Od 19. 12. 2019 v našich kinech řádí epilog k dlouholeté sáze o rodu Skywalkerů, který se výrazně zapsal do dějin v předaleké galaxii. Vzestup Skywalkera uzavírá nejen nejnovější filmovou trilogii, ale také celou ságu Star Wars – tedy filmy, které se týkají Palpatina, Skywalkerů atp. A jak to celé dopadlo? Dostali jsme po kontroverzním osmém dílu zase něco jiného? Na to vše se podíváme v několika málo řádcích níže.

Recenze je téměř bez spoilerů. V případě vyzrazení zápletky je čtenář včasně upozorněn.  

Ze všeho nejdřív bych rád zmínil několik „technických“ poznámek, a tj. režiséra, kterým byl tentokrát opět J.J. Abrams, kterému vděčíme za první díl nové trilogie – Star Wars: Síla se probouzí (2015). J.J. Abrams se vrací do režisérského křesla po absenci u diskutabilního osmého dílu, kde se režie chopil Rian Johnson.

Režisér osmého dílu se tentokrát nepodílel ani na scénáři k filmu, čehož si můžeme místy všimnout. Tentokrát byl scénář rozdělen celkem mezi čtyři scénáristy, mezi kterými byl i již zmíněný J.J. Abrams. Ten se rozhodl trilogii, kterou započal, také dokončit.

Jak se mu to povedlo?

Novou trilogii provází kromě Síly také spousta nevysvětlitelných otázek a bezesporu se jedná o Star Wars, o kterých se nejvíc mluví. Samozřejmě na tom má velký podíl i vývoj sociálních sítí. V posledních letech je tato značka skloňována snad ve všech pádech. Ne vždy však v dobrém slova smyslu.

J.J. Abrams před sebou neměl lehký úkol. Musel ukončit trilogii, která nebyla kriticky ani divácky přijata velmi pozitivně, zvláště po VIII. epizodě, a zároveň musel vysvětlit několik velkých otazníků, jmenovitě např. původ Rey, První řád atd. Nesmíme zapomínat ani na fakt, že jde o závěrečný díl celé ságy, tudíž se jednalo o konec v pravém slova smyslu.

Navzdory všem obtížím, odvedl Abrams poměrně solidní práci. Toto tvrzení je však nutné krapet rozvést. Závěrečný díl nám totiž oproti předchozím dílům, přináší několik novinek, které odpoví na několik velkých otázek a příběh krásně doplní.

Hned na začátku filmu se dozvídáme, o čem poslední epizoda přibližně bude. Příběh je ze začátku poměrně nadupaný a valí svižným tempem. Vidíme několik nových planet, postav, a dokonce i originálních bojových scén, což je u Star Wars vždy příjemné zpestření.

Již před premiérou bylo oznámeno, že mocný Palpatine alias Imperátor či Darth Sidious žije a že jej uvidíme v závěrečném díle. Jednoduše řečeno, tam kde je Skywalker, tam nesmí chybět ani Palpatine.

Ať už je role Dartha Sidiouse v posledním díle jakákoli, jedno se jí musí nechat, vysvětluje velké nedostatky předchozích dvou filmů a příběh posouvá zase na jinou úroveň. Palpatinův návrat funguje v poslední epizodě tedy poměrně dobře.

Pokračování na další straně…

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

1
2
HODNOCENÍ
Příběh
Herecké obsazení a výkony
Vizuální stránka
Hudba
Atmosféra a návaznost snímku
Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.