Simpsonovi jsou již 31 let hitem televizních obrazovek po celém světě. Kromě toho, že patří k nejúspěšnějším seriálům na televizní obrazovce, jsou také nejdéle vysílaným komediálním seriálem, nejdéle vysílaným animovaným seriálem a vůbec nejdéle vysílaným seriálem (v hlavním čase, tzn. vyjma soap oper nebo telenovel). Seriál měl premiéru v roce 1989. Postupně vzniklo 31 sérií a 684 epizod.

Simpsonovi se právě na našich obrazovkách hlásí s aktuální 31. sérií, v premiéře je k vidění vždy v úterý ve 20:15 na Prima COOL. V nejnovějších dvaadvaceti epizodách přicházejí s ostře sledovanou parodií na filmy studia Marvel. V provokativních a zábavných příbězích se Bart stane padouchem a Homer hvězdou internetu, zatímco Marge dřevorubkyní, aby dokázala Líze, že není žádnou obyčejně nudnou matkou. Nechybí ani skutečné hvězdy televizní obrazovky jako Jim Parsons, Jason Momoa nebo rocková skupina Weezer – v animované podobě!

Nejdéle vysílaný seriál v dějinách televizní obrazovky explodoval na scéně populární kultury v roce 1990 a do dnešního dne zůstává jedním z nejznámějších a nejprovokativnějších pořadů. Simpsonovi jsou slavní po celém světě. Homer, Marge, Bart, Líza a Maggie se už dávno stali nepřehlédnutelnými ikonami televize. A nejen oni. Seriál zachycuje ztřeštěné veselé příběhy i dalších populárních obyvatel typického amerického zapadákova Springfieldu, jako jsou barman Vočko nebo majitel místní jaderné elektrárny, pan Burns. Simpsonovi mají bohatou sbírku prestižních ocenění od Emmy, přes Peabody, až po Annie – a právě se hlásí s aktuální 31. sérií.

Ve dvaadvaceti nejnovějších epizodách se Bart stane padouchem, když náhodou zhlédne nejnovější filmový trhák studia Marvel dřív, a pak začne vydírat ostatní fanoušky. Homer se proslaví na internetu. Marge se snaží dokázat, že není žádnou nudnou matkou, a proto začne rubat stromy. Líza píše esej o dr. Finkovi, který zrovna vynalezl novou kryptoměnu. A zostuzený náčelník Wiggam musí odhalit skutečného šéfa dobře organizované sítě kapsářů ve Springfieldu, a zachránit tak nejen neprávem obviněného, ale i vlastní kariéru. To všechno, a ještě mnohem více čeká v nové sérii Simpsonových, ve které hostují takové hvězdy jako Jim Parsons, Jason Momoa nebo rocková skupina Weezer – v nezaměnitelné animované podobě!

Bart jako záporák ve 14. epizodě, FOTO: THE SIMPSONS © 2020 by Twentieth Century Fox Film Corporation, FTV Prima

Mezinárodní premiéra 32. série je naplánovaná na podzim 2020. Až bude uvedena na televizní obrazovky, seriál překoná hranici 700 odvysílaných epizod. Celkový počet dílů Simpsonových včetně teprve připravované 32. série má být 713.

Produkci 31. série Simpsonových ovlivnila pandemie nemoci COVID-19, kvůli které se zpozdilo nebo rovnou bylo zrušeno natáčení epizod mnoha aktuálních seriálů. Simpsonovi měli na rozdíl od jiných hraných pořadů štěstí. Na animované seriály nedopadly komplikace tak tvrdě. Výkonný producent James L. Brooks podporoval zaměstnance, aby pracovali z domu, už od začátku března 2020 – než bylo na území celé Kalifornie vydáno nařízení nevycházet ven. Nakonec vzniklo všech 22 původně naplánovaných epizod a hlavní producent seriálu Al Jean potvrdil v březnovém rozhovoru pro The Hollywood Reporter, že produkce nevynechala jediný den ani nezpomalila… „Na tom, jak děláme věci, se nic nezměnilo.”

Jednou z nejostřeji sledovaných nových epizod je parodie na filmový vesmír studia Marvel, v jehož produkci vznikají hity jako Avengers, Iron Man, Captain America nebo Thor. Jedná se o 14. epizodu. Bart se v ní stává zloduchem, když náhodou zhlédne nový superhrdinský film měsíc před uvedením do kin, a následně terorizuje ostatní fanoušky. Producent Kevin Feige, který je šéfem studia Marvel, i producenti a režiséři Anthony a Joe Russovi, kteří natočili poslední dva díly Avengers, se objevují v této epizodě v animované podobě. Všichni z nich také svá animovaná alter ega namluvili v původním znění. Cobie Smuldersová, která hraje agentku Marii Hillovou, namluvila v původním znění postavu jménem Hydrangea. Kvůli tomuto dílu také vznikl speciální plakát, který přímo paroduje plakát filmu Avengers: Infinity War.

Během vysílání 31. série herec Hank Azaria oznámil, že oficiálně odstupuje od namlouvání postavy indického prodavače Apua Nahasapeemapetilona. Azaria poprvé namluvil tuto postavu už v první sérii. Ale Apu se v posledních letech stal terčem kritiky. V roce 2017 měl premiéru dokumentární film The Problem with Apu (Problém s Apuem), který kritizuje tvůrce seriálu, že podporují špatné a stereotypní názory na osoby indického původu. Seriál se s tím snažil vyrovnat ve 29. řadě humorně pojatými argumenty, že nemá smysl být přehnaně politicky korektní, ale to vyvolalo jen další vlnu kritiky. Azaria uvedl, že k rozhodnutí skončit došel ve shodě s tvůrci seriálu. V současnosti je jisté, že Azaria už Apua nenamluví, „pokud nenajdeme nějaký způsob, jak to změnit.”

4. epizoda aneb Speciální čarodějnický díl, FOTO: THE SIMPSONS © 2020 by Twentieth Century Fox Film Corporation, FTV Prima

Ve Speciálním čarodějnickém dílu (4. epizoda) se objevuje scenárista, producent a spisovatel Charlie Brooker, který vymyslel současný televizní fenomén Černé zrcadlo. Zpěvák a muzikant John Legend složil a nazpíval písničku speciálně pro 12. epizodu. Herečka Cate Blanchettová (trilogie Pán prstenů a Hobit) namluvila v původním znění postavu jménem Elaine Wolffová – v závěrečné 22. epizodě. Komik a scenárista Pete Holmes napsal scénáře k 19. a 20. epizodě. Stal se tak třetím scenáristou na volné noze, který se podílel na tvorbě seriálu. Předchozí dva jsou Ricky Gervais a Seth Rogen.

Ve 31. sérii opět hostuje mnoho známých tváří televizní obrazovky a filmového plátna. Některé hvězdy namluvily v původním znění animovanou verzi sebe samých, jiné namluvily fiktivní postavy. Jsou mezi nimi Jason Momoa (Hra o trůny), Scott Bakula (Námořní vyšetřovací služba: New Orleans, Star Trek: Enterprise), Jim Parsons (Teorie velkého třesku) nebo také rocková skupina Weezer, režisér a scenárista Kevin Smith a slavná primatoložka Jane Goodallová.

Jim Parsons ve 13. epizodě, FOTO: THE SIMPSONS © 2020 by Twentieth Century Fox Film Corporation, FTV Prima

Skupina Weezer se vyřádila na úvodní znělce seriálu. Weezer předělali legendární hudební motiv, který původně složil Danny Elfman (Batman, Muži v černém, Karlík a továrna na čokoládu, Ukradené Vánoce), podobně jako předtím Green Day, Sonic Youth, Sigur Ros nebo Los Lobos.

V původním znění 31. série Simpsonových je naposledy ke slyšení herečka Russi Taylorová, která zemřela v červnu 2019. Na Simpsonových pracovala od úplně první série a namluvila řadu vedlejších postav jako Martin Prince, Sherri a Terri nebo Über Zörker. Byla také hlasem Myšky Minnie.

Simpsonovi výrazně ovlivnili další moderní animované seriály, jako jsou Griffinovi, Americký táta, Městečko South Park, Rick a Morty nebo Bobovy burgery, které jsou zaměřené na dospělé diváky. Tvůrcem seriálu je Matt Groening, který vymyslel také humorný animovaný sci-fi seriál Futurama a podobně vesele laděný animovaný seriál Disenchantment (Rozčarování) o princezně alkoholičce, jejím skřítkovi a „vlastním démonovi“, kteří žijí ve fiktivním středověkém království. Matt Groening vymyslel Simpsonovy podle vlastní rodiny – Homer, Marge, Líza a Maggie jsou jména jeho rodičů a dvou mladších sester.

Simpsonovi se původně objevili v půlminutových animovaných klipech, které se tři roky vysílaly mezi komediálními skeči v pořadu The Tracy Ulman Show. Postupně vzniklo 47 animovaných „kraťasů”. Teprve pak se dostali na televizní obrazovku v podobě, ve které je známe dnes. Náčrtky hlavních hrdinů Simpsonů vznikly během několika pouhých minut, zatímco Matt Groening čekal, až ho producent James L. Brooks přijme u sebe v kanceláři. Groening chtěl, ať je každá postavička rychle a dobře rozpoznatelná už na první pohled jenom podle své siluety.

Jason Momoa ve 3. epizodě, FOTO: THE SIMPSONS © 2020 by Twentieth Century Fox Film Corporation, FTV Prima

Simpsonovi mají žlutou barvu, aby mohli lépe upoutat pozornost náhodných televizních diváků. Homerovy zbývající vlasy a ucho jsou nakresleny tak, že při pohledu z profilu skládají dohromady písmena MG. Jde o iniciály jména tvůrce seriálu Matta Groeninga.

Jak zní celá rodná jména Simpsonových? Líza Marie Simpsonová, Bartoloměj JoJo Simpson, Margaret Evelyn Simpsonová, Marjorie Jacqueline Bouvier Simpsonová a Homer Jay Simpson. Kolik je Simpsonům let? Bart, Líza a Magiie zůstávají pořád stejně staří. Bart má 10, Líza 8 let a Maggie 1 rok. Když seriál začínal, Homer a Marge měli 36 a 34 let. Homer pak zestárl – nejdříve na 38, pak na 39 a aktuálně je mu 42 let. Věk Marge zůstával dlouho stejný, dokud se neposunul na 36 let.

Autorem hudby k ikonické úvodní znělce je Danny Elfman, který složil také hudbu k filmům Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Dobrý Will Hunting, Terapie láskou, Batman, Spider-Man 3 a seriálům Zoufalé manželky a Příběhy ze záhrobí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz