I když jsou všechny televizní stanice zamořeny kriminálními filmy a seriály, některé z nich přesto stojí za to zhlédnout. Obzvláště, jde-li o žánr „true-crime“, v jehož rámci jsou rekonstruovány skutečné kriminální zločiny. Platí to i o výjimečné televizní minisérii společnosti Netflix „Unbelievable“ (Neuvěřitelná), která se dočkala čtyř nominací na prestižní Zlaté glóby.

Osmidílné drama vypráví příběh dospívající Marie Adlerové (Kaitlyn Dever), jedné z obětí pachatele, který na různých místech Spojených států amerických brutálně znásilňoval předem vyhlédnuté ženy a dívky. Postupoval mimořádně sofistikovaně a pečlivě za sebou vždy zahladil všechny stopy, z nichž by bylo možné například identifikovat jeho DNA. Znásilněné například donutil, aby se po několikahodinovém utrpení důkladně osprchovaly, zlikvidoval oblečení, spodní i ložní prádlo. Navíc často používal jejich věci, svázal je třeba stužkami nebo tkaničkami, které našel v bytě, kam se většinou dostal otevřenými okny. Nakonec vše cynicky zaznamenal fotoaparátem.

Neuvěřitelná Marie

A právě na jeho „pečlivost“ fatálně doplatila Marie. Poté, co znásilnění nahlásila na policii, se při výslechu dopustila několika drobných nepřesností, které kriminalisty nakonec přivedly k závěru, že si vše vymyslela. Tím spíše, že se jednalo o dívku se složitou minulostí. Pocházela z rozvrácené rodiny, skončila v pěstounské péči a rozhodně nepatřila k bezproblémovým teenagerům.

Marie se tak stala typickou obětí trestného činu, jíž nikdo nevěří. Když musela absolvovat ponižující lékařské prohlídky, do detailu zkoumající její tělo a psychicky vyčerpávající, opakované konfrontace na policii, raději rezignovala a pod tlakem okolností podepsala protokol, v němž připustila, že nemluvila pravdu. Důsledkem toho byla odsouzena k podmíněnému trestu a pokutě za křivé svědectví. Navíc přišla o práci a dlouhé měsíce čelila ponižující šikaně.

Kaitlyn Dever v sérii Neuvěřitelná, FOTO: Beth Dubber / Distribuce Netflix

Grace a Karen

Další terče násilníka (mezi nimi i dvaasedmdesátiletá kuchařka) měly více štěstí, alespoň co se obhajování své důvěryhodnosti týče. Když se vyšetřování ujaly dvě neúnavné kriminalistky, drsná Grace (Toni Colette) a zbožná Karen (Merritt Wever), jejichž hlavní předností bylo, že se dokázaly vžít do pocitu znásilňovaných bytostí a všemožně chtěly zabránit dalším podobným činům, podařilo se jim postupně rozkrývat identitu pachatele.

Merritt Wever a Toni Collette, FOTO: Beth Dubber / Distribuce Netflix

Právě scény, mapující nejmodernější vyšetřovací metody, ale i úmorné „obyčejné“ vyhledávání sebemenších stop, patří k nejzajímavějším a nejnapínavějším momentům celé série. Všech osm epizod se přitom obejde bez drastických a akčních scén. Autoři (scénář a režie je dílem několika osob) oproti tomu vsadili na přesvědčivé herecké etudy všech hlavních protagonistek a na dialogy, nezřídka obsahující závažné informace.

Pozornost je například věnována nepříliš známému faktu, že mezi policisty se vyskytuje mnoho mužů, dopouštějících se na svých partnerkách domácího násilí. Ostatně, byla to jedna z indicií, díky níž Grace a Karen dospěly k podezření, že pachatelem by mohl být někdo z jejich branže.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz