Slavnostně prohlašuji, že od nynějšího momentu na TV Guru končí embargo pro Příznačnou nevěstu a následující sérii článků si připomeneme to nejdůležitější, osvěžíme zapomenuté a osvětlíme nepochopitelné. Nechť hra započne!

Než se ale dostaneme k samotné epizodě, chtěla bych podotknout, že premiéra The Abominable Bride byla pro nás připravena na ČT2 jako hlavní program pouhých 22 hodin po britské premiéře!!! A za tohle mají u nás v ředitelství pro českou televizi obrovské plusko, i za to, že byla s dabingem, ať už se vám líbí nebo ne.

she1

V prvních minutách si celý seriál prohlédneme ještě jednou. Od roku 2010, kdy byla poprvé vysílána první série, až po velmi záludné události v poslední epizodě třetí řady. Prostě vše důležité na jednom místě! Pak se časomíra na chvilku zastaví a začne se přetáčet zpátky do minulosti. Zpátky do 19. století, kdy je původní Sherlock Holmes sira Arthura Ignacia Conana Doyla originálně zasazen.

Príběh začíná nám zcela známým setkáním Dr. Johna Watsona a Sherlocka Holmese ve Viktoriánské Anglii, které je ale zkráceno na nejnutnější. Když si konečně začínáme zvykat na nové prostředí, už za námi do 221B Baker Street vbíhá Lestrade s případem Přízračné nevěsty. Její zmrtvýchvstání se nebezpečně podobá “smrti“ úhlavního Sherlockova nepřítele. A právě v tu chvíli se nám pomalu začínají rozplétat a opět zamotávat nitě Gordického uzlu…

Umístění slavného detektiva a jeho společníka do Viktoriánské Anglie se tvůrcům úspěšně podařilo. Dbalo se na kostýmy, jazyk, scény, a přitom se vůbec nemusíte bát, že Sherlock ztratil něco ze své modernosti.

Co se příběhu týče, chápu, že na první pohled se může zdát dosti… chaotický. Ale slibuji, že bystré hlavy nemají s pochopením žádný problém. Však taky ruku na srdce, tento seriál je pouze pro určitou skupinu lidí, kteří nejen sledují, ale i pečlivě pozorují. Nemůžete si taky myslet, že dostanete jasné odpovědi jen tak. To by jinak nebyla ta sranda!

she2

I když je Speciál mnohem víc temnější než jsme ze seriálu zvyklí, neznamená to, že celých 88 minut není prošpikováno vtipnými hláškami a dokonalými metaforami, které prozrazují obrovskou připravenost dvojice Moffat a Gatiss. Najdeme tu nejen souvislosti s minulými epizodami, nejen s Doylovými příběhy, ale dokonce i s filmovou adaptací Billyho Wildera The Private Life of Sherlock Holmes (Soukromý život Sherlocka Holmese), jež nám naservírují režisérovu postavou přímo do obličeje s vtipnou scénou se znakovou řečí.

Ke konci bych chtěla zdůraznit pár věcí: (SPOILERS!!!!)
1) Ano, Sherlock Holmes si v originálu opravdu píchá kokain. Pokud to někoho pobuřuje, ať si prosím nejdřív přečte knihy nebo se aspoň podívá na již zmíněnou filmovou adaptaci (A když budete vzorně poslouchat RDJ´s Sherlocka, tak zjistíte, že je bere taky)
2) Ne, celá epizoda není skutečná, ale vlastně je, jen v hloubi Sherlockovi mysli.
3) Ne, chování postav se nezměnilo, šlo o Sherlockův pohled jak tyto postavy vidí.
3) Ne, ženy ve fialovém nejsou feministky, ale sufražetky, které bojovaly za ženské právo volit.
4) Ne, tato epizoda nebyla kvůli ději, ale kvůli vývoji postavy a dostali jsme spoustu nápadů na dění ve čtvrté sérii.
5) Ne, tato epizoda nebyla kvůli ději, ale kvůli vývoji postavy a dostali jsme spoustu nápadů na dění ve čtvrté sérii.
6) Ne, tato epizoda nebyla kvůli ději, ale kvůli vývoji postavy a o žádný fanservice se nejednalo.
7) Ano, může se to zdát na první zhlédnutí komplikované.
8) Ano, pro metafory, kontext i podtext, který byl zatím pochopen, se píše další článek.

(KONEC SPOILERŮ)

Sečteno, podtrženo: Speciál nezklamal a jsem si na 10000% jistá, že nás čeká pořádný nářez ve čtvrté sérii s ještě větším cliffhangerem na kterým si přinejmenším pěkně vylámeme zuby!

Natáčení 4. řady je naplánováno na letošní jaro.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz