Roman Polanski, režisér obviněný z několika znásilnění, byl na udílení francouzských filmových cen César oceněn za nejlepší režii. To vyvolalo nečekanou vlnu reakcí, několik diváků, včetně hlavních tváří současné francouzské kinematografie, odešlo na protest ze sálu.

Slavnostní předávání cen César, francouzského ekvivalentu amerických Oscarů, patří v zemi vína, sýrů, baget a croissantů k nejdůležitějším filmovým událostem roku. Sošku pro nejlepší film si odnesl na Oscara nominovaný snímek Bídníci od režiséra Ladj Ly. Jako nejlepší režisér byl vyhlášen Roman Polanski, který se z důvodu „lynčování“ nezúčastnil.

Polanského film „J’accuse“ získal 12 nominací, nejvíce ze všech snímků. Zvítězil v kategoriích nejlepší adaptovaný scénář, režie a kostýmy, žádnou ze sošek si ale tvůrci nepřevzali, protože celý štáb v řadách diváků chyběl. Bojkotem tak reagovali na výrok francouzského ministra kultury, který řekl, že „cena pro Polanského by byla špatným symbolem.“ Více než sto aktivistů i tak protestovalo před budovou, kde se udílení konalo.

Embed from Getty Images

Velkou noc zažily filmy, které měly svou premiéru na květnovém festivalu v Cannes. Cenu poroty tenkrát získal zmíněný vítězný snímek „Bídníci“, Grand Prix si odvezla Mati Diop za „Atlantics“, drama nominované na tři Césary, a cenu pro nejlepší scénář získala Céline Sciamma za snímek Portrét dívky v plamenech. Poslední jmenovaný film byl nominován v 10 kategoriích, ve vítězství proměnil překvapivě pouze jednu – za nejlepší kameru pro Claire Mathon. Nezahálely ani „Tenkrát poprvé“, „Papicha“ nebo „Kde je moje tělo?“.

Právě Sciamma a herečky Noémie Merlant a Adèle Haenel se jako první zvedly ze svých sedadel. Mnozí se domnívají, že Portrét dívky v plamenech měl být vyslán jako francouzský zástupce na Oscary, Akademie ale vybrala, údajně z politických důvodů, film Bídníci. Haenel patří k největším nadějím francouzské a evropské kinematografie a popularitě se těší i mezi mladou generací diváků. Nedávno obvinila režiséra Christopha Ruggiu ze sexuálního obtěžování při tvorbě jejího prvního filmu ve věku od 12 do 15 let. Při svém odchodu zvolala „la honte“, v českém překladu hanba, vzápětí tleskala a opakovala „ať žije pedofilie“. Několik desítek diváků její čin následovalo.

Komička a moderátorka celého večera po vyhlášení kategorie nejlepší režie odmítla vystoupit na pódium. Na svém instagramovém profilu pouze napsala „nechutné“. Organizátoři se schovávali za frázi „oddělme umělce od osobnosti“, to ale přineslo pouze další kritiku. Akademie údajně oslovila herce Brada Pitta, kterému chtěla udělit cenu za celoživotní přínos kinematografii, ten ale odmítl. Kvůli politickému kontextu v sále Salle Pleyel chybělo několik dalších pozvaných hostů. Francouzská akademie začíná ztrácet prestiž a respekt.

-reklama-