Kvůli komunistickému režimu, který pronásledoval a zesměšňoval příslušníky českých šlechtických rodů, se názor většiny národa vůči nim mění k lepšímu až v poslední době. Přispěl k tomu i vynikající dokumentární cyklus České televize „Modrá krev“ režisérky Aleny Činčerové a v neposlední řadě i mezinárodně úspěšný seriál The Crown (Koruna). Díky společnosti Netflix u nás byly uvedeny už všechny dosavadní natočené řady a podobně jako ve světě zaujal miliony televizních diváků.

Nepřehlédnutelným protagonistou „Koruny“ se kromě samotné britské královny Alžběty II. stal i její manžel, princ Philip. Scenárista Peter Morgan představil partnera nejdéle vládnoucí britské panovnice jako muže, jenž ji celý život chránil a podporoval, i když mu to často bylo proti mysli. Jen těžko se totiž smiřoval se zkostnatělými dvorskými pravidly a s tím, že musel vždy zůstávat ve stínu své ženy. Nicméně, často se z něj snažil vystoupit a především jeho zásluhou se podařilo Buckinghamský palác zásadně zreformovat a vylepšit image Velké Británie ve světě coby pokrokové monarchie.

Modřejší krev

Je zajímavé, že seriál „Koruna“ často zmiňovali ve speciálu, věnovaném pátečnímu úmrtí prince Philipa, i redaktoři a komentátoři ČT24 a snažili se konfrontovat životní příběh této výjimečné osobnosti právě s tímto světoznámým hitem. Zpravodaj ve Velké Británii Bohumil Vostal připomněl princův zajímavý původ, jemuž je věnována jedna z napínavých epizod Koruny. Princ Philip byl nejen princem britským, ale také dánským a řeckým a historie jeho rodiny sahala až k dynastii Romanovců či královně Viktorii. Díky jeho DNA se dokonce zjišťovalo, jakým způsobem probíhala drastická vražda ruské carské rodiny. Ve Velké Británii se o něm proto často vtipkovalo, že má modřejší krev, než samotná královna.

Princ bez servítků

Také kvůli tomu, že princ Philip měl jiné geny, než většina příslušníků anglické šlechty, se často dostával do střetu nejen se samotnou královnou, ale i s řadou zaměstnanců paláce, což seriál „Koruna“ mnohokrát ukázal. Podobně odhalil, ovšem velmi decentně, manželské krize, jimž slavný královský pár opakovaně čelil. Princ byl rovněž proslulý tím, že si často nebral servítky a jeho kontroverzní výroky a vtípky na adresu některých osob či dokonce celých národů a států, se dodnes často citují. Těsně před svou smrtí a navzdory velmi špatnému zdravotnímu stavu jako jeden z mála otevřeně kritizoval vystoupení jeho vnuka Harryho s manželkou Meghan v americké televizi.

Embed from Getty Images

Češi truchlí také

Seriál „Koruna“ evidentně ovlivnil také postoje k britské královské rodině v naší zemi. Je docela překvapivé, jak početné jsou reakce na smrt prince Philipa, jenž zemřel v pátek ráno ve věku 99 let. „Přesah této dvojice i na občany jiných zemí byl a je nesporný. Ke královně chovám respekt a myslím si, že nejsem v naší zemi sám,“ napsal například divák České televize Martin na Facebooku ČT24.

V komentářích se objevuje i mnoho superlativů a především projevů upřímné soustrasti. Také mnoho Čechů lituje, že se princ Philip nedožil sta let (oslavil by je letos v červnu, ke skutečně „kulatému“ jubileu mu chyběly pouhé dva měsíce). V neposlední řadě projevují i smutek nad tím, že v naší zemi osobnost, na níž by mohl být pyšný celý národ, bohužel nemáme.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz