřitelné síle.

A holky, zpráva na závěr, #weallshouldbelittlebitlikeHarleyQuinn.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

HODNOCENÍ
Herci
Režie
Scénář
Kamera
Zvuk