Jak nejlépe odstartovat naši novou retro rubriku, než jedním z nejkultovnějších seriálů osmdesátých let. Řeč je samozřejmě o seriálu Knight Rider, kde hlavní hrdina Michael Knight pomáhá potírat zločin pomocí svého superauta K.I.T.T.

Spousta z nás si asi pamatuje na duo Michael a K.I.T.T., se kterými jsme se setkávali nejdříve na rakouské televizi ORF, ze které mi do dnešního dne zní v uších hláška „Ein Auto, Ein Computer, Ein Mann“. Je to až k nevíře, že nás seriál dokázal každý den přikovat k obrazovce i v momentě, kdy jsme mu nerozuměli ani za mák. Samozřejmě to bylo dáno dobou, ve které jsme žili, ovšem to seriálu nebere nic z jeho kouzla. Naopak. Vnímali jsme tohle všechno jako něco nového, něco neokoukaného a postupem času i kultovního. Třeba jako dnes, kdy je to bezmála 35 let od premiéry seriálu (mimochodem se psal rok 1982).

kri2Tehdejší seriál měl všechno, co jsme potřebovali vidět. Jasného kladného hrdinu s pošramocenou minulostí, špičkové auto, které mělo tunu zvláštních vychytávek, tým který pracoval v terénu v čele s miliardářem Devonem (základnou byl ikonický tahač, do kterého K.I.T.T. vždycky zajížděl na běžné opravy či upgrady) a přehršel záporáků. Roli Michaela Knighta si střihl tehdy třicetiletý David Hasselhoff a do role mecenáše Devona obsadili tvůrci taktéž známého Edwarda Mulharea. Díky této roli se z Davida Hasselhoffa stala legenda v každém slova smyslu (stačí se podívat na jeho další projekt Baywatch – Pobřežní hlídka).

K nám se seriál dostal až začátkem devadesátých let minulého století. Vysílaly se všechny díly všech čtyř řad, což dává dohromady úctyhodných 90 epizod. Jako příběhové pozadí slouží postřelený Michael Long, bývalý policista, který hledá ženu, která jej zradila. Je postřelen do hlavy, ale od smrti jej zachrání voperovaná ocelová destička, avšak zničí mu obličej. Jistý miliardář Wilton Knight poskytne své peníze a lékaře, kteří Michaelovi zhotoví nový obličej a posléze také novou identitu. Stává se z něj Michael Knight, špičkový agent a řidič inteligentního superauta s kódovým označením K.I.T.T. Spolu pak pomáhají zachraňovat nevinné.

kri3Když Wilton Knight umírá, jeho přáním je, aby Michael pokračoval v jeho stopách. Dostává se do společnosti FLAG, kterou řídí jistý Devon Miles, blízký Wiltona Knighta. FLAG je společností, která pomáhá klasickým zákonným složkám. Není však nikomu podřízena a jedná na vlastní pěst. Její konstruktéři také postavili K.I.T.T.a, který je několikátým stupněm ve vývojové řadě. Jeho přímým předchůdcem by K.A.R.R., který se však vymkl kontrole a naši hrdinové se s ním několikrát utkají. Předlohou pro K.I.T.T. bylo auto Pontiac Firebird Trans AM Cobra a byl jej vyroben pro účely seriálu pouze jeden kus.

Když se poslední dobou zamýšlím nad tím, co všechno jsme u těchto klasických oldschoolových seriálů prožili, je mi líto, že si kolikrát na některé z nich ani nevzpomeneme. Přitom to byl náš dennodenní chleba a my jsme hltali každý jeden díl a dokonce si pamatuju i na své samolepkové album Knight Rider, kdy jsme kupovali žvýkačky a samolepky jsme si vyměňovali navzájem. No a jaké bylo vaše první setkání s Knight Riderem? Napište nám.

[fbcomments]

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz