Jessie Custer ze západního Texasu je muž, který ztratil víru. Má božskou sílu a chtíč dosáhnout království nebeského. Kazatel s nadpřirozenými schopnostmi prochází krajinou a hledá se svými parťáky Boha. Čekají je tak střety s démony, anděly, upíry i se samotným Ďáblem. V hlavní roli Jessiho se představil Dominic Cooper, který od prvního momentu, co si přečetl scénář, neváhal ani minutu přijmout výzvu režisérů.  A jak ho natáčení bavilo a co všechno během něho zažil? O tom se rozpovídal na setkání s americkými novináři.

Byl jste předtím, než jste se stal součástí TV seriálu, fanouškem komiksu „Preacher“?

DC:Neznal jsem ho, ale pamatoval jsem si jeho název a koncept, protože jsem měl kamaráda, jehož bratr nosil koženou bundu a spoustu černého oblečení a četl Preachera. To byla moje jediná vzpomínka. Jsem ale rád, že jsem si mohl přečíst scénář jako jeho vlastní entita: opravdu skvělý pilotní počin, který jsem miloval. Bylo dobré vidět ho stát osamoceně a být tak brilantní. Pak jsem si pomyslel: Kde se to všechno vzalo a který mozek tohle vytvořil? A tak jsem si přečetl všechny ty knihy. Pak jsem se sešel s kluky [koproducenty Sethem Rogenem a Evanem Goldbergem; showrunnerem Samem Catlinem], kteří byli jako blázni: dospělí chlapi a mluvili o nejdivnějších věcech a snažili se vysvětlit, jak z toho všeho udělat seriál. Bylo to jedno z nejveselejších setkání, jaké jsem kdy měl. Představte si Setha, Evana a Sama, jak se snaží popsat, kudy se bude ubírat první série. Já řekl něco jako „Jak to chceš realizovat? Je to skoro nemožný! Ale rozhodně při tom chci být!“ Ten komiks se mi každopádně líbil moc a lituju toho, že jsem s ním nevyrůstal a nečetl ho a nebyl jsem součástí toho světa. Mám pocit, že jsem o něco přišel. Doufáme ale, že jsme myšlenkám komiksu, stejně jako postavám a vizuálním prvkům, zůstali věrni.

 

Jak se onen televizní seriál liší od komiksu?

DC:Udělat z něj prequel bylo rozhodnutím Setha, Evana a Sama, a to v podstatě proto, že ten komiks takovou rychlostí postupuje a vy se s těmi bláznivými lidmi a nápady seznámíte velmi rychle. Komiks vymyslel město a místo a zasadil je do reality a světa, který je pro diváky uchopitelný a umožňuje ztotožnit se s lidmi v něm a pochopit je. Je skvělé vědět, odkud Jesse pochází a proč si vybral dělat právě tohle, když měl tak zrůdnou minulost a pohyboval se v prostředí plném nebezpečí a násilí. Myslím, že to jsou věci, které bychom měli znát předtím, než se na bláznivou cestu kolem světa vydáme.

 

Věříte v Boha?

DC:Víru mám, ale nechodím do kostela. Nemám nic proti ničemu a líbí se mi ta myšlenka (ze seriálu Preacher), že mluvit o náboženství je důležité. Nemyslím si ale, že by se seriál přikláněl k tomu či onomu názoru, a to je to, co se mi na něm líbí: je to jen povídání o tom, kde jsme, kdo jsme, co tu děláme. Líbí se mi, že Cassidy a Jesse jsou tak silně v opozici, že nikdy s ničím nesouhlasí, přestože se jim líbí dynamika toho rozhovoru. Rozhovory jsou to nekonečné a neměly by se setkávat s násilím a zlostí. Každý může věřit, čemu chce, a to je podle mě to, co se seriál snaží sdělit.

 

Dominic Cooper as Jesse Custer; single - Preacher _ Season 1, Gallery - Photo Credit: Matthias Clamer/AMC
Dominic Cooper jako Jesse Custer; Preacher _ Season 1, Photo Credit: Matthias Clamer/AMC
Kaskadérské kousky v první sérii, jako např. tu velkou rvačku v baru, jste dělali sami?

DC:Spoustu z nich jsme dělali sami, ale byl za námi opravdu dobrý tým. Tu scénu mám rád, protože představuje příběh a má svůj smysl. Jesse se nechce vrátit ke svému předchozímu životu, ke své minulosti a k tomu, čeho byl schopný, a má z toho radost. Je jako feťák, který konečně dostal dávku a užívá si každý moment. Je to on, jeho pravé já, které potlačuje, a snaží se být jiný.

 

Podílel jste se jak na komiksu od DC (Preacher), tak i od Marvel (Howard Stark ve filmu Captain America: První Avenger) Který z nich máte radši?

DC:Líbí se mi práce obou. Myslím, že obě společnosti jsou mimořádně kreativní. Obě hledají neobvyklé a odlišné příběhy a vždy se snaží hledat pro diváky zajímavé podněty. Myslím, že se jim to daří. Nic podobného jsem nikdy neviděl. Je to takový mix mnoha odlišných myšlenek.

 

Nemáte s ohledem na obrovskou fanouškovskou základnu „Preachera“ strach z toho, že se seriál příliš liší od komiksu?

DC:S tím mám zkušenost z minulosti u filmu Warcraft a Howarda Starka. Je to obrovský tlak, protože lidi mají opravdu jasnou a předem vytvořenou představu o osobě, se kterou vyrůstali a kterou vizualizovali ve svých představách. To vás však nesmí odradit nebo vystrašit. Děláte zákulisní práci a mluvíte co nejvíce s kreativním týmem a osobou, která tu knihu a postavu vytvořila, a pak je to na vás. Musíte dělat to, co je daný den na programu, a rozhodnout o tom, jak by asi osoba, kterou jste vytvořili, danou situaci zvládla. To je vše, co můžete udělat. Jinak by to bylo minové pole a vy byste z těch lidí zpanikařili. Když pak jdete online, setkáte se jen s nekončícím odmítnutím. Všemu tomu je třeba se vyhnout a být pyšný na to, čeho se vám podařilo dosáhnout, a doufat, že ostatním se vaše pojetí bude líbit.

 

Je jižanský akcent Vaší postavy něco, co jste již v hereckém arsenálu měl, nebo jste musel spolupracovat s koučem na dialekt?

DC:Musel jsem mít kouče. Bylo to opravdu důležité.

 

Je těžké se ten akcent naučit?

DC:Je těžké to s ním nepřehnat, a to je ten trik. Je snadné se jemně dostávat do něčí představy o tom, co je jižní akcent, ale takhle to nefunguje, protože potom skončíte tak, že zapojujete mimiku nebo hrajete. Texaský přízvuk není úplně jižanský a není tak vleklý, jak si lidé myslí. Naučil jsem se tedy nějaké techniky a nechal si poradit. Je dobré mít se s kým poradit, protože nechcete, aby to bylo něco, na co musíte při natáčení příliš myslet. Nechcete, aby to se dostalo do popředí vaší představivosti, když se snažíte hrát instinktivně.

PREACH_S1_DOMINIC_COOPER_JP_0029_RT2_Final.jpg

Můžete něco málo říct o práci se Sethem a Evanem? Jak funguje jejich společná práce v křesle režisérů?

DC:Nikdy jsem nic podobného neviděl. Nejdřív jsem měl strach z toho, že od nich budu dostávat protichůdné instrukce a podněty. Skutečností ale je, že se velmi dobře znají již několik let a pracují spolu tak dobře, že se to zkrátka nestalo. Nikdy nedošlo k žádné neshodě. Pak je tu Sam Catlin [showrunner], který na všechno dohlížel a byl velmi konkrétní co do kreativity a toho, co chce. Skvělé bylo, že všichni ten kus znali a věděli přesně, co chtějí vytvořit. Bylo důležité to tak mít už na začátku, předtím, než začneme hrát. Znali jsme styl toho seriálu a charakter našich postav. Práce s nimi se mi velmi líbila.

 

Mohl byste se podělit o nějaký pro vás nezapomenutelný moment z natáčení?

DC:Takové okamžiky se děly každý den. Jakmile se se všemi tvůrci seriálu setkáte, zjistíte, že vytváříte zvláštní, brilantní dynamiku. Všichni jsme tak trochu na hraně šílenství [smích], což může být katastrofa, ale dobrá, perfektní katastrofa. Každý den se dělo něco, co nás pobavilo. Každý díl jsme natáčeli sedm dní, a ty byly naplněny vším možným. V jednom okamžiku se perete v baru a ve druhém vedete klidnou, ponurou konverzaci okolo stolu.

 

Co pro vás bylo při natáčení seriálu největší výzvou?

DC:Jesse je obklopen mlčenlivostí – mlčenlivostí a temnotou. Bál jsem se, že jeho postava bude pro diváky nudná, protože ostatní postavy jsou mnohem vášnivější. Myslím, že výzvou bylo věřit, že niterný život Jesseho a jeho minulost budou stačit k tomu, aby upoutaly něčí pozornost. Úplným opakem byla postava Howarda Starka, který se vždy zjeví jako šílenec a neustále pospíchá, aby se někam dostal, něco vymyslel nebo byl kreativní.

Premiérové díly seriálu Preacher můžete sledovat od 30. 5. 2016 každé pondělí na stanici AMC. České titulky najdete rovněž v pondělí zde na našem webu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz