Před dvaceti pěti lety měl premiéru Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U příležitosti tohoto výročí se nedávno znovu vrátil do kin a v posledních dnech také na televizní obrazovky, aby uctil památku Oskara Schindlera. 

Schindlerův seznam je hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře naší civilizace –holocaustu. Příběh podle skutečných událostí líčí osudy poněkud bezskrupulózního byznysmena Oskara Schindlera, který nejprve na válce velmi zbohatl, aby na jejím sklonku obětoval veškeré své jmění pro záchranu 1100 lidských životů.

Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje neúspěšný obchodník Oskar Schindler, člen nacistické strany, velký svůdník a muž, který cítí, že by na válečném utrpení mohl hodně vydělat. Levná pracovní síla v židovském ghettu zajišťuje jeho továrně na smaltované nádobí obrovské zisky. Jenže Třetí říše má s jeho zaměstnanci úplně jiné úmysly, v dobytčácích je chce poslat na věčnost, do Osvětimi. Sám Schindler možná netušil, kdy v těchto nelidských opatřeních přestal vnímat ohrožení svého podnikání, a kdy začal o „své“ židy bojovat kvůli vlastnímu svědomí.

Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a držitel sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii.

Steven Spielberg při režírování Schindlerova seznamu, FOTO: Cinemart

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v německé rodině, byl československým občanem, avšak před válkou začal pracovat pro německou rozvědku Abwehr. V červenci 1938 byl odhalen a zatčen, ale po přijetí přijata Mnichovské dohody byl propuštěn. Po okupaci Československa vstoupil do NSDAP. Odešel do Polska, kde v roce 1939 získal továrnu na výrobu smaltovaného zboží v polském Krakově. Jeho napojení na Abwehr mu pomohlo chránit jeho židovské pracovníky před deportací a smrtí v nacistických koncentračních táborech. Schindler musel postupem času dávat nacistickým úředníkům stále větší úplatky a luxusní dary, které lze získat pouze na černém trhu, aby udržel své dělníky v bezpečí.

-reklama-