Zdeněk Svěrák je velmi populární český scénárista, textař, herec a spisovatel. Jeho jméno je známo všem věkovým generacím – ať už díky jeho písničkám pro děti, filmům, ke kterým napsal scénář či díky Divadlu Járy Cimrmana, které funguje již přes 50 let. Pan Svěrák a jeho díla se těší velké oblíbenosti, jak si ale vede jeho nejnovější kniha Strážce nádrže?

Hlavní postavou knihy je Jiří Smrček, jehož povoláním je strážit nádrž jménem Magda. Svou práci bere velice vážně, jelikož zde hrozí nebezpečí, že by se Magda mohla protrhnout tak, jak se to před mnoha lety stalo s jejím dvojčetem Hedvikou.

Jednoho dne však za ním přijde inženýr Anděl, který panu Smrčkovi sdělí smutnou zprávu – je čas, aby si za sebe našel strážce náhradu. Kdo by to ale měl být? Takovou činnost přece nemůže dělat jen tak někdo, ale musí to být člověk rozvážný, svědomitý a pohotový. Pan Smrček před sebou má opravdu nelehký úkol, kdo by byl pro tuto práci nejlepší, když on ji tedy podle všeho zastávat již nemůže?

Celý příběh je psán formou dopisů, které Jiří Smrček píše svému nadřízenému generálnímu řediteli povodí. Co na tom, že mu ani jednou nepřišla odpověď? Od pana Anděla Jiří Smrček ví, že jak ředitel, tak jeho manželka jeho dopisy čtou. On je jimi neobtěžuje, ba naopak oba manželé se na jeho psaní často těší.

 Pan Smrček nepíše totiž jen o stavu nádrže Magdy či o tom, jak vypadá jeho hon na novou pracovní sílu. Píše zkrátka o všem, co ho zrovna napadne. O své minulosti, jak přežíval období komunismu, o osudech lidí ve své vesnici. Dokonce i o svých niterních a intimních pocitech, které by normálně nikomu nevyzradil.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz