V uplynulém týdnu se na všech hlavních televizních stanicích slavily devadesáté narozeniny herečky Jiřiny Bohdalové. Ve většině případů je připomínaly prostřednictvím repríz filmů, inscenací, seriálů či zábavných pořadů, v nichž během své, více než osmdesát let trvající umělecké dráhy, účinkovala. Jednou z mála výjimek se stala premiéra „Minišou“ Karla Šípa. Nejzvídavější český moderátor dokázal během hloubkového výslechu vydolovat ze své dlouholeté kamarádky i dávné a bolestné vzpomínky.

Dobře naladěná herečka přitom prokázala nejen svůj vyhlášený smysl pro humor, ale také fenomenální paměť, která jí slouží i v devadesáti letech. Zavzpomínala na svoji vůbec první filmovou roli, kterou natočila již ve svých šesti letech. Neopomněla zmínit, že její rodiče málem stála rozvod. Těsně před tím, než měla poprvé filmovat v dnes již zapomenutém snímku „Pižla a Žižla hledají práci“, se totiž na ulici zranila, když ji tatínek neohlídal a vyrazila si přitom dva přední zuby. Zatímco maminka se těšila, že bude mít doma herečku, tatínek ji přivedl s dvěma vyraženými zuby. Naštěstí režisér o roztomilou Jiřinku tolik stál, že jí nechal vyrobit malou protézu. „Když jsem šla s dětma na pískoviště, já jediná jsem měla vyndavací zuby,“ chlubila se.

Připomněla též, že její filmová kariéra ovšem neznamenala, že šla od začátku z role do role. Naopak, na Barrandově si prošla různými profesemi, chodila filmařům pro kafe a dělala klapku. „Já jsem skutečně prošla tím Barrandovem krůček po krůčku, opravdu od píky. Nemůžu říct že by šel režisér po ulici, já naproti němu, on se rozsypal a řekl, tuhle krásnou holku já chci do filmu,“ přiznala sebekriticky.

Bodrý Werich

K dobru dala také, jak kuriózně získala svoje první divadelní angažmá. V absolventském představení „Josefíny“, v němž hrála společně s ní dcera Jana Wericha, Jana Werichová, pozval slavný herec celý ročník na oslavu do drahé pražské restaurace, kde se všichni společně pořádně opili. „Nebyli jsme na to zvyklí, já jsem se ráno probudila s takovouhle hlavou, v očích jsem měla jehličky, a do toho telefon. Tam se ozvalo, tady Werich, a zeptal se mě: Jak se vám spalo na vavřínech? Já jsem řekla děkuju, pane Werich, jako bez nich, ale po té vaší večeři mě děsně bolí hlava. A on řekl, vy byste potřebovala sem tam nakopat do prd…., a možná by to šlo.“ Teprve, když se vrátila do školy, dozvěděla se od Jany Werichové, že drsný telefonát jejího otce znamenal, že právě dostala angažmá v Divadle ABC.

Tuto sobotu 8.5. ve 21:15 na ČT 1 – povídání s naší jubilantkou Jiřinou Bohdalovou (Minišou Karla Šípa)

Posted by Všechnopárty on Tuesday, May 4, 2021

Vrásky z lásky

Karel Šíp se nebál zabrousit ani na nejcitlivější téma hereččina soukromí. Je dobře známé, že velmi těžce nesla rozvod se svým druhým manželem Radkem Brzobohatým. Po něm se spolu nejen nestýkali, ale ani nehráli, ačkoliv léta patřili mezi nejobsazovanější filmové hvězdy. Když Bohdalová od režiséra Jiřího Stracha dostala nečekanou nabídku, aby si s Brzobohatým po mnoha letech zahrála ve filmu „Vrásky z lásky“, dlouho si to rozmýšlela. „Já jsem si to nedovedla představit, protože já jsem blbá citlivka. Radek to vzal hned, ale já jsem zlobila. Možná chtěl něco napravit. Ale dali jsme to,“ vyprávěla Jiřina Bohdalová s dojetím v Minišou.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz