Tento týden si připomínáme pětadevadesáté výročí narození Marilyn Monroe, jedné z největších hereckých hvězd filmové historie. Ačkoliv tomu bude příští rok již šedesát let, co předčasně zemřela, dodnes není přesně jasné proč. Postupem času však přibývají dokumenty a svědectví, potvrzující, že příčinou její smrti nebyla otrava barbituráty, ale sofistikovaná vražda.

S tímto odvážným tvrzením přišel ve své šokující knize „Vražda Marilyn Monroe“ americký spisovatel Donald H. Wolfe. V jejím úvodu zdůrazňuje, že je završením mnoha let zkoumání nejen jeho samotného, ale také řady jiných autorů a investigativních novinářů. Wolfe svoje závěry konzultoval i s blízkými přáteli Marilyn Monroe. Na základě přesvědčivých dokumentů a svědeckých výpovědí dospěl k závěru, že slavná filmová hvězda byla zavražděna. Na její smrti se podle všech dostupných indicií podíleli nejmocnější muži USA té doby, především tehdejší ministr zahraničních věcí Robert „Bobby“ Kennedy, bratr prezidenta J. F. Kennedyho.

John F. Kennedy a Marilyn Monroe, FOTO: Profimedia

Příliš mnoho nesrovnalostí

Autor výbušné knihy zdokumentoval, že se v popisu událostí, které se odehrály poslední den života Marilyn, objevuje celá řada nesrovnalostí. Podle něj je zřejmé, že se klíčoví svědci dohodli na zatajování důležitých informací a vědomě spolupracovali na tom, aby se zamlžily okolnosti její smrti. Zneužili přitom faktu, že se slavná filmová hvězda trpící depresemi předtím již nejméně čtyřikrát pokusila o sebevraždu.

Veřejnosti předložili sofistikovanou a věrohodně působící verzi, že se jí tentokrát dobrovolný odchod ze života podařil. Jako jeden z hlavních důkazů svědčících o tom, že ve skutečnosti byla zavražděna, přitom zmiňuje fakt, že při pitvě nebyly v jejím trávicím traktu nalezeny zbytky barbiturátů. Smrtící látka tedy musela být do jejího těla vpravena jiným způsobem, s největší pravděpodobností pomocí injekce přímo do krevního oběhu. V ložnici Marilyn, kde zemřela, se však žádná injekce nenašla.

Kniha tajemství

Důvod, proč byla Marilyn zavražděna, je podle autora zřejmý. Slavná hvězda se totiž vášnivě zamilovala do prezidenta J. F. Kennedyho. Podařilo se jí proniknout do jeho blízkosti, v přestrojení za ním chodila do Bílého domu a předstírala, že je jeho sekretářka. To však v případě Kennedyho, který byl vyhlášeným sukničkářem, nebylo nic až tak překvapivého. Fatální se ale pro herečku stala skutečnost, že si vedla deník a do něj zapisovala nejen všechny schůzky s Kennedym a jeho přáteli, ale i informace o důležitých politických jednáních, která vedl.

A tento deník odmítla dobrovolně, i přes naléhání jeho bratra Bobbyho, vydat, nebo zničit. Za další důkaz, že se Marilyn stala obětí trestného činu, Wolfe uvádí, že kompromitující deník se v den, kdy Marilyn zemřela, ztratil. Ze záznamů FBI vyplývá, že tato „kniha tajemství“ byla důležitá z hlediska národní bezpečnosti a podle těch, kteří měli možnost do ní nahlédnout, obsahovala závažná témata. Mimo jiné také informace o plánech na zabití Fidela Castra nebo o kontaktech Kennedyho blízkého přítele, zpěváka Franka Sinatry, s mafií.

Když J. F. Kennedy i jeho bratr Bobby (podle všeho se rovněž stal milencem krásné herečky) Marilyn doslova „zazdili“ a přestali s ní úplně komunikovat, nehodlala se s tím smířit. Pár dní před smrtí se svěřila svému fotografovi Robertu Slatzerovi, co hodlá udělat: „Jsem tak rozčilená, že možná prostě svolám tiskovou konferenci a ukážu ho celému světu, ať všichni vědí, co jsou Kennedyové ve skutečnosti zač.“ Vše tak nasvědčuje tomu, že za tento záměr zaplatila svojí smrtí.

Zdroj: Donald H. Wolfe, Vražda Marilyn Monroe (2001, ISBN 80-242-0472-X)

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Podělte se o svůj názor: