Americký herec Richard Dean Anderson se do paměti diváků zapsal nejprve jako tajný agent MacGyver a poté jako plukovník Jack O’Neill v seriálu Hvězdná brána. Tento čerstvý jednasedmdesátník již herectví dávno pověsil na hřebík, čemu se dnes věnuje?

Richard Dean Anderson se narodil 23. ledna 1950 v Minneapolis. Od dětství se věnoval sportu a na střední škole hrál hokej. V šestnácti letech si však dvakrát za sebou zlomil ruku a tím jeho kariéra hokejisty skončila. Po střední škole navštěvoval kurzy herectví na St. Cloud State College a na univerzitě v Ohiu, studium však nedokončil a odjel do Los Angeles, kde se začal živit jako pouliční klaun a žonglér.

Jeho herecká dráha odstartovala v roce 1976, kdy získal roli Dr. Webbera v seriálu General Hospital. Zde působil pět let a v roce 1982 se objevil v seriálu Seven Brides for Seven Brothers a o rok později v Emerald Point N.A.S.

V roce 1985 však přišla role tajného agenta Anguse MacGyvera, který v seriálu MacGyver dokázal pomocí švýcarského nože a předmětů z okolí vyrobit a postavit doslova cokoliv. Autogen z jízdního kola, letadlo z bambusu, rušičku z mixéru, dynamit z hnojiva a další vychytávky divákům servíroval na obrazovce až do roku 1993.

V roce 1995 přišla další velká role. Na motivy filmu Hvězdná brána (1994) od režiséra Rolanda Emmericha vznikl stejnojmenný televizní seriál a Richard Dean Anderson získal titulní roli plukovníka Jacka O’Neilla, který byl pověřen velením průzkumného týmu SG-1. Tento seriál se stal obrovským hitem a kultem po celém světě. Diváky fascinoval propracovaným vesmírem, který byl naplněn bytostmi z pozemské mytologie. Seriál měl deset plnohodnotných sérií a získal další dva sesterské pořady s názvy Hvězdná brána: Atlantida a Hvězdná brána: Hluboký vesmír. V hlavní roli se na obrazovce objevoval až do roku 2005, avšak i nadále v seriálu i jeho dalších verzích působil v menších rolích až do roku 2010.

I přes velkou televizní popularitu se bohužel nikdy neprosadil u filmu. Zahrál si v několika nízkorozpočtových televizních snímcích, velká role na stříbrném plátně však nikdy nepřišla. Možná i proto v roce 2013 pověsil herectví na hřebík. V posledních letech se velmi aktivně angažuje v environmentálních organizacích po celém světě. Je jedním z poradců Sea Shepherd Conservation Society, což je nevládní nezisková organizace, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Často objíždí nejrůznější setkání fanoušků sci-fi a seriálů a také se věnuje své dceři Wylie Quinn Annarose Anderson (nar. 1998). Nikdy se neoženil.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz