Komedie S tebou mě baví svět od režisérky Marie Poledňákové, která měla premiéru v lednu 1983, je nepochybně jedním z nejpopulárnějších tuzemských filmů všech dob. Příběh tří kamarádů, kteří musí na svou pánskou jízdu vzít také partu dětí, je dnes diváckou klasikou. Malého Matýska si zahrál tehdy roční Lukáš Pelánek. Jak se k roli dostal, jaký byl jeho honorář, chtěl by se ještě vrátit k herectví a jak se dnes má? 

Lukáši, jako malý jste si zahrál v komedii století S tebou mě baví svět. Jak jste se k roli dostal?

Byl mi tehdy rok, když se film začal točit. K filmu jsem se dostal obrovskou náhodou, když kolegyně mojí mámě přinesla inzerát v novinách, ve kterém hledali miminko k natáčení filmu (nejlépe dvojčata, pro případ, že by jedno z nich onemocnělo).

Měli s Vámi Vaši rodiče herecké plány? Nebo se jednalo o ojedinělý nápad?

Jak říká máma, žádné herecké plány se mnou ani omylem neměla, opravdu se jednalo o ojedinělou náhodu. Budu psát jen o mámě, otce neznám… Pamatuji si, že někdy v šesti letech chtěla Česká televize točit nějakou pohádku a hledali stejně starého kluka. A tak oslovili maminku, která se mě tehdy zeptala, zda chci. Odpověď zněla i ode mne: „Ani náhodou.“ Tou dobou jsem se již velice styděl.

Jaký byl za Vaši roli honorář, pravděpodobně by to dnes byla úsměvná částka?

Úsměvná částka to asi byla i tehdy. Něco nad sto korun za natáčecí den plus menší prémie. Film se točil tři týdny, tudíž přibližně se jednalo o jeden tehdejší plat. Já vždy říkal, že si máma za to koupila Trabanta, ta mě ale vždy opravila, že to tak opravdu nebylo. Každopádně, jako malý jsem všem říkal, že jsem to odehrál za „tráboše“.

Kdy jste se vlastně dozvěděl, že malý Matýsek v televizi jste vy?

Kdy jsem se dozvěděl, že jsem Mates, úplně přesně nevím, ale začal jsem si to uvědomovat někdy na prvním stupni ZŠ, protože se to dozvídali spolužáci a začaly vtípky, narážky a první hlášky typu Mates se posr*l. V té době asi i vznikla má přezdívka, nečekaně Mates. Dodnes mi tak říká dost lidí, někteří ani neznají mé pravé jméno.

Vyprávěli Vám rodiče nějaké zajímavé historky z natáčení, které souvisely přímo s Vámi?

Máma mi toho vyprávěla mnoho a nejen ona. Na srazech s herci i staršími dětmi jsem se dozvěděl spoustu zajímavého. Dokážete si představit onu trojici herců, kteří jsou na horách s dětmi. Řekl bych, že si to užívali jako dovolenou a k tomu je občas někdo točil.

Takže se s některými hereckými kolegy ze S tebou mě baví svět stále vídáte?

Srazů pár bylo. Většinou šlo o redakci různých novin či časopisů, nebo některé pořady v TV, jako například A, Nedělní ráno nebo předávání cen za film S tebou mě baví svět. Například nedávno, ale už je to vlastně taky pár let, jsem já, Bertík (Marek Dvořák) a Míša (Václav Korda), dělali porotu v dětské pěvecké soutěži. Bylo to v Domaníně, kde je napadlo se nás zeptat a jelikož je Bertík pro každou srandu, v podstatě hned bylo jasno a byl to moc fajn zážitek a poznali jsme úžasné lidi a místo. Jinak s Bertíkem se občas potkáme na fotbale, protože oba fandíme jednomu nejmenovanému zelenobílému klubu z Vršovic.

Uvažoval jste během dospívání nebo i dnes, že byste si herectví znovu zkusil?

O herectví jsem opravdu nikdy neuvažoval, i když se dá říct, že mezi přáteli tak trochu hercem jsem. Jen nejsem kamarád s kamerou. Párkrát jsem byl v nějakém televizním pořadu a jakmile se zapnula kamera, byl jsem okamžitě „dřevěný“. Takže ne, žádné herectví. Mám kamaráda, který hodně dabuje, což bylo jediné, co mě okolo filmu trošku zaujalo a možná mě i bavilo.

Jak Vám role Matýska ovlivnila život? Slýcháváte stále nějaké pochvaly nebo narážky? 

Nevím, zda mi ta role ovlivnila život do takové míry, že bych teď třeba byl někde jinde. To si nemyslím. Jen asi díky tomu, že jsem hrál Matese, znám více lidí, nebo spíše více lidí zná mě. Vždy, když to někde vyšlo najevo, okamžitě padala hláška za hláškou a každý si hned na Matýska vzpomněl. Lukáše Pelánka, kterého by někde potkali, by si asi jen tak nezapamatovali. Takhle to bylo pořád. „Hele, já jsem se setkal s Matýskem“, nebo „tamten kluk vzadu, ten brejlatej, ten hrál Matýska“. Málokdo tomu věřil, ale nakonec byl davem přesvědčen. Bývalo mi trapně, ale teď už to moc neřeším. Asi nejhorší bylo, když mě prozradili kamarádi někde na diskotéce a DJ do mikrofonu zvolal, že tu máme Matýska a pustil tam Sladké mámení. Což se nestalo jen jednou. Rozdal jsem i pár podpisů, což mi teď připomíná, že jeden dlužím klukovi, co si o něj slušně napsal.

Jak se dnes vlastně máte, co děláte?

Na otázku jak se mám, zásadně odpovídám, že skvěle, protože nic jiného nepřiznám. Jinak ti, co čtou o S tebou mě baví svět, ví, že pracuji na poště. Takže ano, stále ještě pracuji na poště. Jinak mám hodně volného času, proto dost sportuji, ale zároveň mám čas na ty méně zdravé věci, jako je pivečko s přáteli, kterých je mnoho a to zabere taky dost času.

Chcete něco vzkázat čtenářům?

Nevím, co bych mohl, nebo měl vzkázat. Já mám velice rád, když se lidé usmívají, smějí, baví se. Když se podíváte na člověka, který se směje a posléze mračí, jsou to dva rozdílní lidé. Takže se usmívejte… Pokud k tomu někdy dopomohl i film S tebou mě baví svět, tak je to jen dobře. I když já si myslím, že už to lidi ani nemůže po té době bavit…

Lukáši, lidi to opravdu stále baví… Děkujeme za rozhovor.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR