Stálice ve světě francouzské komedie Quentin Dupieux okouzlil na festivalu v Benátkách svým novým filmem Mandibules. Režisér, který má úspěšnou kariéru i v hudebním průmyslu, kde vystupuje pod přezdívkou Mr. Oizo, se v rozhovoru rozpovídal o produkci filmu i jeho následujícím projektu. 

Snímek Mandibules si odbyl svou premiéru na festivalu La Biennale di Venezia, který se koná od 2. do 12. září. Vypráví příběh dvou mladíků žijících na volné noze, kteří v kufru ukradeného vozu objeví obrovskou mouchu. Napadne je vytrénovat ji, udělat z ní živý dron a vydělat hodně peněz. Ve vtipné francouzské komedii režiséra Quentina Dupieux se objevili Adèle Exarchopoulos, Anaïs Demoustie, Grégoire Ludig, David Marsais nebo Roméo Elvis.

Váš nový film „Mandibules“ je přirovnáván ke komedii bratří Coenů „Big Lebowski“.

Vlastně jsem měl ale v hlavně jiný filmu od Joela a Ethan Coenů – Tahle země není pro starý. Jenom kvůli atmosféře filmu a faktu, že v něm nebyla použita žádná hudba. To pro mě bylo hodně zajímavé pojetí. Takový typ „suché“ komedie bez jakékoliv hudby se mi líbil, ale nesnažil jsem se udělat to samé. Tohle byl ale jediný film, o kterém jsem přemýšlel, když jsem psal Mandibules. Byla to pro mě inspirace. Chtěl jsem prostě udělat filmu bez hudby a chtěl jsem dosáhnout podobné atmosféry.

FOTO: La Biennale

Obří moucha, kterou hlavní postavy objeví v kufru auta, vypadá podobně jako příšery ze starých filmů. Jaké podoby jste chtěl dosáhnout?

Přesně tak. Chtěl jsem, aby to působilo přirozeně, protože na takových filmech z padesátých let jsem vyrostl. I v osmdesátých letech to tak bylo, protože CGI ještě nebylo tak populární. Hlavně jsem chtěl, aby herci byli s mouchou spojeni. Nedávalo mi smysl natáčet pomocí greenscreen a následně mouchu dodělávat v počítači. Tak jsme to udělali postaru, je to loutka. Jediné, co jsme pomocí CGI doladili, byly nohy.

Proč zrovna moucha?

Každý se mně na to ptá. Když jsem natočil film Guma (pohozená pneumatika oživne a objeví své schopnosti ničit a zabíjet, pozn. redakce), každý se mě ptal, proč zrovna pneumatika. Nemůžu říct proč, protože pro to nemám žádný důvod. Někteří by se nad tím pozastavili a začali o tom přemýšlet. „Je moucha dobrý nápad?“ Pak by to změnili třeba na komára. Já takový nejsem, věřím svému prvnímu nápadu. Mám jich hodně, ale když mi jeden utkví, vím, že je na něm něco zajímavého.

Hlavní dvě postavy, které ztvárnili Grégoire Ludig a David Marsais, působí hodně dětinsky.

Ano, to byla vlastně jediná věc, kterou jsem do scénáře nenapsal, ale rozhodli jsme o tom až při natáčení. Samozřejmě ve scénáři byly jejich činy, které úplně neodráží jejích reálný věk. Samotné rozhodnutí o tom, že opravdu budou trošku zaostalí, však přišlo až na place.

David Marsais a Grégoire Ludig, FOTO: La Biennale

Pozdrav „toro“, který se ve filmu několikrát objevil, si podmanil festival. Každý se teď tak zdraví. Jak to vzniklo?

Pochází to od mé pětileté dcery. Takhle jsme se ze srandy zdravili. Jí to hodně bavilo a jak vidíte, tak mám vztah k dětskému chování, proto jsem věděl, že to musím přidat do filmu.

Vaše filmy, stejně jako Jelenice, který měl loni premiéru v Cannes, pokaždé oživí filmové festivaly, které jsou plné dramat o vážných tématech. Stal se film moc vážným?

To nevím, nesoudím to. Lidé se vyjadřují jak chtějí, každý na to má právo. Opravdu nevím. Já jsem šťastný, že můžu takové filmy představovat na festivalech. Mé filmy jsou vtipné, ale stále vhodné na festival, což vlastně nevím, co znamená. Ale je to skvělé, protože někteří dělají totéž, ale na festivalech se jejich práce neobjevuje. Jsem považován jako „auteur„, což znamená, že filmy píšu i režíruji. Mám svůj hlas. To mou práci spojuje dohromady.

Tohle je první film pro Roméo Elvise, známého belgického rappera a bratra zpěvačky Angèle. Jak došlo k vaší spolupráci a jaké to bylo pracovat s ním, když jste také hudebník?

Hodně se na to těšil, je zvyklí hrát před velkým publikem, ale tohle byla jeho první filmová zkušenost. Byl jako dítě, které objevuje novou hračku. Ale bylo to snadné pro nás oba, má to v sobě. Má jiskru, má talent. Jako režisér si myslím, že by z něho mohl být opravdu dobrý herec.

Mám spoustu přátel a kontaktů mezi hudebníky. Byl to nápad od producenta, ale ani jsem o tom nepřemýšlel, hned jsem souhlasil. Je jedno, zda jste herec, nebo muzikant, všichni jsou prostě umělci. Jako Marilyn Manson například. Já dělám hudbu, ale nejsem jako oni. Oni se ihned dostanou do role a předvádí neskutečnou show. Já jenom mačkám tlačítka.

Režisér a herci dělají pozdrav „toro“ na červeném koberci při premiéře filmu, FOTO: ASAC, Giorgio Zucchiatti

Vaše filmy jsou hodně specifické a rozhodně nejsou pro každého. Dalo by se ale říct, že Mandibules je dobrým startem do Vaší tvorby. Dnes ráno na promítání se to potvrdilo. Diváci se v průběhu filmu nejen smáli, ale také několikrát tleskali.

[Francouzsky na herce Davida Marsais] Prý to je můj nejdostupnější film. Na ranním promítaní se lidé smáli.

Takže nikdo neodešel? [smích]

Třešničkou na dortu pak byla postava Adèle Exarchopoulos, která ve filmu trpí poruchou a místo mluvení křičí. Jak Vás to napadlo?

Když jsem vybudoval dvě hlavní postavy kluků, Adèle říkala, že to nestačí. Napadlo nás najít něco, co je ještě bláznivější než oni dva, aby vypadali normálněji.

Je pro Vás jednoduché získat financování pro Vaše projekty vzhledem k tomu, jak zvláštní jsou?

Ano. Musím říct, že s tím nemám problém. Teď dělám jeden film ročně a je to hlavně o psaní scénářů a nalezení správných herců. Nejsou nejlevnější, ale dá se to. Mandibules jsme točili šest týdnů a příští týden začínáme točit nový projekt, tentokrát to potrvá sedm týdnů. Radši budu točit hodně malých filmů, než pracovat pět let na jednom scénáři s obrovským rozpočtem. Někteří to dělají perfektně, ale není to pro mě.

Zmínil jste Váš další projekt. Co nám k němu můžete prozradit?

Začínáme natáčet v pondělí 7. září. Je těžké o tom mluvit, když ještě nemáme nic natočeno. Bude to ale naprosto odlišné. A už začínáme přemýšlet o tom, že natočíme pokračování k Mandibules.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz