Americký herec Robert Downey Jr., který se počátkem devadesátých let proslavil geniálním hereckým výkonem ve filmu Chaplin (1992) a v posledním desetiletí září na plátnech kin jako „Tony Stark“ v sérii filmů „Iron Man“ a „Avengers“, oslavil 4.4.2019 své 54. narozeniny. Herec je dnes spokojeným a spořádaným manželem a otcem, za sebou má ale pestrý život plný večírků, alkoholu, drog a vězení. 

Downey se s profesionálním herectví a konzumací drog setkával od útlého věku, díky svému vysoce kreativnímu a bohužel také drogově závislému otci. Robert Downey Sr. je americký režisér, který svého syna nijak nešetřil. Junior tak po vzoru svého otce trávil svůj život mezi bujarými večírky, odvykacími centry a věznicemi.

Jeho herecké schopnosti a obrovský talent mu však daly status jednoho z nejžádanějších herců současnosti. Fanoušci jej milují za temné a výrazné postavy, které ztvárnil například ve filmech „Temný obraz“ (2006), „Tropická bouře“ (2008) nebo „Sherlock Holmes“ (2009). A také pro jeho téměř superhrdinskou schopnost vymanit se z cesty plné drog a alkoholu, po které kráčel většinu svého života. Ve vězení byl často více než doma, zatčen byl nesčetněkrát a odseděl si v součtu několik let natvrdo. Kvůli jeho kriminální minulosti jej v roce 2008 dokonce na několik hodin zadrželi v Tokiu na letišti a nechtěli vpustit na území Japonska, kde přiletěl na premiéru filmu Iron Man.

Robert Downey Jr. v roce 1999 u soudu v Malibu poté, co utekl z léčebny drogově závislých, kde mu byla soudem nařízena léčba, FOTO: Profimedia, Wenn

Robert Downey Jr. je držitelem ceny Zlatý glóbus a Ceny Sdružení filmových a televizních herců za roli v seriálu „Ally McBealová“ (2001), ceny BAFTA za film „Chaplin“ (1992), dále získal Zlatý glóbus za filmy „Prostřihy“ (1993) a „Sherlock Holmes“ (2009) a People’s Choice Awards za „Avengers“ (2012). Kromě herectví se věnuje i produkci, se svou manželkou Susan vlastní produkční společnost „Team Downey“.

V letech 1984-1991 randil se slavnou hollywoodskou herečku Sarah Jessicou Parker (54 let), známou ze seriálu Sex ve městě. Rozešli se však kvůli Robertově závislosti na drogách a alkoholu. Mezi roky 1992 a 2004 byl Downey ženatý se zpěvačkou a herečkou Deborah Falconer, s kterou má syna Indio Falconera Downeyho (25 let). Jejich manželství se začalo rozpadat, když herec trávil spoustu času na odvykačkách a v léčebnách. V roce 2005 si vzal producentku Susan Levin, s kterou žije dodnes a má s ní dvě děti.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz