V každém z nás dříme superhrdina a k jeho probuzení stačí jen trocha magie. V případě Billyho Batsona (Asher Angel) stačí zvolat jediné slovo – SHAZAM! – a tento velkoměstem protřelý čtrnáctiletý chlapec v pěstounské péči se zásluhou starého kouzelníka změní v dospělého superhrdinu Shazama (Zachary Levi).

Shazam s dokonalým tělem s vyrýsovanými svaly si však uchovává duši dítěte a v dospělé verzi se pouští do všeho, co by dělal každý teenager, kdyby byl obdařen superschopnostmi: užíval si je! Umí létat? Má rentgenové vidění? Dokáže rukama vrhat blesky? Dokáže se vyhnout zkoušce ze sociologie? Shazam se vydává otestovat hranice svých schopností s radostnou bezstarostností dítěte. Ale své schopnosti bude muset zvládnout rychle, aby mohl bojovat se smrtícími silami zla ovládanými Dr. Thaddeusem Sivanou (Mark Strong).

“Každé dítě sní o tom, že se stane superhrdinou,” říká režisér filmu “SHAZAM!” David F. Sandberg. “Ve světě našeho filmu žijí Superman a Batman – a Billy Batson, který takové přání má.” Co ovšem Billy nečekal? nezíská pouze superschopnosti, ale zároveň schopnost měnit vnější podobu – vypadá jako dospělák. Stačí říci; SHAZAM. Složeninu počátečních písmen slov Šalamoun, Herkules, Atlas, Zeus, Achiles a Merkur.

Superhrdina Shazam se rodí s nitrem cynického dítěte pěstounů, které se snaží najít své místo ve světě, které o hrdinech neví docela nic. Najednou se ale může jedním stát. Sandberg připouští, že nejen tohle je pro postavu jedinečné. Dodává: “Jeho moc je magická. Sice je dítě, ale je čistého srdce a silného ducha – proto se stal vyvoleným. Je vyvoleným bojovníkem – šampionem. A to mě opravdu uchvátilo.”

Hvězda Zachary Levi si myslí, že podmanivost příběhu tkví v kombinaci všech jeho stránek. “Ano, samozřejmě, děj je o Billym Batsonovi, který se promění v nejmocnějšího smrtelníka planety právě ve chvíli, kdy je potřeba zastavit nadpřirozené zlo. Stane se obráncem Země a musí přijít na to, jak zlo porazit. Jenže ve skutečnosti prožíváme příběh o dospívání uvnitř rodinného příběhu, který se odehrává uvnitř příběhu akčního.”

Pro Leviho je role ve filmu “SHAZAM!”- snímku o splněném přání – uměním reálného života…nebo možná naopak reálným životem umění. Těžko říci, čí sny se stávají skutečností, jestli Shazama nebo Billa. Levi vysvětluje: “Častěji spíš narazíte na takovou postavu, která je osudem proti její vůli zavlečena do superhrdinských záležitostí. Má superschopnosti, každý ji najednou potřebuje. A postava přemýšlí: ‘Skvělé, zase mám zachránit svět?’” Pokračuje: “Ale Billy Batson se z toho těší, a to z něj dělá jednoho z mála přirozeně nadšených superhrdinů všech komiksových světů. Věděl jsem, že mi tahle skutečnost hraní dost zjednoduší, protože jsem při ztvárnění Shazama vůbec nemusel skrývat nadšení.”

SHAZAM! FOTO: Virtual Ent., Warner Bros.

“SHAZAM!” představuje pro producenta Petera Safrana, po velice úspěšném loňském  “Aquamanovi,” jeho druhé dílo z žánru superhrdinů. I když si uvědomuje podobnost obou hlavních postav v obtížích najít si místo ve světě, Safran říká: “Každý dílek DC může a měl by mít jiné vyznění. Všichni žijí ve svých, odlišných světech a u Shazama jsme si zamilovali myšlenku spojení hutné akce se skvělým komediálním přístupem postavy. Osobně jsem vždy na ‘SHAZAMovi!’ miloval ideu splněného přání, ideu toho, že se superhrdinou může stát kdokoliv. Váš otec nemusí být miliardář, nemusíte se narodit na Kryptonu. Takže toto, spolu s příběhem rodiny, který je tak niterně spojen s Billym Batsonem/Shazamem, byly věci, které mě k tomto projektu přitáhly.”

Safran byl také potěšen spoluprací se Sandbergem – známým expertem na horory, který tímto vstoupil do světa DC. “David je chlapík, co se záhy proslavil v oboru hororových snímků,” pokračuje Safran. “‘Zhasni a zemřeš,’ ‘Annabelle 2: Zrození zla’ – dva filmy, které byly kritikou velmi kladně přijaty a které také byly komerčně úspěšné. Diváci na ‘SHAZAMovi!’ ocení jeho komediální obratnost.”

Henry Gayden a Darren Lemke adaptovali komiksový příběh. Henry Gayden pak sepsal zábavný scénář nabitý akcí.  “Četl jsem New 52 Geoffa Johnse,” vzpomíná Gayden: “a pak jsem četl The Power of Shazam! Jerryho Ordwaye z devadesátých a pár starších sešitů. Příběh mě okamžitě nadchl svojí přitažlivostí a jemnými detaily, které jsem také, a rád, použil. Vše to pěkně drží při sobě. Užil jsem si psaní z pohledu dítěte, vplétal do děje logiku čtrnáctiletého, který najednou využívá všech těch schopností, a který nepřemýšlí nad otázkou: ‘Jak mohu zachránit svět,’ ale nad, ‘co hustýho zmáknu?’”

Levi přisvědčuje, že když k němu scénář “SHAZAMa!” začal promlouvat takhle, “nemohl jsem ho odložit! Hltal jsem písmena, obracel stránky, brblal si jo, ano, ano, ano, ano, ano, víc ano, všechno je to ano. Scénář popisoval jak story o hrdinovi, tak story o dítěti i story o rodině…a všechno je to upečeno od srdce a oslazeno humorem.”

Filmaři, vedle Leviho, obsadili další hlavní role snímku skvělými dospělými i dětskými herci. Jsou mezi nimi nejen zasloužilí veteráni jako Mark Strong, který ztvárnil Superpadoucha doktora Thaddea, a Djimon Hounsou v roli Čaroděje, který Shazamovi sešle dar. Dále známé tváře Asher Angel (obsazen do role Billyho Batsona) a Jack Dylan Grazeram (ve snímku ho uvidíme jako Freddyho Freemana). Spolu s Faithe Hermanovou, Grace Fultonovou, Ianem Chenem a Jovanem Armandem tvoří seznam dětí v pěstounské péči.

Točilo se hlavně v chladné kanadské zimě v Torontu a jeho okolí. Sandberg se obklopil skvělými filmaři, se kterými si rozuměl i bez slov. Do týmu patřili, mimo jiné, vedoucí kameraman Maxime Alexandre, vedoucí výpravy Jennifer Spence, kostýmní návrhář Leah Butler. Sandberg poznamenává: “Naštěstí jsme do týmu dostali jedni z nejlepších, to se týká jak týmu kaskadérů z Toronta, tak i týmu, který se podílel na natáčení Aquamana. Ti přijeli rovnou z Austrálie. Také první asistent režie, který už natočil hodně velkofilmů… Pracovali jsme v týmu plném samých jedniček.”

Shazam vtrhne do kin 4. dubna 2019.

-reklama-