Deset let provozoval známý režisér a někdejší studentský vůdce Igor Chaun svůj esoterický kanál GoschaTV1. Za tu dobu natočil tisíce videí, která zhlédlo na čtyřicet milionů diváků. V poslední době kvůli jejich obsahu čelil několika sankcím a YouTube dokonce zablokoval video, obsahující petici a otevřený dopis několika lékařů, adresovaný vládě a parlamentu. Učinili tak pod záminkou, že šíří zdravotnické dezinformace. Peticí se přitom má zabývat i poslanecká sněmovna, ta ji ale pod různými záminkami prozatím neprojednala.

Celá věc je o to absurdnější, že sporné video velmi kultivovaným způsobem a řadou faktů podloženými argumenty upozorňuje na základní absurdity, týkající se pandemie koronaviru a nemoci covid-19. V petici, kterou již podepsaly deseti tisíce signatářů, její autoři požadují, aby vláda uklidnila obyvatelstvo a přestala ho děsit, upustila od plošných restriktivních opatření, povinnosti nosit roušky a respirátory, kde to není nutné, nevyžadovala povinné testování osob bez příznaků, nezaváděla povinné očkování, apod.

Vítězství davové psychózy

Jedním z aktérů tohoto videa je kromě Igora Chauna také doktor Vladimír Čížek, ambulantní specialista a člen několika odborných komisí, který postupně vysvětluje jednotlivé body petice a s ní související požadavky. Souhlasí s tím, že nemoc covid-19 je sice skutečně nebezpečná, ale její význam je neustále zveličován. „Kdo například žádá objektivní analýzu dat počtu nakažených a zemřelých, je považován za popírače či fašistu. Názory, odporující oficiálním, jsou označovány za dezinformace a diskuse není připuštěna. Strach je vyvoláván záměrně, což umožňuje manipulaci s lidmi a vítězí davová psychóza,“ varuje.

Podle Vladimíra Čížka navíc nefungují tzv. „lockdowny“, přičemž v zemích, kde byla zavedena „měkká“ opatření, byly nakonec výsledky lepší, než v těch, kde zavládly tvrdé restrikce. Názorným příkladem je Česká republika, patřící navzdory mnoha restrikcím k nejhůře postiženým zemím s nejvyšším počtem obětí.

Ekologická katastrofa

Zmínil také důležitý fakt, že v důsledku zbytečného nošení roušek a respirátorů se jich každý měsíc spotřebuje na celém světě 128 miliard kusů, což je obrovské množství odpadu, způsobující další ekologickou katastrofu. Nemluvě o tom, že lidé často používají neschválené ochranné pomůcky, které nebyly řádně testovány a mohou jim škodit, například kvůli chemickým látkám v nich obsažených. V neposlední řadě zmínil i problematiku PCR a antigenních testů, vykazujících řadu falešně pozitivních výsledků. Uvedl děsivý příklad pacienta, hospitalizovaného v nemocnici se zlomeninou krčku. Kvůli falešně pozitivnímu testu byl posléze umístěn na covidovou jednotku, kde se skutečně nakazil a zemřel. Mnohá zbytečná a nesmyslná opatření mají fatální dopad na zdraví veřejnosti, prudce roste počet depresí a úzkostí, zvyšuje se závislost na alkoholu a lécích, apod.

Předběžná opatrnost

Co se týče masové vakcinace, doktor Čížek, upozorňuje, že dosud jsou všechny vakcíny schváleny podmíněně, jejich studie nebyly ještě dokončeny a nejsou známy jejich dlouhodobé účinky. „Je třeba předběžná opatrnost,“ nabádá. Připouští ovšem, že dezinformace se objevují na obou stranách, jak zastánců vakcinace, tak jejích odpůrců. Zcela však odmítá jakoukoliv diskriminaci lidí, kteří se odmítají nechat očkovat.

Co vadí nejvíce?

Vzhledem k tomu, že jak toto video, tak obsah petice, adresované vládě a poslancům, rozhodně neobsahuje žádné dezinformace, přímo se vnucuje podezření, že za zrušením Chaunova kanálu stojí nejspíše něco jiného. V únoru mu totiž byla udělena sankce kvůli videu, nazvaném „Primář Musil odvolán za pravdu o koronaviru???“ Poté mu byla druhá sankce uložena právě za video „Otevřený dopis vládě a Parlamentu ČR“. Třetí sankci obdržel za video, nazvané „Psychopati v politice v době koronaviru,“ opět pod záminkou, že jde o zdravotní dezinformace. Nakonec byl 17. dubna kanál GoschaTV1 zrušen.

Režisér se rozhodnutí společnosti Google Czech Republic bránil a snažil se ho pomocí petice zvrátit, na svém Facebooku se nedávno přiznal: „Nemám sílu pokračovat v komunikaci ohledně záchrany toho kanálu. Padla na mě strašná chmura, chtěl bych říct zástupcům YouTube a Googlu, že děláte strašně špatnou věc, touhle cenzurou podkopáváte důvěru lidí v demokratický systém. Já pořád věřím, že se jedná jenom o blbost.“ 

 

P. S. Kanál GoschaTV1 byl ke dni 30.4.2021 opět dostupný.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz