Richarda Gerea si divačky z celého světa zamilovaly jakožto milionáře Edwarda Lewise v romantickém filmu Pretty Woman, kde herecky exceloval vedle Julie Roberts. Herec právě slaví 71. narozeniny, svůj věk se však šedivý elegán snaží popřít všemi zbraněmi. Před dvěma lety si vzal o 34 let mladší španělskou krásku a v loňském roce se stal podruhé otcem. Jak se lamač dívčích srdcí změnil a čemu se dnes čerstvý oslavenec věnuje?

Richard Tiffany Gere se narodil 31. srpna 1949 ve Filadelfii. Jeho otec vlastnil pojišťovnu a matka byla ženou v domácnosti. Během studií střední školy se věnoval gymnastice a hudbě, na vysoké škole studoval filozofii, studia však nedokončil.

Jeho první herecká zkušenost byla v roce 1973 ve filmu Chelsea D.H.O. Větší roli dostal v detektivce Looking for Goodbar a v dramatu Nebeské dny. V roce 1982 si zahrál ve filmu American Gigolo a v roce 1990 přišla jeho nejslavnější role v romantické komedii Pretty Woman. V devadesátých letech byl velmi oblíbeným hercem, objevil se například ve filmech První rytíř, Prvotní strach, Šakal a mnoho dalších.

Richard Gere ve filmu Šakal z roku 1997, FOTO: FTV Prima

V posledních letech s herectvím zpomalil, ve filmu jej diváci mohli vidět naposledy v roce 2017, jednalo se o snímek Osudová večeře. V loňském roce však působil v seriálu MatkaOtecSyn. 

V letech 1991-1995 byl ženatý s topmodelkou Cindy Crawford a v roce 2002 si vzal modelku a herečku Carey Lowell, se kterou má syna Homera Jamese Jigmea Gerea (ročník 2000). Jejich manželství však bylo v roce 2016 rozvedeno. V roce 2018 se oženil potřetí, tentokrát se španělskou publicistkou Alejandra Silva a ve svých 69 letech se stal podruhé otcem. Syn Alexander Gere se narodil v únoru 2019.

Richard Gere se kromě herectví věnuje charitě a občanskému aktivismu, podporuje například organizaci Survival International, která se zaměřuje na ochranu práv kmenových národů po celém světě. Také se věnuje ekologii a osvětě ohledně AIDS. Je dobře znám jako buddhista a aktivní zastánce tibetského dalajlámy. Je také vytrvalým obhájcem lidských práv v Tibetu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR