Jelikož se kvapem blíží premiéra druhé řady seriálu Živí mrtví: „Počátek konce“, uveřejnila AMC exkluzivní rozhovor s výkonným producentem a showrunnerem seriálu, Davem Ericksonem.  Při rozhovoru o dramatickém vývoji seriálu a některých na oceánu točených scénách nové řady Erickson prozrazuje zážitky z natáčení v Mexiku. Druhá řada seriálu Živí mrtví: Počátek konce bude mít premiéru exkluzivně na AMC Global ve více než 125 zemích v pondělí 11.  dubna – zároveň s premiérou na AMC U.S. – případně s opakováním později v tentýž večer v hlavním čase.

Hlavními hvězdami seriálu Živí mrtví: Počátek konce, jehož výkonnými producenty jsou showrunner Dave Erickson, Robert Kirkman, Gale Anne Hurd, Greg Nicotero a David Alpert, jsou Kim Dickensová v roli Madison, Cliff Curtis v roli Travise, Frank Dillane v roli Nicka, Alycia Debnam-Careyová v roli Alicie, Ruben Blades v roli Daniela, Mercedes Masonová v roli Ofelie, Lorenzo James Henrie v roli Chrise a Colman Domingo v roli Stranda.

- Fear of the Walking Dead_Season 2, Episode 01 - Photo Credit: Richard Foreman/AMC
– Fear of the Walking Dead_Season 2, Episode 01 – Photo Credit: Richard Foreman/AMC

Druhá řada seriálu od AMC Studios se v současné době natáčí v Mexiku ve studiu Baja Studios, kde se v posledních letech natáčelo několik vynikajících filmů natáčených u oceánu.  Seriál Živí mrtví: Počátek konce bude vysílat svou druhou řadu o 15 dílech nadvakrát s tím, že prvních sedm dílů se začne vysílat v dubnu a zbývajících osm dílů později v průběhu roku 2016.  První řada, která dosáhla na celém světě rekordní sledovanosti, včetně nejvíce oceňované první řady ze všech seriálů v historii americké kabelové televize, skončila v okamžiku, kdy si Madison, Travis a jejich širší rodina našla dočasný úkryt na oploceném pozemku Stranda s výhledem na Tichý oceán. Ve chvíli, kdy občanské nepokoje nabývají na intenzitě a nemrtví dobývají Los Angeles, připravuje Strand útěk na svou velkou jachtu „Abigail“ zakotvenou na širém moři. 

V následujícím exkluzivním rozhovoru Dave Erickson poprvé prozrazuje některé vzrušující detaily o nové řadě.

Otázka: Jak se Živí mrtví: Počátek konce liší od Živých mrtvých a nakolik snadno se dát Počátek konce pochopit, když jste nikdy neviděli Živé mrtvé? 

Dave Erickson:   Určitě je to snadné a na to, abyste pochopili Počátek konce, nemusíte o Živých mrtvých vědět vůbec nic.  Povídali jsme si s hodně lidmi – s herci, producenty a i s několika diváky – a všichni se shodli, že způsob, jakým vyprávíme příběh, znamená, že nemusíte předem nic vědět o komiksu ani o jiných seriálech.  Sestavili jsme ho ale tak, že pokud jste fanoušek původních románů v grafické podobě a sledujete „Živé mrtvé“, okamžitě poznáte mytologické prvky a pochopíte, jak jsou příběhy vrstvené.  Oceníte ale i odlišný přístup oproti „Živým mrtvým“; jiný pohled tohoto seriálu.

U první řady jsme celkem hodně diskutovali o myšlence, že tímto příběhem pokrýváme dobu, kdy je Rick Grimes v kómatu na samotném počátku „Živých mrtvých“.  Diváci tak dostávají časové okno s tím, o co přišel.  Když se ale podíváte na sled dílů první řady „Počátku konce“, neplatí to v případě závěru posledního obrazu ve finále, odkud dostáváte prostřih na Georgii právě v okamžiku, kdy se Rick budí.  Když se podíváte na načasování, ve skutečnosti jsme od tohoto okamžiku o několik týdnů vedle.  Takže zajímavé je, jak jsme první řadu postavili a s tím, jak směřujeme do druhé řady, je naše rodina relativně izolovaná.  V prvních několika dílech jsme se dostali od okamžiku, kdy si uvědomili, že se všechno rozpadá a že se svět mění, až po příchod Národní gardy a okamžik, kdy uvázli v internačním táboře.  Věřili, že se věci ve světe tam venku dávají zase do kupy.  Takže až do finále netušili, jak se všechno rozpadá zcela radikálním způsobem.

A to je právě to skvělé před nástupem druhé řady:  Bublina praskla!  Museli uprchnout z místa, o kterém se původě domnívali, že jim skýtá bezpečí pod ochranou vojáků, a ocitli se na pobřeží vprostřed zoufalství a katastrof.  Naše smíšená rodina si tedy nyní musí přesně uvědomit, jak je situace kolem nich ve skutečností zlá.  Jak daleko se to rozšířilo?  Je to něco, co postihlo celou zem?  Celý svět? Staví je to do opravdu zajímavé pozice, kdy se v průběhu seriálové řady naučí spoustu nového jeden o druhém a svých povahách, je zajímavé, co se přichystají udělat v situaci, kdy se věci kolem nich mění ze špatných v ještě horší – ale jak daleko zajdou, aby přichystané věci skutečně zrealizovali?

Otázka: Každá rodina v první řadě utrpěla nějakou zdrcující ztrátu.  Sjednotí je to v druhé řadě a pomůže jim to získat představu jak přežít? 

Dave Erickson: No, to je zajímavé, jedna z věcí, která byla pro Roberta Kirkmana důležitá, když jsme začali příběh rozvíjet, bylo téma násilí, a jak k němu každá jednotlivá postava přistoupí.  A to neznamená pouze „smrt“ nakažených, ale jak by každá z postav reagovala, pokud by se musela zbavit některého z nakažených?

Na konci první řady prožili útok skupiny zombie a většina z nich (kromě Travise, Chrise a Alycie) musela bojovat s nějakým nakaženým a zabít ho.  Takže je otázkou, jaké bude mít takové násilí dopad a jak se to projeví na morálce každého jednotlivce – jak se naučí všechno zpracovat s příchodem druhé řady?

Stali se také svědkem něčeho, co by se dalo přirovnat k pádu Los Angeles.  Scény, kdy projíždí opuštěným, zpustlým a mrtvým LA, znamená, že za sebou nechávají svůj domov.  Přišli o svůj domov, o své přátele, své sousedy a je to katastrofa.  Myslím, že nejprve jsou všichni celkem dost uzavření a v šoku a pak je to více o kontaktech, které si vytvoří a samozřejmě jejich vztahu k násilí.

Teď ve druhé řadě skončili na Strandově lodi „Abigail“ a myslím, že si už během prvních pár epizod všichni rychle uvědomíme, že nejsou sami, kdo měl takový skvělý nápad.  Nejsou sami, kdo se rozhodl stát se uprchlíkem z Los Angeles a vydat se k vodě.  Z toho vzniknou další konflikty.  A bude to mít dva aspekty: co udělají, když se potkají s nakaženými, a co udělají, když se potkají s ostatními přeživšími?  Jak se k nim budou chovat a co je nebezpečnější?

Otázka: Strand na konci první řady řekl: „Jediný způsob jak přežit v šíleném světe, je přijmout to šílenství.”  Takže, jak se to vlastně v druhé řadě projeví? 

Dave Erickson: Myslím, že velkým téma druhé řady Počátku konce je otázka, která nastává, když jsme zjistili, že svět je doopravdy pryč, že už není cesty zpět, jaký typ člověka se z každé jednotlivé postavy stane?  Dokáže se tomu postavit?  Nechají se semlít a pohltit apokalypsou nebo změní svou základní podstatu?  Dokážou proti tomu skutečně dál bojovat a přitom se dál snažit udržet si svou lidskost?

Toto téma jsme načali už v první řadě, zejména u Travise, a myslím, že v druhé řadě uvidíme, jak to bude pokračovat.  Jedna z věcí, které jak Liza, tak i Madison řekly o Travisovi, byla, že pokud by musel některou z nich zabít, zlomilo by ho to.  Myslím, že jednou ze zajímavých otázek této řady bude, zda z něj tento čin udělal skutečně zlomeného muže nebo zda se dokáže dát dohromady, a to nejen sám pro sebe ale zejména pro Chrise, který právě přišel o mámu? Je to křehké, ale násilné znovuzrození pro každou z postav, která přechází do druhé řady, a věřím, že spatříte známky „šílenství“ u celé řady postav – Nicka, Travise, Daniela.

Otázka: Když už mluvíme o Danielovi Salazarovi (hraje ho Ruben Blades), v první řadě se objevily náznaky svědčící o jeho velice temné minulosti.  Vyjde ještě něco najevo v druhé řadě a jak to ovlivní vztah s jeho dcerou Ofélií (kterou hraje Mercedes Masonová)? 

Dave Erickson: V první řadě jsme zjistili, že Daniel rozhodně není pouhý holič.  Pravda je, že se dopustil zvěrstev; ve své minulosti spáchal opravdu násilné skutky.  Jeho žena Griselda to věděla.  Nemusela znát podrobnosti, ale věděla to.  Chtěla mu ale pomoci a dokonce mu nabídnout rozhřešení, ale teď je pryč.  Jeho dcera Ofélie se ale právě nyní dozvěděla o této stránce jeho povahy a odsuzuje ho za to.  Ofélie strávila většinu svého života ochranou rodičů, kteří byli přistěhovalci, cítila, že jsou tak trochu pozadu; že jsou ze „starého světa“ a zoufale se snaží přizpůsobit se životu v USA.

Doopravdy věnovala spoustu energie a času, aby se o ně postarala, a teď si uvědomila, že byli daleko schopnější, než si myslela. Uvědomila si také, že vlastně nemá ani potuchy, kdo jsou vlastně její rodiče a kdo je její otec teď.  Snaží se nyní pochopit, kdo její otec je, zatímco on se snaží u ní najít určitou spásu a odpuštění.  Dívá se na svého otce a dívá se na to, co se stalo její matce, a chápe to ve skutečnosti tak, že hříchy jejího otce potrestaly její mámu.  Po emocionální stránce se toho bude u této rodiny v druhé řadě dít opravdu hodně.

- Fear of the Walking Dead_Season 2, Episode 01 - Photo Credit: Richard Foreman/AMC
– Fear of the Walking Dead_Season 2, Episode 01 – Photo Credit: Richard Foreman/AMC

Otázka: Nick (hraný Frankem Dillaneem) se ve finále první řady přiznal, že žije ve své vlastní apokalypse jako drogově závislý a že ho teď jiní lidé začínají dohánět.  Nakolik důležité je to pro vývoj jeho postavy v druhé řadě? 

Dave Erickson: Je to opravdu podstatná část jeho vývoje. Na konci minulé řady měl Nick v podstatě světlý moment. Pochopil, že se svět rozpadá a že on sám je poprvé čistý.  Už nebude schopný znovu zabodovat.  Takže si uvědomí, že je někým, kdo měl ve svém minulém životě minimálně několikrát umřít a nyní si musí položit otázku, jak a proč přežil. Myslím, že má určitý smysl pro bázeň a fascinaci.  Vlastně je tím, co se teď kolem něj děje, skutečně zaujat.  Fascinují ho mrtví a myšlenka, že dostal v tomto novém světě druhou šanci.  A jelikož je víc zvyklý na život na hraně, cítí se v novém světě víc v pohodě.  Takže je to pro něj příležitost dívat se na apokalypsu z perspektivy, kterou jinde nevidíme. Má jinou zkušenost se stresem z přežití a nyní má úplně jiný pohled na věc.

Otázka: Nakažení v Počátku konci jsou v daleko méně „shnilém“ stavu než zombíci v „Živých mrtvých“.  Jaký vliv to má na způsob, jakým na ně postavy reagují? 

Dave Erickson: No v druhé řadě už jsme trochu dál, takže i oni už jsou o něco shnilejší a daleko víc nám atrofovali.  A jsou tu i další faktory a prvky.  Jsme ve slané vodě a pod žhavým sluncem.  Takže uvidíte, jak se postupně svým zjevem mění, ale v zásadě byli nakaženi celkem nedávno, takže je velice těžké je zabít.  Emocionálně si to s sebou nese svou daň.  Ve skutečnosti mrtvé zlidšťujeme a chceme se dál snažit ukázat váhu a tlak, který je vkládán na bedra našich postav, když se těchto „lidí“ zbavují.

Některé naše postavy pořád ještě chtějí přiznat nakaženým určitou dávku zbylé lidskosti a možná i určitou inteligenci a rozum.  Na konci první řady jsme tu měli první útok zombie a v této řadě určitě uvidíme nakažených daleko více.  Ale stále se chceme držet myšlenky, kterou měl Robert – nikdy jsme nechtěli, aby se mrtví stali jen „potravou pro děla“.  Věřím, že právě to dodává příběhu skutečnou perspektivu, kterou chceme prozkoumat.  Takže i když vypadají hůř, chceme se držet jejich lidských vlastností.

Otázka: Proč je tak důležité, aby se nakažení nestali pouhou „potravou pro děla“?

Dave Erickson:   Na celém tomto žánru je ve skutečnosti zajímavé právě to, že si můžete do nemrtvých projektovat lidské úzkosti, veškeré fóbie a strachy. Pointou zombie žánru spočívá v tom, že vám dovolí zabít své strachy a obavy. Fakt věřím, že v tom je určitou katarze: umožní vám to vzít vše, co nenávidíte, a vše, co vám nedá v noci spát a pak to naprosto trvale zničit. Myslím si také, že se chceme vyhnout situaci, kdy tu budeme mít řadu za řadou nakažených a ty pak budeme kosit jednoho za druhým a postav se to ani nijak nedotkne. V zásadě platí, že po emocionální stránce se tu musí něco dít.  Kdykoli dojde k nějakému kontaktu s mrtvým, chceme se ujistit, že to poslouží svému účelu nebo to rozvíjí téma pro dotčenou postavu a posouvá to vyprávění příběhu dál.  Násilí by mělo postavy, které se ho dopouští, ranit stejně jako nakažené, které tím zabíjí.

Otázka: Jaké to bylo natáčet v Mexiku? 

Dave Erickson: No, při natáčení v Baja jsme měli tým, který zčásti tvořili lidé, kteří s námi dorazili z USA a zčásti technici a umělci, kteří přijeli z Mexico City, a také hodně lidí, kteří pracují přímo na místě v Baja.  Bylo to obří úsilí, a pokud si vzpomínám, pro televizi se nikdy před tím nic takového nedělalo.  Byla to pro všechny z nás nová půda, pro scénáristy, pro režiséry, pro všechny producenty a pro celou síť.  Mám z toho pocit, že se to opravdu vyplatilo, a věřím, že dáme divákům něco, co ještě neměli.

Počátek konce je skutečně různorodý seriál a to je pro nás opravdu to důležité.  Když jsme natáčeli v Los Angeles, probíhalo to ve východním LA, prozkoumávali jsme čtvrti, které se v TV ani ve filmech moc často neobjevují. Práce v Mexiku se tohoto tématu dál držela.  Bylo skvělé spolupracovat s mexickými režiséry, scénáristy a všemi uměleckými profesemi a také Bernardo Trujillo, náš hlavní architekt, bydlí v Mexico City a svou energií a jedinečnou, neocenitelnou perspektivou je opravdu podivuhodný. Myslím, že různorodost je prvek, který je v tomto seriálu hluboce zakořeněn. Máme neuvěřitelně různorodé herce a komparsisty a myslím, že tím jsme opravdu jiní a máme tak úplně jinou perspektivu.  Celý seriál to skutečně obohacuje.

Otázka: Chtěl byste s fanoušky ještě o něco podělit, pokud jde o příští řadu? 

Dave Erickson: Myslím, že nejzajímavější otázka je tato: Všichni víme, že se ocitneme na lodi, jelikož na konci první řady jsme to viděli, ale … kam postavy pojedou?

Myslím, že si rychle uvědomíme, že oceán není o nic bezpečnější než zem a že na vodě hrozí úplně jiná protivenství a nebezpečí.  Postavy to nutí zamířit na nějaké místo.  Ale kde to bude? Na sever do Vancouveru nebo na jih do Cabo?  Je to loď, která má opravdu neuvěřitelné rozměry a plnou nádrž nafty, takže by se mohli úplně snadno dostat přes Tichý oceán 3 000 mil daleko nebo i víc a dorazit třeba až na Havaj. Nakonec bychom mohli skončit se zombíky v ráji! [Smích]. A to je fascinující otázka pro prvních pár dílů nové řady: jaký přístav si postavy najdou a až se tam dostanou, bude tam bezpečno nebo ne?

Letos se dočkáme i novinky, show Talking Dead – „Hovory s mrtvými“, což je živá show s komentáři, ve které jako host vystoupí Chris Hardwick, se objeví u každého dílu Počátku konce a poprvé se bude vysílat exkluzivně na většině trhů AMC Global během celé druhé řady. Hardwick přivítá herce, producenty a celebrity, s nimiž si bude povídat o posledním dílu Počátku konce, a představí některé postřehy a rozhovory ze zákulisí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz