Vynikající herec, režisér a v neposlední řadě také filantrop Robert Redford se ve svých filmech snaží upozorňovat na vážné společenské problémy. Letos je tomu čtyřicet let, co natočil svůj úspěšný režijní debut „Obyčejní lidé“ a hned napoprvé za něj získal Oscara. A hned čtyři nominace na tuto prestižní cenu mu vynesl vynikající snímek „Otázky a odpovědi“, natočený podle skutečné události, která se před lety odehrála v jedné americké televizní společnosti.

Je obdivuhodné, jak je film, realizovaný před více než čtvrtstoletím, stále aktuální, nemluvě o tom, že šokující skandál, o němž vypráví, vznikl již v padesátých letech minulého století. Redforda zaujaly memoáry Richarda Goodwina „Remembering America“, popisující praktiky v pozadí populární vědomostní televizní show „Dvacet jedna“.

FOTO: HBO

Prohra naoko

Právě Goodwin byl jedním z aktérů celé kauzy, sám se totiž podílel na vyšetřování podvodu, jehož se dopouštěli organizátoři této zmanipulované soutěže. Poté, co někteří „málo atraktivní“ soutěžící začali vadit sponzorům a sledovanost pořadu se potýkala s nižšími čísly, nabídli jim vysoké odstupné za to, že naoko neuhádnou jednu z otázek. Zásadní problém ovšem nastal v okamžiku, kdy se jeden z nich nehodlal smířit s potupou, do níž byl vmanévrován. Ambiciózní Herbert Stempel, jenž do té doby publikum fascinoval rozsahem svých vědomostí, totiž musel najednou před miliony diváků předstírat, že nezná odpověď na banální otázku, jaký film získal Oscara v roce 1955. Kvůli tomu byl vystřídán novým adeptem na vítězství, atraktivním profesorem Charlesem Van Dorenem, synem slavného spisovatele. Stalo se samozřejmostí, že podobně jako Herbert a další účastníci „Jednadvacítky“, dostával otázky a odpovědi dopředu. Zostuzený Herbert zpovzdálí sledoval, jak se z Dorena na jeho úkor stala obletovaná celebrita a rozhodl se, že dalším podobným podvodům zabrání.

Ponížení za 75 tisíc dolarů

Mimochodem, všechny postavy se ve filmu jmenují tak, jako ve skutečnosti. Redfordův film celý tento skandál oživuje mimořádně působivě, především díky vynikajícímu scénáři Paula Attanasia a výborným hereckým výkonům. Roli charismatického vyšetřovatele Goodwina vytvořil Rob Morrow, Herberta Stempela John Turturro a coby Charles Van Doren zazářil Ralph Fiennes.

Stojí za to, zastavit se ještě u scénáře se skvělými dialogy Paula Attanasia. Když například Charles nadšeně láká svého otce, aby v televizi sledoval soutěž, v níž padne otázka za šedesát tisíc dolarů, moudrý spisovatel mu lakonicky odpoví: „Doufám, že se ptají na smysl života.“ Mimořádně silná je scéna, kdy zdrcený Herbert prosí televizního producenta: „Nechte mě padnout se ctí, chcete mě zostudit otázkou, na níž zná odpověď každé dítě?“. Avšak ten cynicky zareaguje: „Za 75 tisíc dolarů snad trochu ponížení sneseš.“

Kdo premiéru tohoto vzrušujícího snímku neviděl v pondělí na ČT2, má šanci ho ještě zhlédnout na HBO GO.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz