Chlapíka v hnědém saku s velmi výstředním chováním dnes zná celý svět. Humor Mr. Beana diváky baví i po 31 letech od premiéry a herec Rowan Atkinson se díky této roli zařadil v devadesátých letech mezi herecké celebrity. Na rozdíl od Beana je však typickým gentlemanem s decentním vystupováním, moderním stylem, velkou dávkou šarmu a titulem inženýra z Oxfordu. Jak se herec, který právě slaví šestašedesáté narozeniny, změnil a čemu se dnes věnuje?

Britský herec, komik a scenárista Rowan Sebastian Atkinson se narodil 6. ledna 1955. Jeho otec, Eric Atkinson, byl farmář a podobnou životní cestu si představoval i pro svého nejmladšího syna Rowana. Ten na otcově farmě vyrůstal spolu se dvěma staršími bratry a matkou Ellou May. Cesty osudu jsou však nevyzpytatelné, což platí i v případě Rowana Atkinsona, kterého zavedly na školu v Newcastlu a později i na Oxford, kde se během studií seznámil s celoživotním kolegou a kamarádem, scenáristou a režisérem Richardem Curtisem (na fotce níže z roku 2001 vpravo). Po ukončení studií působili oba v divadle.

Embed from Getty Images

Na televizních obrazovkách poprvé zazářil v parodii na britské televizní zpravodajství Žádné zprávy v devět, v originále známo jako Not the Nine O’Clock News, z roku 1979. Na scénáři seriálu se podílel právě Atkinsonův dobrý přítel Richard Curtis.

Ještě úspěšnější byl pro Atkinsona rok 1983, ve kterém si střihl vedlejší roli v bondovce Nikdy neříkej nikdy a hlavní roli Bernarda Frippa v krátkometrážní komedii Přesný jako smrt. Největším úspěchem toho roku však nebyly výše zmíněné filmové role, nýbrž první řada seriálu Černá zmije (1983), v originále Blackadder, kde si Atkinson zahrál postavu Edmunda z rodu Černé zmije (na fotografii níže vlevo).

Embed from Getty Images

Mnozí považují seriál Černá zmije (1983) za vrchol jeho kariéry. Černá zmije (1983) má celkem čtyři řady. U tohoto historického komediálního počinu platí pravidlo, že co pokračování, to lepší podívaná, o čemž svědčí i hodnocení jednotlivých sérií, které od první do čtvrté řady pouze roste. Seriál byl natolik úspěšný, že dostal i pár speciálů v podobě televizních filmů.

Netrvalo to příliš dlouho a po ukončení úspěšného seriálu Černá zmije (1983) přichází zlomová role Atkinsonovy kariéry, a to infantilní chlapík v hnědém saku s medvídkem Teddym. Poprvé pana Beana vidíme v roce 1990, ačkoli jeho předobraz jsme mohli vidět již ve zmíněném Atkinsonově debutovém snímku, Přesný jako smrt (1983), kde má postava Bernarda Frippa, až na pár vlastností, velmi podobnou povahu.

Mr. Bean sklidil neuvěřitelný úspěch jak u diváků, tak u kritiků a dodnes je velmi oblíbeným komediálním seriálem dětského i dospělého publika. Pan Bean zazářil i na velkém plátně. Poprvé v roce 1997 se snímkem Mr. Bean: Největší filmová katastrofa a podruhé o deset let později se snímkem Prázdniny pana Beana (2007). V posledních letech Rowan Atkinson jako pan Bean moc nevystupuje, jelikož si nepřeje být spojován pouze s touto rolí. Ačkoli je to právě tato role, díky které je tak populární.

Atkinson se objevil také v komediálním seriálu Tenká modrá linie (1995), který byl rovněž velmi populární. Vidět jej můžeme i v mnoha filmech. Mezi ty nejznámější patří romantická komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994), filmová adaptace animovaného seriálu Scooby-Doo (2002), dnes již kultovní romantický snímek Láska nebeská (2003), komedie Univerzální uklízečka (2005), televizní filmy o komisaři Maigretovi nebo komediální trilogie o britském agentovi výzvědné služby Johnny English (2003), Johnny English se vrací (2011) a Johnny English znovu zasahuje (2018).

V roce 2019 se objevil ve filmu One Red Nose Day and a Wedding a nadaboval 26 epizod animovaného seriálu Mr. Bean: Animované příběhy. Letos jej diváci uvidí v komediálním seriálu Man vs. Bee, který právě natáčí. V něm se pěkně „po Beanovsku“ utká s otravnou včelou.

Embed from Getty Images

Rowan Atkinson je mimo jiné i velkým milovníkem rychlých aut. Ve své garáži parkuje takové skvosty jako McLaren F1 z roku 1997, Aston Martin V8 Zagato z roku 1986, Ford Falcon Sprint z roku 1964, BMW 328 z roku 1939 či Bentley Mulsanne Birkin-Edition z roku 2014.

Mezi roky 1990 a 2015 byl ženatý se Sunetrou Sastry, se kterou má syna Bena a dceru Lily. V současné době žije Atkinson s herečkou Louise Ford, se kterou má třetí dítě. V roce 2013 převzal v Buckinghamském paláci v Londýně Řád britského impéria.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR