Dlouhá a veleúspěšná herecká kariéra Robina Williamse byla náhle ukončena v roce 2014, kdy tento herec, komik a zpěvák spáchal sebevraždu. Co vždy usměvavou hvězdu filmů Táta v sukni, Jumanji, Dobrý Will Hunting nebo A.I. Umělá inteligence donutilo sáhnout si na život?

Herecká kariéra Robina Williamse, který se narodil 21. července 1951 v americkém Chicagu, odstartovala na konci 70. let, kdy ho po jeho účasti v zábavné show Richarda Pryora začali oslovovat režiséři televizních filmů a on tak dostal šanci se poprvé objevit na televizních obrazovkách. K herectví měl velmi blízko jíž od dětství, kdy jako dítě byl spíše samotář žijící ve svém imaginárním světě a hraní ho chytlo právě z toho důvodu, že tyto své představy a sny mohl převádět do reality.

Už ale v 70. a 80. letech měl problémy s kokainem a nakonec i s alkoholem, nicméně o těchto svých potížích často s oblibou žertoval. Přátelil se s Johnem Belushim, komikem ze Saturday Night Live, a ráno poté, co si John a Robin společně užívali na party, John zemřel na předávkování drogami. Williamsovi tato zkušenost, spojená ještě s narozením jeho syna Zaka, pomohla vymanit se z drogové závislosti a depresí, v čemž mu pomohlo i cvičení a jízda na kole.

V roce 2003 začal Williams holdovat alkoholu a spadl do této závislosti tak moc, že se v roce 2006 zapsal na odvykací kúru. Ačkoliv mu závislost na alkoholu vydržela až do poloviny roku 2014, kdy se opět léčil v odvykacím centru s alkoholismem, ke kokainu se už či jiným drogám se už nevrátil.

reklama v clanku

Herec měl celý život problém s těžkými depresemi, ke kterým nejdříve přispívalo to, že musel platit vysoké alimenty, poté mu psychiku zhoršovaly zdravotní problémy. Měl návaly strachu a úzkosti, nespavost, stres a mírný třes v levé ruce, což mu lékaři nepřesně diagnostikovali jako Parkinsonovu chorobu. Po pitvě se však ukázalo, že ve skutečnosti trpěl intenzivní formou difúzní choroby s Lewyho tělísky. Kvůli své nemoci trpěl ztrátou paměti, paranoiou a halucinacemi – v posledních týdnech svého života prodělával mentální regresi a moc dobře si to uvědomoval. 11. srpna 2014 ve svém domě v Kalifornii spáchal sebevraždu oběšením.

Williams před spácháním sebevraždy nepožil alkohol ani drogy, v jeho těle byly nalezeny jen doporučené dávky léků na předpis. Pitva prokázala, že trpěl demencí s Lewyho tělísky, a jeho manželka o nemoci tvrdila, že to jsou teroristi v mozku jejího manžela a že právě přítomnost Lewyho tělísek mu vzala život.

O Robinově strádání s Lewyho tělísky byl natočen dokumentární film Robin’s Wish, který se dočkal velmi dobrého hodnocení, a jeho památku uctili jak fanoušci, tak herci, moderátoři televizních pořadů, ale i například Barack Obama.

Robin Williams za svůj život natočil spoustu kvalitních filmů a vychoval tři děti, svou dceru dokonce pojmenoval Zelda po videoherní sérii The Legend of Zelda. Věnoval se také filantropii, kdy se snažil pomáhat bezdomovcům, podporovat vzdělanost, veterány a práva žen. Se svou druhou manželkou založili dobročinnou organizaci, která sbírala peníze pro několik charit.

Zdroje informací: imdb.com a neurology.org

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.