Sacha Baron Cohen se na začátku milénia proslavil nejprve jako kontroverzní Ali G, v roce 2006 jej však celý svět poznal jako reportéra Borata z filmu Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu. Herec je známý silným prožíváním svých charakterů, které byly často označovány jako skutečné postavy. V civilu je však úplně jiný, než Borat, Brüno nebo Ali G. Tento svérázný umělec právě slaví 49. narozeniny.

Britský herec, komik, scenárista, režisér a producent Sacha Baron Cohen se narodil 13. října 1971 v Londýně. Jeho otec byl Angličan s východoevropskými židovskými kořeny a jeho matka se narodila v Izraeli německým židovským rodičům. On sám však židovskou víru nevyznává. Vystudoval soukromou střední školu a pokračoval studiem historie na Christ’s College v Cambridge.

Sacha Baron Cohen se o herectví zajímal již od mládí, jako teenager vystupoval v amatérských divadlech. Na univerzitě se připojil k amatérskému dramatickému klubu a zahrál si například v představeních Cyrano z Bergeracu a Šumař na střeše.

Po dokončení vysokoškolských studií krátce pracoval jako model, v roce 1995 se však dostal do televize. Channel 4 vyhlásil výběrové řízení na nové moderátory a Sacha Baron Cohen poslal video, na kterém vystupoval jako albánský televizní reportér (první verze Borata). Lidé z televize byli jeho výkonem nadšeni a nabídli mu práci.

V roce 1998 se objevil v The 11 O’Clock Show, kde představil postavu Aliho G., díky které si získal masivní popularitu. Ta vyústila seriálem Da Ali G Show (2000-2004) a celovečerním filmem Ali G Indahouse (2002), kde si zahrál nejen Aliho G., ale také jeho další postavy Borata a Brüna.

Embed from Getty Images

V roce 2006 natočil film Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, za který obdržel Zlatý glóbus a byl nominován na Oscara za scénář. Fiktivní dokument, v němž cestuje v roli kazašského reportéra Borata po USA, vyvolal celosvětově velké kontroverze. K jeho dalším filmovým počinům patří vedlejší role ve filmech Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007) a Hugo a jeho velký objev (2011) a hlavní role ve filmech Brüno (2009), Diktátor (2012) a Grimsby ( 2016). Aktuálně vychází snímek Chicagský tribunál, kde ztvární jednu z hlavních rolí.

Embed from Getty Images

Na rozdíl od jeho bláznivých postav, je Sacha Baron Cohen pravý gentleman z Cambridge, velmi kultivovaný, vzdělaný a slušný muž. Ještě než začal s herectvím, uvažoval o pokračování v doktorském studiu na univerzitě. V roce 2007 se v žebříčku magazínu EW umístil na 34. místě nejchytřejších lidí v Hollywoodu. V rodině má i další známé a velmi nadané osobnosti. Bratr Errani Boaz Baron Cohen je britský skladatel, producent, hudebník a multiinstrumentalista, který složil hudbu k mnoha filmům. Jeho bratranec Simon Baron Cohen je profesorem vývojové psychopatologie na univerzitě v Cambridge, kde je i ředitelem tamního Autism Research Centre a je uznávaným expertem na autismus.

Sacha Baron Cohen je velkým fanouškem wrestlingu, velmi dobře se zná i s legendárním zápasníkem a hercem Jonem Cenou. V roce 2010 se oženil s herečkou Islou Fisher (Velký Gatsby, Holky na tahu, Báječný svět shopaholiků), se kterou má 2 děti.

Embed from Getty Images

Když byl před rokem novináři tázán, zda ještě někdy ztvární některou z jeho nejslavnějších postav, prohlásil, že doba Borata nebo Brüna je dávno pryč. Avšak situace se mění a 23. října vyjde pokračování Borata s názvem Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan. Uvidíme, zda čerstvý devětačtyřicátník naváže na úspěch z roku 2006, podle reakcí diváků na trailer se však dá očekávat, že Borat bude opět po letech fenomén.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR