Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal pohádku o princezně Ladě alias Myším kožíšku. Princezna se zlatou hvězdou patří mezi stálice našich obrazovek již dlouhých třiašedesát let. Právě v tyto dny uplyne 87 let od narození představitelky půvabné Lady. Marie Kyselková již ale více než 3 roky není mezi námi.

Před kamerou stála rodačka z Brna Marie Kyselková poprvé jako dvacetiletá ve snímku Větrná hora. Pak přišly role ve dvou dalších filmech, a to Bomba a Touha. V roce 1959 se proslavila tehdy čtyřiadvacetiletá Kyselková jako princezna Lada alias Myší kožíšek v dodnes divácky oblíbené pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele. Bohužel se jednalo o poslední pořádnou roli u filmu. „Potom jsem točila už jen pár vyslovených štěků u Karla Kachyni a Dušana Kleina,“ řekla před pár lety v rozhovoru pro knihu Princezny českého filmu bývalá herečka.

Legendární pohádka se natáčela tři měsíce a za jeden natáčecí den si mladá herečka vydělala 240 Kčs. Filmování sebou neslo ale i komplikace, a to díky nošení paruky a zlaté hvězdy: „Každý den mi ji lepili na hlavu mastixem, to byla děsná žíravina! Rozežírala mi čelo. A mastixem mi lepili i hvězdu na čelo. Další kus rozežrané kůže,“ vzpomínala Kyselková, která v té době byla již těhotná.

I když přicházely další pracovní nabídky, ona se rozhodla dát přednost rodině a péči o syna. Jejím prvním manželem byl vynikající herec Petr Haničinec a seznámili se v době, kdy se právě rozváděl se Štěpánkou Haničincovou. O ruku tehdy dvacetiletou dívku požádal vcelku netradičně. Dal jí formulář a řekl, že jdou na radnici. Jejich manželství nakonec trvalo patnáct let a vzpomínala na něj s láskou, a to i přesto, že jí byl manžel opakovaně nevěrný. Když jí došla trpělivost a sama si také začala s jiným mužem, Haničinec to odmítal tolerovat. Byl to pro ni impuls požádat o rozvod. Měli spolu syna Ondřeje.

Druhým mužem jejího života byl o dvanáct let mladší stomatolog Vladimír Demka, se kterým měla dvě dcery (Alžbětu a Žofii). K herectví se již nevrátila a pracovala později jako vrátná na strahovských vysokoškolských kolejích. Tuto práci si natolik zamilovala, že u ní vydržela třiadvacet let a vzpomínala na ni ráda.

O synovi v rozhovorech nerada mluvila, prakticky pro ni přestal existovat. Na otázky, zda byl problém kvůli alkoholu či drogám, herečka jen neurčitě pokývala. Nakonec alespoň prozradila, že za ní pořád chodil pro peníze, až nakonec zjistila, že už sama žádné nemá.

Druhé manželství skončilo po jedenačtyřiceti letech, a to v roce 2010, kdy její manžel zemřel po prohraném boji s rakovinou. Ona se o něj do poslední chvíle pečlivě starala, protože její manžel absolutně odmítal pobyt v nemocnici. Doma tak vytvořila prostředí, aby mu tuto péči nahradila a 24 hodin denně o něj střídavě s dcerou pečovaly.

Ve stáří prodělala operaci páteře a pár let byla zdravotně v pořádku. Bohužel po nějaké době došlo opět na potíže s páteří, a vyhřezlé ploténky jí znesnadňovaly chůzi a musela tak docházet i na infuzní terapie. Zemřela v lednu 2019 ve věku 83 let. V jejím pražském bytě ji 21. ledna 2019 našel herec a moderátor Ivo Niederle, se kterým se na sklonku života přátelila.

Zdroj: Kniha od Michaely Remešové a Romana Schustera: Princezny českého filmu…a také ty televizní

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA