Škola, základ života: Zajímavosti o československé klasice ze studentského prostředí, která zaujme i současného diváka

Tato rubrika je věnována starým československým filmům ze studentského prostředí, které jsou podle mého skromného názoru zajímavé i pro současného diváka bez ohledu na věk. Jako učitelka dějepisu to dokážu také potvrdit z praxe, protože když jsme se věnovali tomuto období kultury a starým filmům, moje žáky to skutečně zaujalo.

Myslím, že film Škola, základ života, který je natočen na motivy knihy Jaroslava Žáka s názvem Studenti a kantoři, nemusím nijak zvlášť představovat. Pokud se však mezi Vámi nachází někdo, kdo tento klenot československé kinematografie neviděl, určitě ho doporučuji. Nenechte se odradit stářím filmu či černo-bílým formátem.

Kromě zmíněného snímku je natočen i další film podle předlohy Jaroslava Žáka a to Cesta do hlubin študákovy duše. Tomuto filmu se však budeme věnovat později, v další části článku. Pojďme se tedy podívat na krátké ukázky a zajímavosti o filmu Škola, základ života.

ZAJÍMAVOSTI

 • Autor původního námětu, Jaroslav Žák, dlouhá léta působil jako středoškolský profesor v Praze, Dvoře Králové, Jaroměři a dokonce i v Liptovském Mikuláši na Slovensku.
 • Tuto komedii jsme nemuseli vůbec vidět, protože nápad ji natočit se setkal s odporem představitelů ministerstva a školní správy. Naštěstí však autorita Filmového poradního souboru dopomohla k její realizaci.
 • Název gymnázia Přívlaky je fiktivní. V České republice existují obce s tímto názvem, jedna v okrese Louny a druhá v okrese Kutná Hora, avšak žádné gymnázium se v nich nikdy nenacházelo.
 • Dalším fiktivním názvem, který se ve filmu objevuje, je představení Ve víru vášní, kde profesor Lejsal zpovídá studenta Čurila, zda byl na onom zmíněném zakázaném představení.
 • Ještě před vznikem filmu existovala divadelní podoba v divadle D38 E. F. Buriana.
 • Jednu ze studentek si zahrála sestra pozdějšího prezidenta ČSSR Antonína Novotného, L. Novotná.
 • Jaroslav Marvan si zahrál poměrně staršího profesora, ve skutečnosti měl jen 37 let.
 • Naopak, L. Pešek a F. Filipovský hráli studenty, ale měli již 31 a 32 let.
 • Šprt Krhounek, kterého ztvárnil F. Filipovský, ve skutečném životě propadl hned v primě, kterou musel opakovat.

Ve filmu se objevily i drobné chybičky:

 • Postava Ludvíka Krhounka je v titulcích uvedena jako Václav Krhounek.
 • Profesor říká při oběde Lachoutkové, že prof. Kodousek má svatbu vypočítanou na rok 1942. Později si Kodousek pročítá své životní plány a svatbu tam má uvedenou až o rok později.
 • V úvodních titulcích je herec Jaroslav Průcha, který hraje Benetku staršího, uveden jako Fr. Průcha.

Na závěr bych uvedla svou oblíbenou hlášku, kterou bych někdy nejraději použila i při svých rodičovských schůzkách:

„Nedbalý, líný, neprospívá…“ 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Milujem filmy a seriály, ako inak. :) Keď je čas, zahrám si nejakú tú hru. Moja najobľúbenejšia hra je Zaklínač. Tiež si občas zahrám Crasha Bandicoota a Sims. Momentálne si užívam materskú dovolenku. :)