Několik let poté, co získala celosvětovou popularitu coby baculatá smolařka Bridget Jonesová, si Renée Zellwegerová zahrála slavnou britskou spisovatelku Helen Beatrix Potterovou. Podmanivý snímek Miss Potter, věnovaný její zajímavé životní dráze, ukazuje, že obě postavy, i když je dělí staletí, mají mnoho společného. Nejen umělecký talent a svobodomyslnou, byť poněkud svéráznou povahu, ale také problém s rodiči či s hledáním ideálního partnera. Navíc si obě dvě zapisovaly své zážitky a pocity do deníků a jejich knížky se nakonec staly bestsellery.

Přestože některé půvabné knížky Beatrix Potterové, jejichž hlavními hrdiny jsou zvířátka, (například Příběhy králíčka Petra), vyšly i u nás, nejspíše jen málokdo zná životní osudy této výjimečné ženy. A to přesto, že její díla patří k nejvydávanějším dětským titulům na světě. Musím si opět trochu postesknout, že Česká televize uvedla Miss Potter na ČT art, a nenabídla ho divákům svých podstatně více sledovaných kanálů. Jistě by zaujal mnohé rodiče, kteří příběhy králíčka Petra čtou svým dětem nebo dokonce děti samotné. Třeba dojemné scény, když Beatrix maluje a povídá si se svými roztomilými postavičkami. Ostatně režisér Chris Noonan si již dokázal získat dětské publikum svým rodinným snímkem „Babe-galantní prasátko“.

Osudová láska

Nádherný film rovněž připomíná i velkou lásku Potterové, Normana Warneho, jenž se stal vydavatelem jejích knížek a spolupracoval s ní i na dalších projektech. Tak jako vše ostatní, i vztah s ním si musela Beatrix vybojovat, protože její bohatí rodiče tento společensky podřadný svazek s „obchodníkem s knihami“ neschvalovali. Emancipovaná spisovatelka se však rodičům vzepřela a obvinila je z pokrytectví. Ve vypjaté scéně jim rozhořčeně připomněla jejich původ, rodina totiž zbohatla na obchodu s bavlnou.

Bohužel však muž, jehož Beatrix hluboce milovala a cítila se s ním velmi šťastná, zemřel těsně před svatbou na zhoubnou anemii.

Ochránkyně přírody

Obzvláště cenné jsou ty pasáže, v nichž Chris Noonan představuje Miss Potterovou jako neúnavnou ochránkyni nedotčené, nádherné přírody regionu Lake District, nacházejícího se v severozápadní části Anglie, kde Beatrix později žila.

Především zásluhou této velkorysé ženy se dnes v Lake District nachází největší národní park v celé Anglii. Značné částky, získané z prodeje svých úspěšných knížek, věnovala na skupování pozemků a zemědělských farem, aby zabránila jejich přeměně na průmyslové zóny. Navíc se stala prominentní členkou zdejší farmářské komunity a výrazně se zasloužila o propagaci plemene ovcí „Herdwick“. Nakonec se ochraně přírody a zemědělské činnosti věnovala více než psaní svých knih. Přesto se její literární dílo stále těší mimořádné oblibě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz