Vít Klusák se podílel na mnoha projektech, které vyvolaly velké znepokojení diváků, ale i masivní vlnu pozitivních ohlasů. Režisér, který již léta boří hranice svými dokumentárními filmy, právě slaví jednačtyřicáté narozeniny.

Vít Klusák se narodil 24.3.1980 v Praze. Jeho matka, Jana Klusáková, je významná překladatelka děl z ruského jazyka a jeho otec, Emil Viklický, zase významným hudebním skladatelem a pianistou. Má nevlastního bratra Pavla a se svou manželkou Marikou Pecháčkovou vychovává dohromady tři syny a jednu dceru, kterou mu porodila bývalá žena Kateřina Šedá.

Média ho zajímala už odmala, a proto se po ukončení základní školy rozhodl přihlásit na Střední průmyslovou školu grafickou v pražské Hellichově ulici. Úspěšně složil maturitu a začal fotit pro kulturní časopis Taneční sezóna (1997-1998). V roce 1999 byl přijat na FAMU, kde vystudoval Katedru dokumentární tvorby pod dozorem Karla Vachka a Heleny Třeštíkové.

Počátky jeho dokumentární tvorby sahají až do roku 2003, kdy Klusák společně se svým věrným přítelem a kolegou Filipem Remundou zakládá společnost Hypermarket Film zaměřující se na produkci amatérských dokumentárních snímků. Společnost rovnou představili celovečerním dokumentem „Český sen“ (2003), který zkoumal vliv reklamy s masovým dosahem na neexistující produkt – v tomto případě na nový hypermarket nabízející ty nejnižší ceny v Praze.

Film sklidil jak vlnu pozitivních ohlasů, tak i kritiky, neboť byli spoluúčastníci v podobě reálných potenciálních zákazníků na místě nepříjemně překvapeni a vůbec se to nebáli dát najevo nadávkami, urážkami a zdviženými prostředníčky. Co se dvojici režisérů však nedá upřít, je fakt, že jim tento dokument otevřel další vrátka v budoucí tvorbě, neboť se dostal na několik zahraničních festivalů, odvysílalo jej 24 televizních stanic a sklidil řadu ocenění. Rozpočet se vším všudy činil 19 000 000 korun.

Vít Klusák ovšem nezůstal jen u režie dokumentů, mimo jiné složil také znělku pro 8. ročník Dokumentárního festivalu v Jihlavě (2004) a o dva roky později začal vyučovat na FAMU základy filmové řeči. Od roku 2011 se stal vedoucím dílny 1. ročníku dokumentaristů.

Rok 2010 se stal v režisérově kariéře poměrně plodným, neboť pod jeho vlastní rukou po dvou a půl letech příprav a střihu vychází další celovečerní dokument, tentokrát o politicko-mediální válce, v níž se hrálo o americký radar v Brdech. Klusák opět s Remundou nazvali dokument Český mír, jinak také „Portrét české společnosti 20 let od sametové revoluce“ a opět se dočkal všelijakých ohlasů s vlnou kontroverze. Ve stejném roce Klusák pracuje s kamerou u projektu Nebe, peklo a produkuje vlastní dokumentární film Vše pro dobro světa a Nošovic.

Od šesté řady spolupracoval na populárním gastronomickém pořadu Ano, šéfe! (2015-2016) se Zdeňkem Pohlreichem v hlavní roli a vdechl mu druhý život, kdy se mimo samotnou restauraci produkce zaměřila na vztahy zaměstnanců a místní atmosféru. V roce 2015 režíruje další celovečerní projekt Matrix AB, ve kterém po dobu jednoho roku sledoval současného premiéra Andreje Babiše. Po konci natáčení Klusáka současný předseda vlády osočil slovy, že je to stejně celé podraz, podvrh a pakáž.

O rok později dokumentaristu oslovil server Seznam.cz s tím, že by chtěli poukázat na vliv mocných prostřednictvím seriálu pro vlastní streamovací službu. Klusák si pozval na pomoc známého kolegu Filipa Remundu a investigativní projekt Zvláštní vyšetřování (2016-2017) byl na světě. V roce 2017 Klusák vydal úspěšný dokument Svět podle Daliborka, který vypráví příběh lakýrníka, tvůrce amatérských hororů, hudebníka, malíře a radikálního neonacisty Dalibora K.

V průběhu posledních let má Vít Klusák v archivu desítky různých projektů, filmů, dokumentů a fotografií, kdy komponuje jednotlivé pracovní pozice a zkušenosti dohromady. Jeho poslední celovečerní dokument, který v kinech bořil hranice sledovanosti, je projekt ,,V síti“ (2020). V něm si režisér přizval na pomoc Báru Chalupovou a tři mladé herečky (Tereza Těžká, Sabina Dlouhá a Anežka Pithartová), které se po dobu deseti dní vydávaly za dvanáctileté dívky s cílem ověřit si fenomén sociálních sítí posledních let – zneužívání a vydírání pomocí zaslaných obnažených fotografií. Dokument se podařil na výbornou a během tří týdnů jej v kinech navštívilo bezmála 330 000 diváků, díky čemuž se stal v Česku tím nejúspěšnějším. Po vypuštění do kin potom začaly hlavním představitelkám chodit vlastní příběhy dnes již dospělých žen o tom, jak byly kdysi stejným způsobem zneužívány. Během týdne a půl natáčení dívkám napsalo 2 500 mužů, kteří žádali jediné – intimní materiál bez ohledu na to, že jim několikrát protagonistky napsaly, že jim je 12 let. Ozvali se přitom jak právníci, tak studenti vysokých škol, hasiči nebo i policisté. Oficiální píseň ,,Je doma máma?“ pro dokument složil a nazpíval český zpěvák Tomáš Klus. Film V síti letos získal Českého lva, a to hned dvakrát v kategoriích Nejlepší dokumentární film a Cena filmových fanoušků. Oceněn byl také v rámci Ceny české filmové kritiky.

Vít Klusák se svými filmovými projekty rozhodně zapíše do historie české kinematografie, neboť v každém jho filmu je určitá vášeň, zapálenost a vlastní názor, který každému z nich dodává pravdivost a skutečnost. Spousta diváků s ním může nesouhlasit, avšak to, že mají jeho dokumenty smysl, se mu odepřít nedá.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Adam Pospíšil
Filmy, seriály, superhrdinové a hudba - to je můj život. Místo pátečních vymetaček klubů s pořádnou dávkou alkoholu v krvi trávím večery u počítače a píšu pro Vás o tomto zajímavém a rozsáhlém světě plném nových a nových projektů. Mým nejoblíbenějším superhrdinou je Flash a hudebním producentem nizozemský DJ Martin Garrix. Na webu TVGuru působím od října 2019.