3. epizoda 7. série byla plná akce, i když ona akce zde nebyla tentokrát to nejdůležitější. Důležitější zde byly tentokrát spíše významné postavy, které se střetli v tváří v tvář. A věřte mi, že těch setkání bylo v této epizodě opravdu hodně. Jon Sníh se setkal s Daenerys a řekl jí o Nočním králi, Cersei se setkala s vražedkyní její dcery a vykonala svou pomstu, Varys vedl zajímavý rozhovor s Melisandrou a Olenna konečně prozradila Lannisterům, kdo zabil všemi „milovaného“ Joffreyho. Epizoda obsahovala také mnoho easter eggů. Pojďte se podívat na všechny postřehy a zajímavosti z této epizody.

Pokud jste epizodu neviděli a chcete se vyvarovat spoilerům, nyní je Vaše šance stát se na chvíli drakem a odletět pryč. Pokud Vás zajímá výše zmíněný rozhovor mezi Varysem a Melisandrou, celý článek o něm naleznete ZDE. Dozvíte se, kdo by mohl být potencionální zrádce a proč byl jejich rozhovor tak důležitý.

8. JON SNÍH POPRVÉ NA JIHU

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Epizoda „The Queen’s Justice“ opravdu neotálela a hned ze začátku nám ukázala snad jednu z nejočekávanějších schůzek vůbec. Setkání Ledu a Ohně bylo opravdu velkolepé, nicméně se nevyvíjelo tak, jak by si mnozí představovali. Nehleďme však na samotné setkání, nýbrž na menší detail, kterého jsme se mohli všimnou na všech scénách s Jonem. Ten byl totiž v této epizodě vůbec poprvé na Jihu. Říkáte si, co je na tom tak zajímavé? Zajímavé je to, že pokaždé, když jsme viděli nějakou scénu, tak se jednalo o scénu na Severu a u těchto záběrů byl vždy jakýsi modrošedý filtr, který má vyvolat lepší atmosféru chladného podnebí. Jon však v této epizodě Sever opustil a vydal se na Jih, do teplejších končin, kde tento filtr není přítomen.

7. THE WALKING DEAD EASTER EGG

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Ať už úmyslně či neúmyslně, tvůrcům Game of Thrones (Hra o trůny) se podařilo do nové série dostat nenápadný easter egg na jeden z nejpopulárnějších seriálů současnosti – The Walking Dead (Živí mrtí). Tento easter egg jsme mohli vidět během jednoho z dialogů, kdy jej pronesl Tyrion. Tyto seriály mají společnou jednu věc, a to velkou hromadu mrtvých. Tyrion Bílé chodce a jejich armádu nemrtvých nazval jako „chodící mrtví,“ v překladu „walking dead“.

„Those… walking dead men.“

6. JAKÝ OTEC, TAKOVÝ SYN

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Minulý týden jsme mohli vidět, že Jon škrtil Malíčka stejně jako jeho strýc, Ned Stark. V této epizodě jsme viděli pro změnu postřeh, který spojuje Jona s jeho skutečným otcem, Rhaegarem – bratrem Daenerys. Davos zmíní, že Seveřané a Divocí Jona následují proto, že v něj věří. V 2. sérii Jorah Mormont zmínil, že lidé následovali bratra Daenerys (otce Jona) do bitvy na Trojzubci proto, že v něj věřili.

Nejednalo se však o jedinou spojitost Jona a jeho otce Rhaegara. Když Jon řekne Daenerys, že Tyrion hodně mluví, odpoví mu, že lidé si vždy užívají to, v čem jsou dobří. Načež Jon odpoví, že on ne. Jak je všem jistě známo, tak Jon je pochopitelně dobrý v zabíjení, stejně tak byl dobrý v zabíjení i jeho otec Rhaegar, jak zmínil Barristan Selmy, ani Rhaegar neměl rád zabíjení.

5. ZAPŘIČINÍ BRAN KONEC MALÍČKA?

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Nyní když je Jon zaneprázdněn věcmi na Dračím kameni, má Petyr Baelish tolik času se Sansou, kolik jen chce. Je očividné, že Malíček na Zimohradě jen tak neskončil, jelikož se zde pořád zdržuje a neustále chodí vedle Sansy, jako věrný pejsek. Poté, co se Sansa spolu s několika dalšími prochází po Zimohradě, rozhodne se jí Malíček dát nechtěnou radu:

„Nebojuj na Severu nebo na Jihu. Každý boj, ať už je kdekoli, bojuj ve své mysli. Všichni jsou tví nepřátelé, všichni jsou tví přátelé… Jakákoli série událostí se děje najednou ve tvé hlavě. Žij tak a nic tě už nepřekvapí. Vše, co se stane, bude něco, co jsi už dříve viděla.“

Hned poté, co Malíček dá Sanse svou radu, se na Zimohradě objeví stará známá tvář. Sansa se setkává se svým bratrem, Branem. Ten jí řekne, že nemůže být pánem Zimohradu, jelikož  je z něj Tříoký havran.

ZDROJ: HBO Game of Thrones

„Jsem Tříoký havran. Je složité to vysvětlit. Znamená to, že mohu vše vidět. Vše, co se kdy někomu stalo. Vše, co se děje právě teď. Jsou to jen kousky, útržky. Musím se naučit vidět lépe. Jakmile se Dlouhá noc vrátí, musím být připraven.“

Na rozdíl od Malíčka může Bran skutečně vidět vše – včetně toho, že v první řádě Malíček zradil jeho otce, Neda Starka. Bran se zdá být šokovaný tím vším, čím si prošel a také se zdá, že nejeví sebemenší zájem o to, že je posledním pravoplatným synem Neda Starka. Jakmile se Bran naučí svou moc kompletně ovládat. Možná uvidí i pravdu o tom, jak Malíček zradil Neda a bude se domáhat spravedlnosti.

4. JAK TO BUDE S DRAKY?

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Ve 3. epizodě jsme mohli vidět krapet slabší chvilku Daenerys, když chtěla udělat nerozumný plán: Vzít své draky a zaútočit sama na Euronovu flotilu. Jak však podotkl její pobočník Tyrion a rádkyně Missandei. Zaprvé je příliš důležitá, aby se do takové bitvy pouštěla sama a ohrozila tím tak průběh celé invaze. A zadruhé, její draci nejsou nezranitelní, stejně tak samotná Daenerys. Jak řekla Missandei: „Stačí jen jeden šíp.“

Missandei sice narážela na šíp, který by mohla schytat Daenerys, nicméně my již víme, že Cersei má zbraň, kterou lze zabít draka, a proto slova Missandei byla skutečně důležitá: „Stačí jen jeden šíp.“ Hrozba jak pro Dany, tak pro její tři draky.

Další zajímavostí je, že Tyrion položil otázku: „Šla bys sama?“ Načež Daenerys vyjmenovala jména všech jejich draků. Co jsou v seriálu draci přítomni, jsme zatím neměli tu čest, vidět někoho jiného než samotnou Daenerys, létat na dracích. Na Dračím kameni je však v tuhle chvíli ještě jeden, sice jen poloviční ale i přesto, Targaryen. Uvidíme do konce 7. série dalšího jezdce na drakovi? Doufejme, že ano!

3. JSEM POSLEDNÍ Z RODU TARGARYENŮ!

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Jaká ironie, že Daenerys tuhle větu prohlásila zrovna při setkání s Jonem. Kdyby jen věděla, že zrovna mluví se synem svého staršího bratra, Rhaegara. HBO po konci 6. série vydalo prohlášení, že Jon je skutečně synem Rhaegara Targaryena a Lyanny Stark. Kdyby jen Daenerys věděla, jak šeredně se spletla…

2. DEŠTĚ KASTAMERU

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Jaime Lannister rozdělil své armády, díky čemuž Neposkvrnění lehce dobyli Casterlyovu skálu. Zbytek armády Lannisterů, spolu s vazaly z Roviny, se vydaly dobýt hlavní sídlo rodu Tyrellů, Vysokou zahradu. Jaime použil strategii, kterou jsme mohli vidět již dříve. Jedná se o strategii, kterou využil Robb Stark u tzv. Šeptajícího lesa.

Když se armádě Lannisterů podaří dobýt Vysokou zahradu, vidíme záběr na Jaimeho, jak pochoduje po sídle. V pozadí celé scény slyšíme známou melodii. Jedná se o píseň známou jako Deště Kastameru. Zároveň se jedná o název 9. epizody 3. série. V této epizodě byla uskutečněna Rudá svatba, na které byl zabit Robb Stark, jeho žena Talisa, matka Catelyn a mnoho dalších.

ZDROJ: HBO Game of Thrones

Tato píseň je lidovou písní v Západozemí a vypraví příběh o tom, jak Tywin Lannister doslova vyhladil rod Reynů. Jednalo se o vazaly rodu Lannisterů, kteří se však vzbouřily proti tehdejšímu vůdci rodu Lannisterů, Tytosovi. Jeho syn, Tywin, se rozhodl vzpouru potlačit, a tak celý rod vyhladil, a to opravdu drsným způsobem.

Text písně v originále zní:

„And who are you, the proud lord said,

that I must bow so low?

Only a cat of a different coat,

that’s all the truth I know.

In a coat of gold or a coat of red,

a lion still has claws, 

And mine are long and sharp, my lord, 

as long and sharp as yours.

And so he spoke, and so he spoke,

that Lord of Castamere, 

But now the rains weep o’er his hall, 

with no one there to hear. 

Yes now the rains weep o’er his hall,

and not a soul to hear.“

Stejně jak se Tywin Lannister zbavil rodu Reynů, tak se jeho syn, Jaime Lannister, zbavil rodu Tyrellů. Když jsme slyšeli píseň naposled – na Rudé svatbě – utrpěl rod Starků drtivou porážku. Nicméně po nějaké době rod Starků vrátil úder – Arya a její vyvraždění Freyů – který byl ještě drtivější než jejich porážka. Znamená to tedy, že se rod Targaryenů, lépe řečeno Daenerys, dočká ohnivé pomsty?

1. ZÁVĚR

Tohle bylo z našeho shrnutí vše. Jak se Vám 3. epizoda 7. série líbila? Jak myslíte, že Daenerys bude pokračovat ve válce, kterou zatím zdánlivě prohrává? Napište nám Váš názor do komentářů a nezapomeňte se podívat na ukázku na další díl s českými titulky, kterou naleznete níže.

 Nakonec pro Vás máme ukázku na další díl: 

VIAMovie Pilot
ZDROJ:7 Things You Might Have Missed In 'Game Of Thrones' Season 7 Episode 3 'The Queen's Justice'
Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.