V prázdninovém televizním programu rozhodně nelze přehlédnout mezinárodně úspěšné romantické filmy a seriály, k nimž patří například německý „Doktor z hor“ nebo početné adaptace oblíbených románů Rosamunde Pilcherové, natočené rovněž v německé produkci. I když, co se obsahu týče, většinou patří do kategorie červené knihovny, jejich hlavní kouzlo spočívá v atraktivních exteriérech. Díky nim dokonce v místech, kde se natáčí, významně kvete cestovní ruch.

-reklama-


A řada diváků přiznává, že se na tyto populární série dívá především jako na příjemné a inspirující cestopisy a právě díky nim již navštívili nemálo zajímavých míst. Platí to například o anglickém Cornwallu nebo o malebných tyrolských vesničkách.

Rosamunde Pilcher: Příliv lásky, FOTO: Distribuce FTV Prima

Ještě krásnější než v seriálu

Řadu fanoušků si díky nim u nás například získal seriál „Doktor z hor“ i jeho pokračování, „Doktor z hor: Nové příběhy“, který právě reprízuje stanice Prima LOVE. Zásluhu na jeho oblibě mají skutečně dechberoucí záběry na majestátní panorama „Wilder Kaiser“, pohoří Alp, nacházejícího se na východě Tyrolska. Je samozřejmé, že i bez zviditelnění této lokality v úspěšném seriálu se již předtím stal vyhledávaným turistickým cílem, nicméně „Doktor z hor“ zájem o něj mnohonásobně zvýšil.

Propagační materiály na souvislost se slavným „Bergdoktorem“ často upozorňují a návštěvníky lákají přímo do okolí horské vesničky Ellmau, kde se tento seriál dlouhá léta natáčí. Dokonce i do rodinného sídla hlavního aktéra, doktora Martina Grubera, tzv. „Gruberhofu“. Zábavné je, že si rozlehlý dům se záplavou muškátů, vybudovaný v alpském stylu, mohou zájemci prohlédnout při „klidné jízdě traktorem od pondělí až do soboty“. A místní lidé přitom neopomínají zdůraznit, že skutečnost je ještě krásnější, než ve zmíněném seriálu.

Doktor z hor: Nové příběhy, FOTO: Distribuce FTV Prima

Červená knihovna s přidanou hodnotou

Idylické romány pro ženy a rodinné ságy, které mnoho let psala slavná britská spisovatelka Rosamunde Pilcherová, zase přispěly k oživení cestovního ruchu v přímořském hrabství Cornwall, nacházejícím se na jihozápadě Anglie. Zatímco v případě „Doktora z hor“ se diváci kochají pohledem na zasněžená panoramata Alp, v Cornwallu jsou to především působivé útesy na pobřeží moře nebo historická šlechtická sídla.

Bestsellery Rosamunde Pilcherové, dosahující mnoha milionových nákladů, sice nezískaly žádnou prestižní literární cenu, pilná autorka se však dočkala uznání od samotné královny Alžběty II., jež jí udělila „Řád britského impéria“ právě za propagaci Cornwallu. Další cenu „British Tourismus Award“ pak Pilcherová obdržela společně s vedením německé stanice ZDF, která její romány dlouhá léta natáčí (u nás je často vysílá opět televize Prima). A s ohledem na skutečnost, že v odkazu své matky pokračuje syn Robin, vše nasvědčuje tomu, že budou romantické snímky, odehrávající se v nádherném Cornwallu, vznikat i nadále.

-reklama-