V posledních letech dostáváme stále nové superhrdinské seriály, které povětšinou obsahují prvky lehkého humoru, průměrných hereckých výkonů a laciných digitálních efektů. Stargirl se však svým zpracováním poněkud liší. Jak projekt na motivy komiksového dobrodružství středoškolačky Courtney Whitmore dopadl? A má cenu se těšit na druhou řadu?

-reklama-


Dějová linka a herecké obsazení

Autorem a režisérem příběhu je Geoff Johns. Ten se vydal rodinnou cestou klasického středoškolského dobrodružství a naservíroval divákům zábavný děj, kde však pocítíme i tajemno a zlé úmysly. V průběhu 13 epizod sledujeme formulaci a zrod hrdinky Stargirl (Brec Bassinger), která uchopí vzácnou kosmickou hůl. Poté, co si na svou nově získanou identitu zvykne, rozšíří obzory do řad nově získaných kamarádů Yolandy (Wildcat 2 / Yvette Monreal), Beth (Doctor Mid-Nite 2 / Beth Chapel) a Ricka (Hourman 2 / Cameron Gellman) v podobě superhrdinského sdružení NJSA (New Justice Society of America). S tím se vydá vstříc různým nebezpečím pod dohledem svého nevlastního otce a mechanika Pata Dugana (S.T.R.I.P.E / Luke Wilson). Na scéně rovněž sledujeme matku Courtney, Barbaru (Amy Smart) a nevlastního bratra Mikea (Trae Romano).

Ačkoliv je děj předvídatelný, díky dialogům si jednotlivé akční scény jednou provždy zapamatujete. Skvělý vizuál a efekty zajišťují parádní podívanou, obzvláště při řádění záporáků v podobě Brainwavea (Christopher James Barker), Iciclea (Neil Jackson), Sportsmastera (Neil Hopkins), Gamblera (Eric Goins) a dalších členů IJA (Injustice Society of America). Nesledujete pouze obyčejnou teen komedii, v některých momentech Vám naskočí husí kůže, a právě mrazivá atmosféra mění sladký americký sen na boj o život. Stargirl překvapí svým scenáristickým provedením a originálními prvky v boji, na zemi i ve vzduchu.

FOTO: HBO / DC Universe

Hudební podklad

O instrumentální složku projektu se postarala turecko-americká umělkyně Pinar Toprak, což Vám jako jméno asi nic neřekne. Když však zmíním hollywoodský blockbuster Captain Marvel, seriál Krypton či dokumentární seriál McMillions ze streamovací služby HBO, možná si kousek melodie vybavíte. A i zde můžete očekávat perfektní hudbu při projekci každé scény, ať už akční, emotivní či humorné. Vše šlape jako namazaný stroj a sledování Vás přenese do 80. let minulého století, kdy frčely rádia, návštěvy amerických kaváren a projížďky odlehlými vesnicemi s otevřeným okýnkem. Neočekávejte nic epického a světoborného, připravte se na pohodový klid.

Akční scény a vizuál

Jak jsem již naznačil dříve, to, co Stargirl odlišuje od podobných projektů, je akční stránka a CGI. Když porovnáme fiktivní svět Arrowverse od stanice The CW (kam mimochodem projekt se svou druhou řadou zamíří), kde má každá série zaběhnutý produkční plán rozvržený do každé epizody, který však postupem času kvalitou slábne, jedná se o mistrovský počin. Ať už létají zbraně vzduchem, padají budovy či explodují bomby, nic nevypadá uměle a drobné chybky zavětříte jen při bližším zkoumání. V tomto ohledu patří tvůrcům velký obdiv, jak vůbec s tak malým rozpočtem (v řádech milionů) dokázali vizuál ukočírovat. Oko potěší i stylově vypadající kostýmy.

Když už se bojuje, zase platí pravidlo, že při souboji 1v3 nejprve hrdinu uhodí jeden a teprve po vyřízení až druhý padouch, což je trochu škoda. Choreografie mohla být lepší, propracovanější a mnohdy i delší. Zase u některých epizod si vlastně říkáte, proč už ten bubák zahalený do kápě neleží bez dechu pod drnem.

Závěr

Pokud hledáte rodinnou akční jízdu na motivy komiksových sešitů pod záštitou DC Comics, skvělými digitálními triky a průměrnými hereckými výkony, tento seriál je určený pro Vás. Projekt si hraje s dialogy, brousí do tajemné atmosféry a poskytuje divákovi atraktivní mrazivý nádech s otevřeným koncem, díky kterému budete se zavřenými ústy a vyděšeným výrazem netrpělivě lapat po následujícím díle. Hudební doprovod nezklame, ale ani není světoborný, scény nicméně podkládá přehledně. Dočkáte se i smutných momentů, spravedlnosti a řádu. Rovněž si dovolím tvrdit, že má v sobě jakousi chytlavost, která nenáročného diváka motivuje k přečtení alespoň jednoho sešitu s oddílem Spravedlnosti v hlavní roli.

Viděli jste projekt Stargirl? Líbilo se Vám zpracování? A co říkáte na akci, digitální efekty a hudební doprovod? Dejte nám vědět do komentářů nebo na naší facebookovou stránku! A nezapomeňte, seriál příští rok čeká návrat v podobě druhé řady. O všech novinkách budeme čtenáře informovat.

-reklama-

HODNOCENÍ
Příběhová linka
Hudba
Akční scény a vizuál
Herecké výkony
Adam Pospíšil
Jsem fanda filmů, seriálů a elektronické hudby, bez které nedám ani ránu. Do týmu jsem se přidal v říjnu 2019 jako šestnáctiletej zvědavej ňouma, od tohoto momentu se stala média mou celoživotní vášní. Jednou bych chtěl rozjet svůj vlastní projekt zaměřenej na moderní popkulturu a hudební interprety.
recenze-stargirl-prvni-rada-projektu-na-motivy-komiksoveho-dobrodruzstvi-mlade-hrdinky-zaujala-zejmena-skrze-vizualSeriál Stargirl potěší perfektním vizuálem, chytlavou melodií a propracovanými dialogy. Kde naopak zaostává je choreografie několika akčních scén a pár klasických amerických klišé. Postupem času však překvapeni nebudete a na koncept si zvyknete. Projekt čerpá z komiksové předlohy a nabízí i vlastní iniciativu.