Teprve s odstupem mnoha let se ukazuje, jak prozíravá byla snaha známého hudebníka Michaela Kocába, aby byla z našeho území co nejrychleji odsunuta sovětská vojska. Jeho zásluhy na polistopadovém dění v naší zemi připomíná režisérka Olga Sommerová v celovečerním dokumentu „Michael Kocáb – rocker versus politik“, který měl v červenci světovou premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Jedním z důvodů, proč si jako hrdinu svého nového filmu vybrala právě Michaela Kocába je skutečnost, že se léta občansky angažuje a že ho proto velmi obdivuje. V rozhovoru pro stanici Radiožurnál připomněla, že společně s Michalem Horákem založili iniciativu „Most“ a ta pomohla, aby se uskutečnil dialog mezi komunistickou mocí a disentem. Právě tato iniciativa byla pro vývoj listopadové revoluce velmi důležitá, Kocáb se tehdy navíc projevil jako dobrý stratég. Jel například za generálem Zachariášem a během dvou hodin ho dokázal přesvědčit, aby nebyla spuštěna akce „Zásah“, jež měla vystrašit demonstranty v ulicích.

Michael Kocáb – rocker versus politik
Z natáčení dokumentu Michael Kocáb – rocker versus politik, FOTO: distr. CinemArt

Zásadní sekvence

Naprosto zásadní ale podle Olgy Sommerové je, že Michael Kocáb byl iniciátorem odsunu sovětských vojsk z našeho území a cílevědomě se mu věnoval už v lednu 1990. „Nebýt toho, jak se toho chopil a jak za tím šel, tak bůhví, jak by se to vyvíjelo,“ přemýšlela nahlas. Zmínila, že právě proto je odsun sovětských vojsk důležitou sekvencí jejího dokumentu, v němž například nechybí ani pasáž, věnovaná návštěvě dvou bunkrů, kde měli Rusové ukryté jaderné hlavice. „To je něco za co by měl být skoro svatořečen,“ myslí si Olga Sommerová a zdůrazňuje přitom, že teprve nyní doceňujeme jeho zásluhy.

Trochu lítaly chlupy

Prozradila zároveň, že o Kocábovi při natáčení zjistila věci, které do té doby neznala: „Já jsem se o něm dozvěděla, že je zaťatej, že je prostě beran, i když znamením je lev jako já. Lvi se mají určitě rádi, ale dovedou se také hezky poprat. Taky jsme vytáhli drápy, protože jsme měli oba svoji představu, jak by měl ten film vypadat, takže trochu lítaly chlupy,“ přiznala se smíchem. Nicméně, na spolupráci se silnými osobnostmi je zvyklá, připomeňme, že v poslední době natočila velmi úspěšné a oceňované celovečerní dokumenty o gymnastce Věře Čáslavské, operní hvězdě Soni Červené či o Jiřím Suchém. Nyní mimochodem točí nový dokument, věnovaný Jitce Molavcové.

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz