MacGyver, FOTO: reprofoto YouTube

Pokud pravidelně sledujete americké televizní seriály, jméno Richard Dean Anderson Vám nebude neznámé. Tento sympatický herec se zapsal do paměti diváků nejprve jako tajný agent MacGyver, poté jako Jack O’Neill v seriálu Hvězdná brána. Pojďme se podívat, co dnes dělá a zda se stále věnuje herectví.

Richard Dean Anderson se narodil 23.1.1950 v Minneapolis. Od dětství se věnoval sportu a na střední škole hrál hokej. V šestnácti letech si však dvakrát za sebou zlomil ruku a tím jeho kariéra hokejisty skončila. Po střední škole navštěvoval kurzy herectví na St. Cloud State College a na univerzitě v Ohiu, studium však nedokončil a odjel do Los Angeles, kde se začal živit jako pouliční klaun a žonglér.

Jeho herecká dráha odstartovala v roce 1976, kdy získal roli Dr. Webbera v seriálu General Hospital. Zde působil pět let a v roce 1982 se objevil v seriálu Seven Brides for Seven Brothers a o rok později v Emerald Point N.A.S. V roce 1985 však přišla role tajného agenta Anguse MacGyvera, který v seriálu MacGyver dokázal pomocí švýcarského nože a předmětů z okolí vyrobit a postavit doslova cokoliv. Autogen z jízdního kola, letadlo z bambusu, rušičku z mixéru, dynamit z hnojiva a další vychytávky divákům servíroval na obrazovce až do roku 1993.

MacGyver, FOTO: Henry Winkler / John Rich Productions / AFP / Profimedia

V roce 1995 přišla další velká role. Na motivy filmu Hvězdná brána (1994) od režiséra Rolanda Emmericha vznikl stejnojmenný televizní seriál a Richard Dean Anderson získal titulní roli plukovníka Jacka O’Neilla, který byl pověřen velením průzkumného týmu SG-1. Tento seriál se stal obrovským hitem a kultem po celém světě. Diváky fascinoval propracovaným vesmírem, který byl naplněn bytostmi z pozemské mytologie. Seriál měl deset plnohodnotných sérií a získal další dva sesterské pořady s názvy Hvězdná brána: Atlantida a Hvězdná brána: Hluboký vesmír. V hlavní roli se na obrazovce objevoval až do roku 2005, avšak i nadále se v seriálu i jeho dalších verzích objevoval až do roku 2010.

Richard Dean Anderson po ukončení herecké kariéry, FOTO: Gage Skidmore, flickr.com

I přes jeho televizní popularitu se bohužel nikdy neprosadil u filmu. Zahrál si v několika nízkorozpočtových televizních snímcích, velká role na stříbrném plátně však nikdy nepřišla. Možná i proto v roce 2013 pověsil herectví na hřebík. V posledních letech se velmi aktivně angažuje v environmentálních organizacích po celém světě. Je jedním z poradců Sea Shepherd Conservation Society, což je nevládní nezisková organizace, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Často objíždí nejrůznější setkání fanoušků sci-fi a seriálů a také se věnuje své dceři Wylie. Nikdy se neoženil.

Richard Dean Anderson v říjnu 2019, FOTO: Dave Allocca / StarPix / Shutterstock Editorial / Profimedia
-reklama-